17 Kasım 2018

Asya’nın En Büyük 10 E-Ticaret Sitesinden Neler Öğrenebiliriz?

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

Asya dünya nüfusunun yüzde 60’ını barındırıyor ve bu nedenle de dünyanın en büyük şirketlerinin önemli bir kısmı Asya’dan çıkıyor. Son yıllarda Amazon, eBay ve Uber bu pazardan pay kap kapmak istedi. Ancak Asya e-ticaret şirketleri pastadaki paylarını korumayı başardılar.

Peki nasıl oldu da altyapı açısından yetersiz olan Asya kıtasında, özellikle Hindistan ile Uzak Doğu’da bu kadar güçlü şirketler ortaya çıktı ve bundan Türkiye’deki e-ticaret siteleri ne gibi dersler çıkarabilir? Birlikte görelim.

İnovasyon

Asya’da büyük sermaye var. En büyük fark bu ve şirketler bunu inovasyona yatırarak rekabette gönde olmayı başarıyor. İnovasyon odaklı Asya e-ticaret şirketleri Türkiye’deki girişimcilere yeni pazarlara girme ve satış stratejisi geliştirmede örnek oluyor.

1. Taobao (China)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: C2C (tüketiciden tüketiciye) e-ticaret pazar yeri

Kuruluş: 2003, Hangzhou, Çin

Kurucu: Jack Ma (Alibaba Group)

Faaliyet Alanı: Çin (Tüm dünyaya satıyor)

Sermaye: Alibaba Group iştiraki, toplam hisse değeri 201,7 milyar dolar

Aylık 600 milyon tekil ziyaretçi ile dünyanın en sık ziyaret edilen e-ticaret sitesi. Ancak ziyaretçi sayısı kadar ciro da önemli ve e-ticaret şirketlerine ilk çıkan ders bu.

İş modeli olarak Amazon ve eBay’e benzeyen Taobao’nun kendine C2C pazar yeri demesinin nedeni satıcıların tekil perakendeciler ve küçük ölçekli işletmeler olması.

Ayrıca müşterilerin satıcılarla pazarlık yapmasına ve satın almadan önce ürünü görmesine izin veriyor. Aynı zamanda Çin tüketicisinin müşteri davranışına özel seçenekler sunuyor. Tekil perakendeci ve küçük ölçekli işletme modeli Türkiye için de önümüzdeki 3 yılda güzel bir örnek olabilir.

2. Flipkart (Hindistan)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: E-ticaret pazar yeri

Kuruluş: 2007, Bangalor, Hindistan

Kurucular: Sachin Bansal, Binny Bansal

Faaliyet Alanı: Hindistan

Sermaye: 3,15 milyar dolar

Amazon tarzı online kitap mağazası olarak işe başlayan Flipkart bugün Hindistan’ın en büyük e-ticaret platformu oldu. Sadece Asya değil. Flipkart dünyanın en büyük ilk 10 e-ticaret sitesi arasında yer alıyor.

Flipkart Rusya ve Ukrayna’ya benzer şekilde müşterilerine teslimatta nakit ödeme sunarak pazara oturdu. Aynı zamanda Hindistan’daki tembel ve güvenilmez kargo şirketlerinin yerini aldı ki Türkiye’nin de Bukoli ile bundan ders çıkardığını söyleyebiliriz.

Flipkart son yıllarda Amazon Hindistan’la sıkı rekabet içinde ve bu sayede kendini geliştirerek dünyanın en çok satan e-ticaret platformlarından biri oldu. Müşteri odaklı yaklaşımıyla Amazon Hindistan’ın önüne geçtiği söylenebilir.

İlgili yazı: E-ticarette müşteri en çok teslimat kalitesine bakıyor [Araştırma]

3. Alibaba.com (Çin)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: B2B, e-ticaret pazar yeri

Kuruluş: 1999, Hangzhou, Çin

Kurucu: Jack Ma

Faaliyet Alanı: global

Sermaye: Alibaba Group

Alibaba.com Jack Ma’nın e-ticaret alanına girme çabasıydı ve basit düşündü. iPhone ve Foxconn örneğinden yola çıkarak Çinli üreticileri deniz aşırı şirketler ve tedarikçilere bağladı. Dünyanın genel teknoloji üretiminin büyük kısmı Çin’de gerçekleştiğinden bu dahice bir fikirdi.

Çin’deki düşük üretim maliyetleri ve Batı dünyasındaki yüksek fiyatlar sayesinde Alibaba.com hızla büyüdü. Ayrıca Çin hükümetinin desteği de şirketin ivmesini korudu.

2012’de Alibaba 1 trilyon yuan, 155,8 milyar dolar satışla rekor kırdı ama buna Taobao iştiraki de dahildi. Bugün ise yaklaşık 250 ülke ve bölgede satış yapıyor.

4. Snapdeal (Hindistan)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: E-ticaret pazar yeri

Kuruluş: 2010, Yeni Delhi,

Kurucular: Kunal Bahl, Rohit Bansal

Faaliyet Alanı: Hindistan

Sermaye: 1,9 milyar dolar.

Snapdeal günlük fırsat sitesi olarak kuruldu. Ancak Alibaba’nın Çin’deki başarısını analiz ederek onu taklit etmeye karar verdi. Böylece 2011’de e-ticaret pazar yerine dönüştü.

Snapdeal’i rekabette öne çıkaran mobil ticaret oldu. Aynı zamanda tavsiye programları ile pazarlama stratejisini iyi planladılar. Özellikle “İlk fırsatın bedava!” ve ortak pazarlama kampanyaları ile Hindistan’daki müşterinin kalbini kazandılar.

E-ticareti yeniden icat etmek yerine doğru zamanda doğru adımları attılar. Şu anda sitede 150 bin satıcı bulunuyor ve 12 milyon farklı ürün sunuyor.

5. Didi Kuaidi (Çin)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: Online taksi çağırma hizmeti

Kuruluş: Didi Dache (2012, Beijing) ve Kuaidi Dache’nin (2012, Hangzhou) birleşmesiyle kuruldu.

Kurucular: Cheng Wei (Didi Dache); Joe Lee, Cheng Wen (Kuaidi Dache)

Faaliyet Alanı: Çin

Sermaye: 4,42 milyar dolar

Didi Kuaidi, Çin’in en büyük iki taksi çağırma hizmeti olan Didi Dache ve Kuaidi Dache’nin birleşmesiyle oluştu. Amaçları da Çin’e gelen rakip Uber’i yenmek.

Didi’nin strateji direktörü Tony Qui’ye göre şirketin başarısının ardında yerel pazarı anlamak yatıyor: “İnsanların her gün nereden nereye gittiğini biliyoruz ve böylece taleplerini bulundukları yere göre toplu karşılamaya çalışıyoruz.”

Ayrıca Didi Kuaidi kendisiyle çalışan taksi sürücülerinin hükümetin trafik muayenesine uymasını sağlamak için yerel ulaşım ağlarıyla birlikte çalışıyor. Uber ise kendi sürücülerini kullanmıyor. Sadece kendine kayıtlı sürücüleri müşteriyle buluşturan bir platform olarak çalışıyor.

Öte yandan Didi Kuaidi günde 3 milyon sürüş yaparken Uber 1 milyonla sınırlı kalıyor. Son raporlara göre Didi Kuaidi, Çin taksi pazarının yüzde 83’ünü kontrol ediyor.

6. Rakuten (Japonya)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: E-ticaret pazar yeri

Kuruluş: 1997, Tokyo, Japonya

Kurucu: Hiroshi Mikitani

Faaliyet Alanı: Japonya ve global (satın almalarla)

Sermaye: Hisse senedi değeri 24,7 milyar dolar

Rakuten internette pek karşımıza çıkan bir isim değil ama bu şirketin çok başarılı bir satın alma geçmişi var: Buy.com, Play.com, Kobo ve diğer 18 popüler yerel web sitesini bünyesini kattı ve böylece sadece Japon e-pazar yeri olmakla kalmayıp global satışlara da geçti.

Rakuten yüksek kaliteli kişisel hizmetler sunarak çalışıyor. Kurucu Mikitani’ye göre Japonlar alışveriş deneyiminde kişiselleştirilmiş satış ve pazarlama istiyor. Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin ve pazar yerlerinin buna dikkat etmesi gerekiyor.

Şirketin bize örnek olacak bir başka yanı da satış yapmak kadar ülkedeki e-ticaret pazarını da geliştirmek istemesi. Örneğin pazar yeri olarak kendisiyle çalışan satıcılara dijital fotoğrafçılık (ürün fotoğrafı nasıl çekilir), online tasarım ve pazarlama eğitimleri veriyor.

Satıcılar aynı zamanda web sitesindeki listelerini özelleştirerek müşterilerle doğrudan iletişime geçebiliyorlar.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi

7. Coupang (Güney Kore)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: E-ticaret pazar yeri ve günlük fırsatlar platformu

Kuruluş: 2010, Seul, Güney Kore

Kurucu: Bom Kim

Faaliyet Alanı: Güney Kore

Sermaye: 1,42 milyar dolar

Tıpkı Snapdeal gibi Coupang da işini hızla geliştirerek kapsamlı bir pazar yeri oldu. Bugün de dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret girişimi olmaya devam ediyor.

Yerel pazarı aramak ve müşteri hizmetlerine odaklanmak Coupang’ın başarısında önemli rol oynadı. Özellikle mobil alışveriş platformu, aynı gün teslimat, kişiselleştirilmiş öneriler ve diğer yenilikçi hizmetler şirketin Güney Kore’de öne çıkmasını sağladı. Hem de yerel pazarı satın almaya çalışan Groupon’a rağmen.

En büyük avantajı ise fiber internete yeterince yatırım yapılmayan ülkemizin tersine, Güney Kore’nin süper hızlı internetinden yararlanmak ve sitesini tam da Korelilerin istediği gibi zengin grafiklerle süslemek oldu.

8. Lazada (Güneydoğu Asya)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: E-Ticaret Pazar Yeri

Kuruluş: 2012

Kurucular: Alexander Samwer, Marc Samwer, Oliver Samwer

Faaliyet Alanı: Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam

Sermaye: 710,37 milyon dolar

Lazada Güneydoğu Asya’nın gelişmekte olan online pazarından yararlanmasını biliyor. Böylece tek ülkeye değil, birçok ülkeye yayılıyor: Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam.

Bu konuda özellikle sorunsuz online alışveriş deneyimi sunma, farklı ödeme seçenekleri sağlama, hızlı teslimat, gelişmiş müşteri hizmetlerine odaklanan Lazada pazardaki yerini hızla güçlendirdi. 6 ülkede 550 milyon müşteriye ulaşan Lazada, yeni ürün kategorileri ekleyerek ve yeni perakendeciler satın alarak büyümeye devam ediyor.

9. GrabTaxi (Güneydoğu Asya)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: Taksi çağırma ve özel araç kiralama uygulaması

Kuruluş: 2012, Malaysia (Headquarters: Singapore)

Kurucular: Anthony Tan, Tan Hooi Ling

Faaliyet Alanı: Endonezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam

Sermaye: 680 milyon dolar

GrabTaxi, Uber’den esinlendi ama mevcut taksi ekosistemiyle rekabet etmek yerine, mevcut taksi duraklarını bünyesine katıyor ve müşteriye daha makul fiyatlar sunuyor. Aynı zamanda yenilikçi özellikler içeren uygulaması bölgede müşterilerin kalbini kazanıyor.

Şirketin diğer girişimleri arasında özel araç kiralama ve GrabCar+ ile lüks araç kiralama hizmeti bulunuyor. Farklı ülkelerde hizmet verdiği için İngilizceye ek olarak 5 ayrı dil destekleyen bir uygulaması var.

10. Meituan (Çin)

eticaret-asya-alibaba-pazar_yeri

İş Modeli: Günlük fırsat web sitesi

Kuruluş: 2010, Beijing, Çin

Kurucular: Wang Xing

Faaliyet Alanı: Çin

Sermaye: 1,07 milyar dolar

Groupon modelinin başarısı Çin’de pıtrak gibi online toptancı sitesinin açılmasını sağladı, ancak içlerinden sadece Meituan sıkı rekabet ortamında varlığını korumayı başarabildi. Sermayeyi saldırgan çevrimdışı pazarlamaya gömen LaShou, 55Tuan, 24quan gibi rekabetçilerinin tersine Meituan, Alibaba’nın eski başkanın tavsiyesiyle online pazarlamaya odaklandı.

Meituan yeni şehirlerde sıfırdan ekip kurmak yerine, o şehirlere zaten yerleşmiş olan günlük fırsat platformlarını yavaş yavaş satın aldı.

İlgili yazı: E-ticarette güvenli elektronik para devri

Sonuç

eMarketer sitesine göre dünyada B2C e-ticaret satışları 2015’te 1,771 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bunun büyük kısmı da dünyanın en büyük 20 mağazası arasında yer alan Asya online mağazalarından geliyor.

Bu da bizi Türkiye için çıkarılacak en büyük derse getiriyor: Mobil ticaret dersine. Asya pazarı ülkelerdeki internet altyapısının yetersiz olması nedeniyle yüksek mobil penetrasyonu sağlayıp hızla büyüdü. Böylece arama motorlarından online satıcı bulup alışveriş yapmak yolda ve arazide kolaylaştı.

Türkiye’de telefon operatörlerinin mobil ticarete odaklanması gerekiyor, ama onlar şimdilik sineğin yağını çıkararak Türkiye’de buçuklu internet 4.5G’ye ödedikleri lisans ücretlerini çıkarmaya odaklanıyor. Türkiye’de geniş bant internet, özellikle de mobil internete vatandaşa (müşteriye!) damlalıkla verildiği sürece ülkemizde e-ticaretin gelişmesi yavaş kalacaktır.

Aslında yeni elektronik ticaret mevzuatıyla birlikte e-paranın hızla yaygınlaşacağını görecek olursak Türkiye’de yapılması gereken ilk şey telefonu elveren 3G müşterisini otomatik olarak 4G’ye geçirmek. Ancak, ülkemizde altyapı yetersiz ve lisanslar astronomik olduğu için bunu yapmıyoruz. Tersine vatandaştan 4G için ayrı hizmet bedeli istiyoruz. Bu kafayla gidersek geri kalırız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Listenin yarısından çoğu c2c siteler, ülkemizde ise kısa süre önce N11 yokken neredeyse tek c2c sitesi GittiGidiyor vardı. Ülkemiz bu anlamda çok eksik, aslında Türkiyenin ihtiyacı olan c2c paneli N11 ve GittiGidiyor’un özelliklerini barındıran ve ikisinin eksilerini barındırmayan bir c2c projesi. Küçük ölçekli kullanıcılara yönelik, hem de GG gibi fahiş listeleme, dükkan bedelleri talep etmeyen bir proje tutar.

Fikrini söyle

*