16 Aralık 2018

Avrupa Birliği’nde Online Alışverişlerde Yasal İade Hakkı Artık 14 Gün

Avrupa Birliği’nde yeni onaylanan bir yasa ile online alışveriş yapan müşteriler, satın aldıkları ürünleri 14 gün içerisinde iade edebilecekler.

Var olan yasada bu süre 7 gün olarak belirtiliyordu.

40 Euro üzerindeki alışverilerde iade kargo ücretinin satıcı tarafından ödenmesine dair yasa ise parlamento tarafından onaylanmadı.

Onaylanan yasa ile online satış yapan mağazalar, müşterilerinin karar verirken daha dikkatli olmalarını sağlamak üzere, sayfalarında iade masraflarını detaylı olarak belirtmek durumunda. Bu masrafları belirtmeyen online mağazalardan alışveriş yapan müşteriler, iade masraflarını ödemekle yükümlü olmayacaklar.

Yasada, müşterinin ürünü satın alırken görme şansı olmadığından, geri iade hakkının olması gerektiği belirtiliyor. Aynı sebepten dolayı, müşterilerin satın aldıkları ürünleri test etme ve inceleme hakkına da değinen yeni yasa, ürün iadesi için müşterinin ürünün eline geçmesinden itibaren 14 gün hakkının olacağını belirtiyor.

Yasa, Avrupa Birliği Parlamentosu’nda 615 onay, 16 red oyu ile onaylandı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*