14 Kasım 2018

AskıdaNeVar.com: Eski Osmanlı Geleneği Tekrar Canlanıyor

Askıda Ne Var
Eski bir Osmanlı geleneği olan “askıda ekmek” hikayesini duyanlar olmuştur. Duymayanlar için özetlemek gerekirse, maddi durumu yerinde olan kişiler fırından ekmek almaya gittiklerinde 2 ekmek parası ödeyip sadece bir ekmek alarak fırından ayrılırlardı. Diğer ekmek ise fırıncı tarafından maddi durumu olmayanlar için ayrılmış olurdu.

AskıdaNeVar.com da bu uygulamayı günümüze uyarlayarak dijital ortama taşımış ve maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencileri için anlaşmalı restoranlarda ücretsiz yemek sağlamak için düzenlenen bir sosyal sorumluluk projesi olarak öne çıkıyor.

Projenin çalışma prensibi ise şu şekilde işliyor: Gönüllü kişiler AskıdaNeVar’ın anlaşmalı olduğu yerlerden yemek siparişi verirken, askıya bırakmak istedikleri yemeklerin de fiyatını ödüyor ve böylelikle restoranlar üniversite öğrencileri için bu yemekleri ayırmış oluyorlar. Siteye kayıtlı olan üniversite öğrencileri de bu restoranlara gittiklerinde kimliklerini göstererek askıdaki yemeklerden yiyebiliyorlar.

Projenin organizatörleri ise Abdülkadir Kıvrak ve Oğuzhan Canım adlı iki genç girişimci. Türk toplumunun paylaşımcı ve vicdani değerlerini göz önüne alan ikili, bu projeyi herhangi bir kar amacı gütmeden, kişisel çabalarıyla kurduklarını söylüyor.

Proje şu an için Ankara, Bursa, Bolu, İstanbul ve İzmir kentlerindeki anlaşmalı restoranlarda kullanılıyor. AskıdaNeVar üzerinde üye restoran olmak isteyenler firmalar için bir de başvuru formu bulunuyor. Tabii ki başvurmak isteyen restoranların bulundukları şehirde üniversite olması gerekliliği olduğundan da bahsetmek gerekiyor. Bunların yanı sıra bu projeye sponsor olmak isteyenler için bir de sponsorluk başvurusu bulunuyor. Kişiler ya da kurumlar sponsor olup, destek sağlayabilecekleri alanları girerek bu projeye destek olabiliyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Çok güzel olmuş. Sonradan daha da gelişir

Fikrini söyle

*