12 Aralık 2018

Avrupa E-ticaret Hacmi 2017 Yılında 255 Milyar Dolara Ulaşacak

avrupa eticaret hacmi
E-ticaret hacmi konusunda Asya ve ABD’nin ardından gelen Avrupa’nın 2017 yılında 255 milyar dolarlık online alışveriş hacmine ulaşması bekleniyor. 2012’deki e-ticaret hacmi 149, 5 milyar dolar olan Avrupa’nın önümüzdeki 4 yıl içinde %70’lik bir artış göstereceği tahminler arasında yer alıyor.

Bu bölgede online alışverişlerde en çok öne çıkan ülkeler ise Avrupa’nın girişim fabrikası Almanya ve İngiltere oluyor. Almanya’da geçen sene 41 milyon kullanıcı online alışveriş yaptı ve bu da ülke nüfusunun yarısından fazlasına denk geliyor.

Almanya e-ticaret hacminin bu 4 yıl içinde %21,4 artarak 36,8 milyar dolardan 44,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Almanya’daki online perakendecilerin %90’ının katıldığı araştırmaya göre bu şirketlerin %43’ü sadece ülke içinde satış yapıyor ve önümüzdeki dönemlerde uluslararası pazarlara açılmayı hedefliyor.

Almanya’da online alışveriş yapanların %89’unu 25 ile 44 yaş grubu arasındaki kullanıcılar oluştururken, en çok satın alınan ürünler ise %61 ile kıyafet ve ayakkabı olarak öne çıkıyor ve online tüketicilerin %43’ü de internetten yaptıkları alışverişin miktarını artırmayı düşünüyor.

Mobil ticaretin online alışverişe etkisi için net bir rakam olmasa da %2 ile %10 arasında olduğu belirtiliyor. Almanya’da bu yıl toplam 23 milyon akıllı telefon satılmış olacak. Akıllı telefonu olan kullanıcıların %25’i ise online alışveriş yaparken işlemler sırasında mobil cihazlarını kullandıklarını belirtiyor.

İngiltere’de ise durum biraz daha farklı. Yıllık artış söz konusu olduğunda İngiltere’de Temmuz ayındaki online satışlar %9’luk bir artış gösterse de aylık veriler ele alındığında 2010’dan beri ilk kez bir düşüş yaşanıyor. Aylık verilere bakıldığında Temmuz ayında İngiltere’deki online satışlarda %13’lük bir düşüş yaşandığı görülüyor.

İngiltere’de Temmuz ayında mobil ticaretin online satışlara etkisinin %2,5 olduğu ve son 5 ayın en yüksek oranı olduğu belirtiliyor. Bu dönemde kişi başına internetten yapılan harcama da 2012 yılının Temmuz ayına göre %15 düşüş yaşadı. Geçtiğimiz Temmuz ayında bu rakam 112,75 dolardı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederiz. Bizim de http://www.hirdavatfirsati.com online alışveriş sitemiz var ve satışlarımız gün geçtikçe artıyor, dolayısıyla da Türkiye’deki online satış sektörünün artışını yakınen takip edebiliyoruz. Ayrıca yazınızdaki detay bizi oldukça sevindirdi, şu anda doyum safhasında diye düşündüğümüz Avrupa’da dahi %70 artış öngörülüyorsa, Türkiye’deki pazar %200 falan büyüyecek demektir. 😉

Fikrini söyle

*