18 Kasım 2018

Latin Amerika’nın Yeni 10 Numarası: Arjantin E-ticaret Pazarı

Arjantin E-ticaret PazarıArjantin denince eğer bir erkekseniz aklınıza ilk olarak “Maradona” ya da “Messi” gelebilir. Tabii ki kadınların da aklına ilk olarak romantizmin simgesi haline gelmiş tango gelecektir. Ancak futbolun ve dansın dışında bir de Latin Amerika’daki en aktif online alışveriş pazarlarından biri olan Arjantin e-ticaret sektörü var. Her ne kadar bu bölgedeki e-ticaret pastasının %59’luk gibi bir kısmı Brezilya‘ya ait olsa da kullanıcı başına internette vakit geçirme oranlarında Brezilya ve Arjantin kafa kafaya gidiyorlar.

Dünya çapında bakıldığında Çin ve Avustralya e-ticaret pazarları, internetten satış yapan şirketlerin dikkatini daha çok çekse de, önümüzdeki birkaç yıl içinde Latin Amerika pazarı da yatırımcıların iştahını kabartacağa benziyor. Orta Doğu ve Afrika‘nın bir adım ötesinden giden Latin Amerika pazarına yatırım yapmayı planlayan şirketler, bu pazarda öncü konumuna geçip, sektörde büyük bir pay sahibi olabilirler.

Yeni gelişmekte olan Arjantin e-ticaret pazarının yaşadığı problemlerin başını teslimat ve kargo servisleri çekiyor. Online alışverişin en önemli ayağı olan kargo ve teslimat hizmetlerinin gelişmemiş olması, e-ticaret sektörünü de ne yazık ki olumsuz etkiliyor. Bunun yanında ödeme sistemlerindeki eksiklikler ve kullanıcıların kredi kartlarını internette kullanmaktan çekinmesi internetten alışverişi olumsuz etkiliyor.

İlgili haber: Latin Amerika E-ticaret Pazarında Neler Oluyor?

Teknolojik gelişmelerin gerçekleşmesiyle beraber internet kullananların sayısı oldukça artıyor. Latin Amerika’da 230 milyon civarında internet kullanıcısı bulunmakta. Bunun 79,2 milyonunu Brezilya oluşturuyor olsa da, nüfusa göre oranlandığında 28 milyonluk internet kullanıcı sayısıyla Arjantin’in %67’si internet kullanıyor. Arjantinli internet kullanıcılarının da %60’lık bir kesimini 35 yaşın altındaki tüketiciler oluşturuyor. Arjantin’deki internet kullanıcılarının ise şu an sadece 9,2 milyonluk bir kısmı online alışveriş yapıyor. 2016 yılında internet kullananların neredeyse yarısının internetten alışveriş yapacağı öngörülüyor.

Arjantin E-ticaret Pazarı

2011 yılında 2,6 milyar dolarlık bir e-ticaret hacmine sahip olan Arjantin’in 2012’deki e-ticaret hacmi ise 3,5 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu rakamın 2016 yılında 7,11 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Tangonun merkezinde tüketicilerin %89,6’sı yerli sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. En popüler e-ticaret sitesi olan Mercado Libre‘nin ardından Amazon ve eBay oldukça rağbet görüyor. Bunun yanında kullanıcıların üçte dörtlük bir kısmı fiziki mağazadan bir ürün satın almadan önce internette araştırma yapıyorlar. Tüketicilerin %63’ü online alışverişlerde kredi kartı ya da bankamatik kartını kullanırken, %49’luk bir bölüm nakit ödemeyi seçiyor. Havale ile para yatıranların oranı ise %6,7.

Latin Amerika‘da nüfusa göre dağılım yapıldığında, internetten en çok alışveriş yapan ülke %71 ile Arjantin. Arjantinli tüketicilerin internetten satın almayı en çok tercih ettikleri ürünler ise uçak biletleri, otel rezervasyonları, müzik ve video içerikleri olarak öne çıkıyor. Bunun yanında akıllı telefon, kadın – erkek giyim, otomobil aksesuarları ve ev dekorasyon ürünleri de internetten satışta en çok rağbet gören ürünler arasında yer alıyor.

Arjantin E-ticaret Pazarı
Spegazzini Buzulu, Argentino Gölü

Sosyal medya kullanımında ise Brezilya ve Meksika’nın gerisinde kalan Arjantin’deki Facebook kullanıcılarının sayısı 17,5 milyon. İnternet kullanan kesimin diğer ülkelerden az olmasının da bunda payı olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medyada en çok vakit harcayan 10 ülkeden 5’i ise Latin Amerika‘da yer alıyor. Arjantin ise kişi başına ortalama 10,7 saatlik sosyal medya kullanımıyla dünya genelinde 2., Latin Amerika’da ise 1. sırada.

İlgili haber: Brezilya E-Ticaret Pazarı: Bir Alex Değil Ancak Potansiyel Büyük

40 milyonluk nüfusa sahip Arjantin’de toplam mobil telefon sayısı ise 57,3 milyon ve kişi başına düşün cep telefon sayısı 1,43. Mobil telefonlarda durum böyleyken tabletler ise henüz çok fazla ilgi görmüyor. Kullanıcıların sadece %5’lik bir kısmı tabletlerden faydalanırken, mobil alışveriş yapmak henüz çok yaygınlaşmış bir olgu değil. Tabletler genellikle e-postaları kontrol etmek, haber okumak ya da müzik dinlemek için kullanılıyor.

Mobil telefon kullanımının yaygın olmasına karşın internet hızının düşük olduğunu görüyoruz. Broadband internet bağlantısı kullanan Arjantinli kullanıcıların oranı sadece %12,6. Arjantin’deki e-ticaret şirketlerinin %57’si, kullanıcılara mobile optimize edilmiş site ya da uygulama sunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*