21 Kasım 2018

Asya E-ticaret Pazarına Yakın Bakış: 2013 Asia 500

asia 500Asya e-ticaret pazarının sektörün global anlamda en büyük oyuncusu olacağı hem rakamlar hem de öngörülerle kabul edilen bir gerçek. Oyunun takım kaptanlığını yapan Amerika’nın da Çin önderliğinde yükselen bu kıtayı tehdit unsuru olarak algılaması yeni değil. Yeni olan, bu pazarı bir ekosistem olarak kabul edip, üzerine tüm detaylarıyla kitap yazacak kadar ciddiye almaları.

Amerika’nın saygın e-ticaret bilgi portallarından bir olan internetretailer.com‘un yayınladığı 2013 Asia 500 kitabı, Asya e-ticaret pazarına dair yazılmış en derin kaynaklardan biri olmaya aday. Pazara genel bakışın yanı sıra ayrı ayrı ülke rakamlarını ve en büyük e-perakende sitelerinin bilgilerini içeren kitap, dijital ve basılı olarak satışa sunuluyor.

2012 yılının sonunda 374 milyar dolar satış hacmiyle Asya, dünyanın en büyük pazarı ünvanını ele geçirmiş durumda. Asya’nın göz bebeği Çin’in de 2015’de ülkeler bazında Amerika’yı geçmesi bekleniyor. En hızlı büyüyen kıtayı farklı kılan nokta ise, Çin önderliğinde gitmesine rağmen Hindistan, Japonya ve Güney Kore‘nin varlıklarının yadsınmaması.  Bu aynı zamanda pazarın ayrı lokasyonlardan beslenmesi, kültürel farklılıklar içermesi ve birçok e-perakende sitesinin rekabete girmesi anlamına geliyor.

İlgili haber: E-ticaret Güneşi Doğudan Yükseliyor: Asya E-ticaret Pazarı

Kitap adından da anlaşılacağı üzere Asya’da yer alan en büyük 500 e-perakende sitesi temel alınarak yazılmış. Asya e-ticaret pazar pastasının en büyük dilimini alibaba.com alırken, Çin merkezli şirketi, Japon online alışveriş sitesi Rakuten takip ediyor. Aralarında 360Buy, Amazon, eBay‘in de bulunduğu en büyük 10 site, yüzde 85 satış oranıyla kitapta yer alan diğer 490 siteye sadece yüzde 15’lik bir pay bırakmış durumda.
asya e-ticaret pazarı
Asya ile birlikte Avustralya ve Asya Pasifik verilerini değerlendiren kitapta yer alan diğer bilgilerden birkaçı;

  • 500 şirketin Asya-Pasifik’te yaptığı satış rakamı, bir yılda yüzde 60 artışla 156 milyar dolardan 248 milyar dolara yükseldi.
  • Amazon.com satışlarını yüzde 20 arttırak 8.8 milyar dolara çıkardı.
  • 500 şirketin arasında en hızlı büyüme göstereni ise Sunning Commerce Group(No:5). Şirket yüzde 400 büyümeyle 5 milyar dolar satış rakamına ulaştı.

Bir girişimcinin okuması gereken kitaplardan daha önce söz etmiştik. Sadece girişimcinin değil yatırımcının da radarına girmesi gereken bu kitap, e-ticaret hayallerinin nereye kadar gidebileceğini gösteren bir rehber niteliğinde. E-ticaret ekosisteminde yer almaya çabalayan herkesin bu disipline dair global bilgiler ışığında hareket etmesi, doğru adımlara ve yatırımlara yol açacaktır. Hem ne demişler; global düşün, yerel davran.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*