17 Kasım 2018

Avrupa Bütün Mobil Reklamları Engellemeye Hazırlanıyor

mobil reklam engelleme

Financial Times tarafından hazırlanan bir habere göre Avrupa’lı mobil şebekeler tüm internet üzerindeki reklamları engellemeye hazırlanıyorlar.

Habere göre, mobil şebekelerin İsrailli bir firma olan Shine‘ın reklam engelleme yazılımlarını kendi veri merkezlerine yükledikleri bildiriliyor. Henüz aktifleştirilmemiş bu yazılım, sosyal ağlar haricindeki tüm internet sayfaları ve uygulamalardaki reklamları engelleyebiliyor.

Bu plan, yalnızca bir tek Avrupalı mobil şebekede değil, neredeyse tümünde uygulamaya konulacak ve var olabilmek için internet reklamlarına bağımlı şirketler için felaket anlamına geliyor. Böyle bir planın uygulamaya geçirilmesi ise, Google’ın mobil reklamcılıktaki tekelini yok etmek olduğu düşünülüyor.

Financial Times, “Adını veremediğimiz bir Avrupalı mobil şebeke, kendisinin ve bir çok diğer şebekenin bu yıl içerisinde reklamları bloklamaya başlayacaklarını söyledi” diye bildiriyor. Reklam gösterebilmek bir “opt-in” hizmet olarak kalacak ve bu teknolojiyi bütün mobil ağlarına uygulamak istiyorlar.

Bu, Avrupa’da reklamların engellenmesi için ilk girişim değil. 2013 yılında Fransız ISP’si Free, routerlarına gelen bir donanım güncellemesi ile birlikte bir anda tüm reklamları engellemeye başlamış, ancak Fransız devletinin baskıları sonucu bu uygulamadan vazgeçmişti. ABD’de ise bunun tam tersi olarak bazı ISP’ler, internet reklamları içerisine kendi reklamlarını koymaya başlamışlar ancak yine devlet zoruyla vazgeçirilmişlerdi.

Her ne kadar Avrupalı mobil şebekeler bu teknolojilerini denemeye başlasalar bile, Avrupa Komisyonu’nun böyle bir uygulamaya izin vermeyeceği düşünülüyor. Şu anki yasalara göre, hiç kimsenin kendi çıkarları doğrultusunda bir internet sayfasını veya sayfanın bir parçasını engelleme hakkı bulunmuyor. Ancak teorik olarak, buna karşı çıkacak bir yasa da bulunmuyor. Uzmanlar, eğer böyle bir uygulama başlarsa bunun yüksek ihtimalle mahkemelerde, Avrupa İnsan Hakları bidirgesinde bulunan haber alma hakkı kapsamında değerlendirileceğini düşünüyorlar.

Son kullanıcının isterse kendi cihazında bir reklam engelleme yazılımı kullanma hakkı bulunuyor, hatta bu konuda verilmiş bir mahkeme kararı da bulunuyor. Ancak bu mahkeme kararı, gerçek bir kişi yani son kullanıcı düşünülerek verilmiş, tüzel kişiliklerde işler nasıl yürüyecek şimdilik kimse bilmiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Vat bay daha neler hani yasalarin işlemediği bir yer mesela Irakta bunu yapsalar anlarında. Bu kadar düzen kurulmuş isleyen bir global sistem var. Gele sen oraya oparatir çomak soksun hatta gitsin reklam alanlarındaki diğer reklamları engelleyip kendi reklamlarını göstersin. Bu pek olacak is degil, kaldı ki siteleri mobil operatörler hazırlanıyor.

Fikrini söyle

*