15 Kasım 2018

Avrupa E-ticaretin Çehresini Değiştirmek İçin İlk Adımı Attı

Avrupalı tüketicilerin önemli bir kısmı internet üzerinden alışveriş yapıyorlar, ancak çok az bir kısmı kendi ülkeleri dışındaki bir yerden alışveriş yapıyor. Gümrük Birliği sebebiyle yurt dışından alışveriş yapmanın herhangi bir engelinin bulunmadığı Avrupa coğrafyasında yaşanan bu durum, e-ticaretin gerçek potansiyelinin kullanılmasını engelliyor.

Rakamlar ile konuşmak gerekirse, AB tüketicilerinin yüzde 50’si online alışveriş yaparken, bu kesimin yalnızca yüzde 15’i kendi yaşadığından başka bir Avrupa ülkesinden alışveriş yapmış. Ayrıca AB’li KOBİ’lerin yalnızca yüzde 7’sinin sınır ötesi operasyonu var. 18 Trilyon dolar hacmi ile dünyanın en büyük ticaret bölgesi olan AB, e-ticaret KOBİ’lerinin yurtdışı satış yapmamaları ve tüketicilerin de alışveriş yapmamaları sebebi ile tam potansiyelini kullanamıyor.

Avrupa Birliği, tüketicilerin kendi ülkeleri dışındaki diğer Avrupa ülkelerinden de alışveriş yapmaları ve hem e-ticareti hem de genel olarak Avrupa ekonomisini büyütmek için bir plan hazırladılar. Sorun, KOBİ’lerin yurt dışına satış yapmamasında değil, yapamamasında gözüküyor.

Bu ayın başında duyurulan Digital Single Market görüşü çerçevesinde 16 adımdan oluşan bir eylem planı hazırlandı. Bu planlardan ilki ve en önemlisi, sınır ötesi ticareti etkileyebilecek, rekabeti engelleyen firmaların bir antitrust soruşturması kapsamında değerlendirilmesi. Özellikle odaklanılan sektörler ise elektronik, giyim, ayakkabı ve dijital içerik. Eğer AB rekabeti engelleyen uygulamalar ile karşılaşırsa doğrudan bu şirketlere yönelik davalar açacak.

Digital Single Market anlayışı, 28 ülkenin arasındaki regülasyon zorluklarını ortadan kaldırarak dev bir dijital pazar yaratmayı amaçlıyor. E-ticaret Avrupa ekonomisine her yıl 470 milyar dolar katkı sağlıyor ve yüz binlerce iş olanağı yaratıyor.

Digital Single Market’ın üç ana ayağı bulunuyor: Tüketici ve işletmelere Avrupa çapında dijital ürün ve hizmetlere kolay erişim sağlama, dijital ağların büyümesi için uygun ortamları yaratma ve dijital ekonominin potansiyel büyümesini maksimize etme.

Bu uygulamalar zamanla hayata geçirildiğinde tüketicilerin sanki kendi ülkelerinden alışveriş yaparmış gibi 28 Avrupa ülkesinin herhangi birinden alışveriş yapabilmeleri sağlanmış olacak.

Aynı zamanda işletmeler de ürün ve hizmetlerini 28 ülkenin ayrı ayrı regülasyonları ile uğraşmadan doğrudan herhangi bir Avrupa ülkesindeki şirket veya kişiye sunabilecekler.

Bütün bunlar gerçekleştiğinde, Türkiye ile AB arasındaki online dijital ticaretin boyutunun nasıl değişeceği ise şimdilik merak konusu olmayı sürdürüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*