13 Kasım 2018

Ahu Yağtu ile AU Vintage’ı Konuştuk [Röportaj]

AU VintageAU Vintage’ın kimliği özgün olması diyebilirim. İnsanların hiç bir yerde bulamayacağı şeyleri ben onlara internet üzerinden sunmaya çalışıyorum” sözleriyle girişimini anlatmaya başlayan Ahu Yağtu ile, AU Vintage‘in ofisinde çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Yaklaşık 1 ay önce açılan sitede 1930’lardan günümüze kadar gelen vintage ürünler kullanıcılarla buluşturuluyor. AU Vintage’ın ofisi de aynı sitede olduğu gibi vintage esintiler taşıyor diyebiliriz.

Vintage ürün kavramı ülkemizde henüz çok bilinen bir kavram değil. Son dönemlerde modanın eskilere yönelmesi ve “hipster” akımının etkisiyle beraber insanların kafalarında az çok vintage kavramının ne olduğuna dair fikirler oturmaya başlıyor. İkinci el ile vintage arasındaki fark nedir diye sorduğumuzda Ahu Hanım: “İkinci elin dönemi çok önemli değil, çok uzun bir dönemi yansıtmıyor. Vintage ürünlerin en az 20 yıllık olması gerekiyor” diyor.

Yaptığımız bu röportajın diğerlerinden biraz farkı var aslında bizim için de; çünkü Ahu Hanım’la yaptığımız bu keyifli röportajın bir kısmını aşağıda görüntülü olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Sinan: E-ticaret sektörüne girmeden önce fiziki bir mağazanız vardı. Sanal mağaza açma fikri nereden geldi?

Ahu Yağtu: 2006 yılında Bebek’te bir butik açmıştım. Orada yavaş yavaş bu vintage fikri oluşmaya başladı. Sonrasında 2009 yılında Galata’ya taşınarak daha fazla insana ulaşıp hedef kitlemizi genişletmek istedik. 2010 yılından itibaren Türkiye’de internetten yapılan satışların artmasıyla beraber de online tarafta hedef kitlemizi daha da artırabileceğimiz düşüncesi kafamızda vardı aslında. Bu anlamdaki çalışmalarımıza da Temmuz 2012’de başladık ve geçtiğimiz Şubat ayında da AU Vintage’ı yayına aldık.

S: Şubat 2013’ten bugüne kadarki süre içinde, kullanıcıların geri dönüşleri ve tepkileri nasıl oldu?

A: Beni az çok tanıyan insanlar, sitenin tasarım ve işleyiş konusunda benim tarzımı yansıttığını söylüyorlar ve onun dışında da gelen yorumlar hep olumlu yönde oldu. Yani en başından beri de aslında amaçladığımız şey bu olmuştu.

S: Satışa çıkan ürünlerin ne kadarı sizin arşivinizden? Tüm koleksiyonunuzu satışa sunuyor musunuz?

A: İlk başlarda mağazada sattığım ürünler arasında kendi koleksiyonumdaki ürünler vardı; ama bu ürünlerin hepsini satmak istemediğim için, mağazada satışa sunmak üzere satın aldığımız ürünler de oldu.

Bazı parçaların benim için manevi değeri çok fazla ya da paha biçemediğim bazı parçalar var. Onları kendime de saklamıyorum; ama şu an için arşivde tutuyorum. Bunların sayısı da 15’i geçmez zaten. Böyle ürünler geldikçe, onları arşivde tutmayı tercih ediyorum; çünkü zaman geçtikçe o ürünlerin de değeri artıyor sonuçta.

Şu an Au Vintage’da satışa sunulan en eski ürün 78 yıllık

S: Sitede satışa sunulan en eski ürün nedir?

A: 1935 yılından kalan bir binici pantolonu. Dükkan zamanındayken bir bayan getirmişti. Bayanın annesinin at binerken kullandığı bir binici pantolonuydu.

S: Site üzerinde bir zaman tüneli bulunuyor. Bundan bahsedebilir misiniz biraz?

A: Vintage ve ikinci el kavramının hala tam anlamıyla oturmamış olmasından dolayı, insanlara bu ürünlerin ayrımını ve Vintage’ın ne olduğunu daha iyi anlatabilmek için her şeyi zamanına ve yılına göre ayırmaya çalıştık.

S: Şu an toplamda kaç ürün var?

A: Toplamda 1000’e yakın ürün bulunuyor. Bu ürünlerin içinde eski markalar da bulunuyor. 1980’lerden Valentino’nun bir elbisesi, Versace‘nin deri montları, Vakko ya da Beymen gibi eskilerden gelen markaların da ürünleri bulunuyor.

Önümüzdeki dönemlerde yeni tasarım ürünlere yer vermeyi planlıyoruz. Bu ürünlerin tasarımını yapacak birçok tasarımcı var görüştüğümüz; ama özellikle genç arkadaşlarla çalışmayı hedefliyoruz ilk etapta. Tabii ki bunun için onlar da müsait oldukları zamanları ayarlayabilir ve koleksiyon konusunda anlaşabilirsek bu çalışmalara sitede yer vereceğiz.

S: Sitede bir de dekorasyon kısmı var; ama henüz yeni yeni ürün koymaya başlamışsınız sanırım. İlerleyen dönemlerde bu tarz ürünlere de yer verilecek mi?

A: Evet ilerleyen dönemlerde özellikle ev dekorasyon kategorisinde ürünlere yer vermek istiyoruz. Fakat şu an öncelikli olarak giyime ağırlık vermek istedik; çünkü benim arşivimde daha çok bu ürünler yer alıyordu. Bunlar tükendikten sonra dekorasyon ürünlerine de sitede yer vereceğiz. Şu an zaten bir taraftan dekorasyon ürünlerinin çekimleri devam etmekte.

S: Fiyatları neye göre belirliyorsunuz?

A: Ürünün durumuna, hangi yıla ait olduğuna, herhangi bir defosu olup olmadığına ve tadilata ihtiyacı var mı diye kontrol ettikten sonra bu kriterlere göre değerlendirerek fiyatları belirliyoruz. Bunun yanı sıra ürün ünlü bir markanınsa yine fiyat biraz daha yüksek oluyor.

S: AU Vintage üzerinden kullanıcılar da satış yapabiliyor sanırım. Bugüne kadar kaç kişi başvurdu ve ne kadar satış oldu?

A:Satmak İstiyorum” bölümümüz aslında siteden daha önce yayındaydı o da işte Temmuz 2012 dönemlerine denk geliyor. Sayfa açıldığında form olarak “Satmak İstiyorum” kullanıcıların karşısına çıkıyordu. Bugüne kadar 70’e yakın kişiden başvuru aldık; ama hepsiyle anlaşmadık. Başvuranlar arasından kabul etmediklerimiz ve elediklerimiz var.

S: Kaç kişilik bir ekip var?

A: Şu an sadece 4 kişiyiz. Ürünlerin listeleme, kargolama kısmında da annem çok yardımcı oluyor.

S: Ünlü biri olarak, çevrenizin yaptığınız işe bir katkısı var mı?

A: Tabii ki çevrenin genişlemesinden dolayı bunun bir etkisi oluyordur; ama bu sırf ünlü olduğunuz için insanların yaptığınız diğer işlerle ilgilenebileceğini göstermiyor. Bu sizin yıllar içinde nasıl bir vizyon yarattığınız ve çevrenize yansıttığınızla alakalı daha çok diye düşünüyorum.

“İlerleyen dönemlerde oyunculuk kariyerime de devam etmeyi düşünüyorum.”

Ahu Yağtu AU Vintage

S: AU Vintage öncesinde sizin online alışveriş alışkanlıklarınız nasıldı?

A: Daha öncesinde hiç online alışveriş alışkanlığım yoktu. Vintage tutkunu biri olarak, gidip o ürünü incelemek, dokunmak gerekiyor gibi düşünüyordum; ama sonra vintage ve ikinci el ürün satan siteleri araştırırken buna gerek duyulmadığını fark ettim. Böyle böyle benim de bir alışkanlığım olmaya başladı ve sitelerden ürünlere bakmanın yeterli olduğunu ve gidip illaki o ürünü incelemek zorunda olunmadığını anladım.

S: Cem Yılmaz’ın bu projeye ve genel olarak e-ticarete olan yaklaşımı nasıl?

A: Cem’in hakim olduğu bir konu aslında online alışveriş. Benden daha tecrübeli ve iyi bir tüketici olduğunu söyleyebilirim bu konuda. Benim kurduğum bu işe ise gerçekten çok destek veriyor. Dükkan zamanından beri beni zaten desteklemekteydi ve ne kadar ilgili olduğumun da farkında. Bu yüzden bu projemi de destekliyor.

S: İlerleyen dönemlerde oyunculuk kariyerinize devam etmeyi düşünüyor musunuz?

A: Benim asıl eğitimini aldığım meslek oyunculuk ve daha önce yaptığım işler ortada zaten. Bunu ilerleyen dönemlerde de yapmak istiyorum; ancak bebeğin büyümesini, biraz da bu işin rayına oturmasını istiyorum açıkçası. Bu oturduktan sonra oyunculuk zaten bu projeyi çok engellemeyeceği için oyunculuğa da devam edeceğim.

S: AU Vintage’ın ileriye dönük planları neler?

A: Ucu bucağı çok açık bir platform e-ticaret. İlerleyen dönemlerde biraz daha sosyal tarafa ağırlık vermek istiyoruz. Blog tarafında biraz daha dergi havasında bir şeyler yapmak, moda severlere ipuçlarının paylaşıldığı, insanların kendi stillerini anlatabilecekleri yarışmaların yer aldığı bir platforma dönüştürmek istiyoruz.

Bunun yanında ilerleyen dönemlerde bir ünlünün elbisesini açık artırmayla satıp elde edilen gelirleri bir sosyal sorumluluk projesine bağışlama gibi fikirlerimiz de var; ancak bunlar şu an için çok da ön planda değil.

Satmak istiyorum kısmından biraz daha bahsetmek istiyorum. Bu tarz vintage ürünleri bulmak zor olduğu için, insanlara ulaşarak, onların sandıklarında kalan ürünleri burada değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Bizim ülkemizde vintage kültürü çok bilinen ve üzerine düşülen bir kavram olmadığı için özel şeylerini nasıl değerlendireceklerini bilmiyorlar. Bu konuda biz de onları yönlendirmek istiyoruz. Kişiler kendi ürünlerini burada satarak hem ellerindeki eski ürünleri değerlendirebilir, hem de para kazanabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*