21 Kasım 2018

Avrupa Birliği Rekabet Kurulundan Google’a Son Uyarı

Son zamanlarda Google sık sık arama motoru sonuçlarını kendi avantajına kullandığına dair suçlanmaktaydı.

Microsoft’un şikayetleri ile başlayıp, özellikle online uçak bileti ve seyahat hizmetlerinin organik sonuçların üstünde yer alması ile arka arkaya Avrupa Birliği Rekabet Kuruluna şikayet edilen Google, kuruldan ihtar aldı.

Rekabette eşitlikçi olmayan koşullarla ilgili endişe duyduklarını ileten Avrupa Birliği Rekabet Kurulu, Google’a arama motoru sonuçlarında eşitlikçi olması adına birkaç hafta verdiklerini belirterek, Google’ı kendi hizmetlerini arama motoru sonuçlarında öne çıkarmak, kendi reklam hizmetini kullanan reklamverenlere ayrıcalık tanımak, farklı sitelerin restaurant ya da tatil yorumları gibi içeriklerini kendi içerikleri arasında kullanarak içeriklerin sahibi olan sitelerin rekabet koşullarını zora sokmakla suçladı.

Google adına bu suçlamalara yanıt veren bir yetkili ise, rekabet kuruluna katılmadıklarını, rekabet koşullarının artık git gide zorlaştığını ve Google tarafından uygulamaya konulan adımların rekabet koşularını zedelemediğini açıkladı. Yetkili buna rağmen kurulun endişe duyduğu maddeleri seve seve görüşeceklerini belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*