17 Kasım 2018

Arjantin Yurtdışından Yapılan Alışverişlerin Evlere Teslim Edilmesini Yasakladı

arjantin kargo yasagi
Arjantin Hükumeti yurtdışından yapılan online alışverişlere bir kısıtlama getirdi ve yurtdışındaki sitelerden verilen siparişler artık kullanıcıların evlerine teslim edilmeyecek. Kullanıcılar verdikleri siparişleri gümrüklerden teslim alabilecekler.

Arjantin’in bu uygulamaya gitmesindeki en büyük etkenin, ülkenin şu an yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle kendi para biriminin düşüşte olması olarak gösteriliyor. Bu uygulamayla hükumet, tüketicilerin ülkenin kendi para birimiyle alışveriş yapmalarını sağlamaya çalışacak.

Yurtdışından yapılan 15 dolar ve altındaki alışverişler için vergi alınmayacağı belirtilirken, kullanıcılar 15 doların üzerinde yaptıkları alışverişlerde ürünün değerinin yüzde 50’si kadar vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Bu uygulamaya gidilmesinin sebepleri arasında geçtiğimiz yıl içinde sıcak para rezervlerinin yüzde 30 azalmasının ardından hükumet, yabancı para birimleriyle yapılan işlemleri takibe almaya başlamıştı. Arjantin Hükumeti bu uygulamayla beraber ülke içi ekonomiyi güçlendirmeye yönelecek.

Geçtiğimiz günlerde benzer bir durumda Fransa’da yaşanmıştı. Fransa Hükumeti, ülke içindeki yerel mağazaların rekabette ayakta kalabilmeleri için Amazon’un kitap alışverişlerini ücretsiz kargo ile gönderimini ülke içinde yasaklamıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*