20 Kasım 2018

Avrupa E-ticaret Hacmi 2012’de 300 Milyar Euro’yu Aştı

Kıta genelinde baktığımızda ABD’nin toplamından daha büyük bir hacme sahip olan Avrupa e-ticaret pazarının 2012 yılı sonunda bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında büyüyerek, 300 milyar Euro‘yu aşması bekleniyor.

Avrupa e-ticaretinin yüzde 70’i Fransa, Almanya ve İngiltere’den

Bugüne kadar ipi göğüsleyen Orta ve Batı Avrupa ülkelerine ek olarak, diğer bölge ülkelerinde de ciddi oranlarda artışlar olduğuna tanık oluyoruz. Özellikle Çek Cumhuriyeti ve Polonya, sergiledikleri yüzde 25 ile 30 arasındaki büyüme rakamlarıyla kıtanın parlayan yıldızları olmaya devam ediyor.

Avrupa’daki diğer ülkelerin 2012 yılındaki e-ticaret büyüme oranları ise şu şekilde: Fransa yüzde 20, Almanya yüzde 25, Belçika yüzde 20, İtalya ve İspanya ise yüzde 19 olarak açıklandı. Ayrıca tüm Avrupa e-ticaretinin yüzde 70’ini Fransa, Almanya ve İngiltere‘nin oluşturduğunu da ekleyelim.

ABD’yi de geride bırakan Avrupa, bölgesel çapta dünyanın en büyük e-ticaret pazarı durumunda

2011 yılında 254 milyar Euro olarak açıklanan e-ticaret hacminin bu yıl yüzde 22 gibi bir oranla büyümesinde aslında bu yeni ve hızlı gelişen Doğu Avrupa ülkelerinin katkısı büyük. Yüzde 90’ın üzerinde internet penetrasyonu ve yüzde 70’e varan online alışveriş yapan kişi sayısıyla nispeten doymuş olan Fransa, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin gölgesinde, altyapı sorunlarını çözmeye başlayan Doğu Avrupa ülkelerinde e-ticarete güvenin gittikçe arttığını da belirtelim.

Ancak yine de Avrupa’yı bölgelere ayırdığımızda kıtanın en düşük e-ticaret rakamlarının bu bölgelerde olduğuna şahit oluyoruz. İnternet kullanıcıları arasında online alışveriş yapma oranının yüzde 4 seviyesinde olduğu Romanya ve yüzde 5 seviyesinde olan Bulgaristan, birliğin en alt sıralardaki ülkelerinden. Yunanistan ise, yüzde 12′lik bir oranla bölgenin diğer ülkelerine göre daha ileride görünse de, genel ortalamanın oldukça altında kalıyor.

Yazının başında da vurguladığımız üzere Avrupa, e-ticaretin ana vatanı ABD’yi de geride bırakarak bölgesel çapta dünyanın en büyük e-ticaret pazarı konumunda bulunuyor. 2012 sonunda 280 milyar Euro olarak gerçekleşmesi beklenen ABD e-ticaret sektörünün yanı sıra tam gaz yoluna devam eden 550 milyon internet kullanıcılı Çin faktörünü de göz ardı etmemek gerek. Kaldı ki penetrasyonu düşük olsa da, Çin’de 220 milyon online alışveriş yapan internet kullanıcısı bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ülkemizde e-ticaret rakamları Avrupa ve ABD’ye göre daha yüksek artışlar gösterse de, işlem hacmi ve GSYH’daki oranı ile karşılaştırıldığında, aşağıdaki yazıdan da takip edebileceğiniz gibi hala çok gerilerdeyiz…

    Bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık. Umarım biz de bu rakamları yakalayabiliriz.

    http://dijitalpano.wordpress.com/2012/04/15/turkiyede-e-ticaret-rakamlari-ve-e-ticaret-sitesi-acacak-kobilere-tavsiyeler/

Fikrini söyle

*