15 Kasım 2018

Hollywood’un Başarılı İnternet Yatırımcısı Ashton Kutcher’ın Hikayesi

ashton-kutcher-2Tüm dünyada olduğu gibi ana vatanı olan ABD’de de en gözde sektörlerin başında gelen internet ve girişimcilik, özellikle ışıltılı ve göz önündeki yaşam tarzları ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Hollywood ünlüleri arasında da oldukça popüler. Kendini internet girişimciliğine (ya da yatırımcılığına) adayan ünlüler arasında kimler yok ki?

Hem erkek hem de kadınlar için son moda tişörtlerin tasarımını ve satışını yapan Teelogy ile Jennifer Lopez, Shoedazzle’ın baş moda stilistliğini yapan Kim Kardashian, Myspace’in ve bir ev dekorasyon sitesi olan Homemint‘in hissedarlarından olan Justin Timberlake, bebeklere yönelik sağlıklı ve kimyasal olmayan ürünlerin satışını yapmakta olan Honest.com ile Jessica Alba, Jessica Simpson, Carmen Electra ve daha fazlası. Bu ünlülerin arasında e-ticarete yatırım yapan Türk ünlüler de var. Ancak bütün bu isimlerin arasında bir isim var ki, tam bir internet fenomeni durumunda: Ashton Kutcher.

Mankenlikten oyunculuğa, oradan da girişimciliğe uzanan hayat hikayesi

Şimdilerde Apple’ın ünlü ve rahmetli CEO’su Steve Jobs’ın hayatının anlatıldığı filmde Jobs rolünü üstlenen Kutcher’ın yatırım yaptığı teknoloji şirketleri arasında Skype, Foursquare ve Path gibi popüler girişimler bulunuyor.

Gelin isterseniz öncelikle Ashton Kutcher’ı daha yakından tanıyalım. 7 Şubat 1978 yılında ABD’nin Iowa eyaletinde dünyaya gelen Kutcher, yakışıklılığı ve yeteneği sayesinde her daim popülerliğini koruyan bir genç olarak dikkatleri üzerine çekiyordu.

Henüz çocukluk yıllarında en büyük sınavlarından birini verecek olan Kutcher, anne ve babasının olaylı bir şekilde boşanmasının ardından, abisi ve kız kardeşini de yanlarına alarak annesiyle birlikte küçük bir çiftliğe yerleşti. Yeni taşındığı bu muhitte, şöhret olma yolundaki ilk tohumları ekerek okul etkinliklerinde aktif rol alan Kutcher, lise hayatının son yıllarında ise partilerin gözdesi olan asi bir genç kıvamına gelmişti bile. 1996 yılında Iowa Üniversitesi Biyokimya Mühendisliği alanında öğrenim görmeye başlayan Kutcher, üniversite yıllarında ise Calvin Klein adına modellik yapmaya başlayarak sahnelerin renkli dünyasına ilk adımını atmış oldu.

İlgili Haber: E-Ticarete Yatırım Yapan Ünlüler

ashton kutcherModellik yaptığı sırada yapımcılar tarafından keşfedilerek oyunculuk alanına adım atan Kutcher, ABD’de Fox’un “That 70s Show” gibi ünlü sitcom dizilerinin ardından birçok popüler sinema filminde de rol alma şansına erişti. Ashton Kutcher’ın en bilinen filmleri arasında; “Dude, Where’s My Car?”, “The Butterfly Effect”, “No Strings Attached” gibi sevilen yapımlar da mevcut. Kutcher ayrıca, 2011 yılında olaylı bir şekilde diziden ayrıcal Charlie Sheen’in yerine “Two and a Half Men” dizisine transfer olmuştu.

Yatırım yaptığı girişimlerin başında Skype, Airbnb ve Fab.com geliyor

Şimdi gelelim Ashton Kutcher’ın yatırım yaptığı teknoloji şirketlerine. “A-Grade Investments” adı altında bir de yatırım yatırım şirketinin kurucu ortakları arasında yer alan Kutcher; Skype, Foursquare, Airbnb, Flipboard, Path ve Fab.com gibi şirketlere yaptığı yatırımlarla gündeme gelmişti. İşin online alışveriş tarafında bulunanlardan biri de Airbnb. Online konut kiralama hizmeti olan Airbnb’ye yatırım yapmasının yanı sıra ayrıca, küresel pazarlama ve marka konuları hakkında da danışmanlık yapan Ashton Kutcher’ın yatırım yaptığı bir diğer şirket ise Fab. 2011 yılında Menlo Ventures, First Round Capital, Baroda Ventures, SoftTech VC ve Ashton Kutcher’ın da içinde bulunduğu yatırımcılar ikinci tur yatırımı olarak Fab’a 40 milyon dolar yatırdılar. Şirketin 2011′deki geliri 20 milyon dolar civarında olduğunu belirtmekte yarar var.

İlgili Haber: Dünyanın En Seri Girişimcilerinden Zappos CEO’su Tony Hsieh’in Hikayesi

ashton-kutcher-jobsSonrasında Microsoft tarafından satın alınan Skype’ı 2009 yılında 2.75 milyar dolara satın alan yatırımcı grup arasında yer alan Kutcher, bu alanda yatırımlar yapan diğer ünlü isimlerin aksine girişimcilik için ciddi paralar harcıyor ve bu işi inanarak yapıyor. Söylentiye göre Kutcher’ın 40’ın üzerinde yatırımı bulunuyor ancak, bu yatırımların büyük bir kısmı ünlü oyuncu tarafından gizli tutuluyor. Bugün Twitter’da 14 milyona yakın takipçi sayısıyla sosyal paylaşım sitelerinde de popülaritesini koruyan Ashton Kutcher, önümüzdeki günlerde de internet sektöründe gerçekleştireceği yatırım ve girişimlerle adından daha da sık söz ettireceğe benziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*