13 Kasım 2018

Stil Alışverişine Farklı Bir Boyut Getiren ASOS’un Hikayesi

Kıyafet ve aksesuarda moda ve tasarım ürünleri denince kadınların aklına ilk gelen sitelerden olan ASOS için, e-ticaretin en eski oyuncularından biri desek yanlış olmaz herhalde. Haziran 2000‘de İngiliz Nick Robertson ve Quentin Griffiths tarafından kurulan ASOS, ünlülerin kullandığı ürünlerden esinlenerek üretilen niş ürünlerin satışını yapma fikriyle kuruldu.

Amerika’da yayınlanan Friends adlı dizi ilk yayına girdiği dönemde 25.000 izleyici, programın yapımcılarını arayarak dizideki Monica karakterinin ön kapısında asılı duran fotoğraf çerçevesini nereden alabileceklerini sorması üzerine, eski bir pazarlama yöneticisi olan Nick Robertson da bunun gibi ürünleri internet üzerinden satmanın iyi bir fikir olabileceğini düşünerek ASOS’u hayata geçirmek için ilk adımları atmaya karar verdi.

İngiltere’den çıkmış en başarılı internet şirketlerinden biri olan ASOS, dotcom krizini de başarılı bir şekilde atlatmayı başardı. Bu başarısındaki en önemli etkenlerden biri, TV programlarında ünlülerin kullandığı ve tüketicilerin almak isteyeceği türden ürünleri satmasıydı. Bunun yanında şirket, dünya çapındaki büyük perakendecilerin en iyi ürünlerini de ASOS çatısı altında toplayarak, kaliteli ürünleri her kesimden kullanıcılara sunması da firmanın başarısını yukarıya taşıyan etkenler arasında yer aldı.

ASOS’un adı “As Seen On Screen” yani Türkçesi’yle “ekranda gördüğünüz gibi” anlamına geliyor.

ASOS’un sistemi oldukça kolaydı, tüketiciler beğendikleri ünlünün ismine tıklayacaklardı ve o ünlünün ekranlarda giydiğinin benzer ürünleri ASOS üzerinden satın alabileceklerdi. Kadınlar bu fikre kolay alışmış ve oldukça da beğenmiş olacaklar ki 2004 ylında ASOS sadece kadınlara yönelik ürünler sattığı ayrı bir bölüm oluşturma yoluna gitti. 2005 yılında da güzellik ve kişisel bakım ürünleri için bir bölüm açarak kadınların kalbini biraz daha kazanan ASOS’un satmakta olduğu ürünlerin modayı yakından takip eden erkeklerin de ilgisini çekmeye başlamasıyla şirket 2007 yılında erkeklere özel koleksiyonlarını sattığı bir bölümü de hayata geçirdi.

Şirket bir 2010 yılında, bir yıl öncesine kıyasla %59 büyüyerek başarısını adeta bir kez daha kanıtladı. 2010 yılında 800 farklı markayı 2 milyon kullanıcısıyla buluşturan şirketin stoklarına her hafta 1500 yeni ürün girişi yapılıyordu. Bu bile ASOS’u İngiltere’nin en büyük online alışveriş şirketlerinden yapmak için yeterli bir sebep; çünkü aynı dönemlerde birçok İngiliz perakendeci ekonomik krizden dolayı büyük zorluklar yaşıyordu.

2010 yılında şirketin Kadın Giyim Yöneticisi Caren Downie, kendilerinin yarattıkları büyük farkın Topshop’ın sattığından 10 kat fazla ürüne sahip olmalarından kaynaklandığını belirtiyordu.

ASOS’un geniş ürün yelpazesine sahip olmasının ve 800’den fazla markayla çalışmasının yanı sıra şirketin bu kadar talep edilmesinin asıl sebebi; kendi koleksiyonlarını üretip, bunları tüketicilerle buluşturmasıydı aslında. Şirketin haftada 60 bin sattığı ve çoğunlukla elbiselerden oluşan yüksek kalitedeki ürünlerin bulunduğu ASOS Black; çoğunlukla kaşmir ve yumuşak ipek kumaşlardan oluşan spor ürünlerin bulunduğu ASOS White ve retro tarzda ürünlerin satıldığı ASOS Revive kullanıcıların en çok alışveriş yaptığı kategoriler arasında.

ASOS’un 2005 yılında 70 çalışanı bulunmaktaydı, bu rakam 2010 yılında 700’e ulaştı.

ASOS Outlet kategorisinde ise şirket, önceki yılın ürünlerini %75’e varan indirimlerle satıyor. Şirketin hedef kitlesi çoğunlukla 18-34 yaş arasındaki erkek ve kadın kullanıcılardan oluşsa da, 2009 yılında 2 ile 8 yaş arasındaki çocuklar için de Little ASOS adında bir kategori oluşturdu; fakat 2011 yılında yeterli ilgiyi görmediği ve kar sağlamadığı için bu bölüm kapatıldı.

Bunun yanında firmanın bir de kullanıcıları blog, forum ve gruplardan oluşan sosyal bir ortamda buluşturduğu ASOS Life adında bir bölümü bulunmakta. 13 Nisan 2009‘da beta sürümünü yayınladıkları bu sürüm 6 Mayıs 2009‘da da resmen kullanıma açıldı. Kullanıcılar yeni bir kullanıcı adı alarak bu sosyal platformlarda birbirlerine soru sorabiliyor ve siteden neler istediklerini belirtebiliyorlardı.

ASOS’un İngiltere’de yayınlanan bir de dergisinin olduğunu belirtmek gerek. 2007’den beri aylık olarak yayınlanan derginin 450 bin civarında okuru bulunmakta. Basılı dergiyi satın alma şansı bulamayanlar, online versiyonuna ise internet sitesinden ulaşabiliyor.

Şirket 2010 ve 2011 yıllarında sınırlarını biraz daha genişletmek için kollarını sıvadı. Fransa, İspanya, İtalya, Avusturya, Almanya ve ABD‘ye açılan şirket bu sayede tüm dünyanın bildiği bir marka haline gelmeye başladı. Firmanın, 2010 yılında uluslararası arenada yaptığı tüm satışlar %142 oranında arttı. 2011 yılında da Rusya’ya açılan şirketin, küresel pazarlardaki hızlı yükselişine devam ettiğini belirtelim.

ASOS’un 2011 yılında 7 milyon üyesi, 160 ülkeden 4 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktaydı. 2012 yılında ise Avustralya‘nın en önemli şehirlerinden Sidney’de ilk uluslararası ofisini açtı. Şirket şu an kendi ürünlerinin de dahil olduğu 50.000 markayı kullanıcılarla buluşturuyor. Şu anda 160 ülkede 8,7 milyon aktif kullanıcısı olan şirketin aylık tekil kullanıcı sayısı ise 16,6 milyon ve ASOS 190 farklı ülkeye de teslimat yapmakta. Tüm bunların yanında şirketin aldığı sayısız ödül de, firmanın başarısını kanıtlar nitelikte.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*