14 Kasım 2018

Avrupalılar Mobil Cihazlarını Ürün Bilgisi Almak İçin Kullanıyor

comScore‘un yayınladığı yeni rapor, dünyanın farklı yerlerindeki mobil kullanıcıların akıllı telefonlarını hangi amaçlarla kullandıklarına ışık tutuyor. Buna göre mobil tüketiciler hangi ülkeden olursa olsun, cihazlarını çoğunlukla detaylı bilgiye ulaşmak ve mağaza içi alışveriş deneyimlerini zenginleştirmek amacıyla kullandıkları ortaya çıktı.

Araştırmada İspanyol mobil kullanıcıların, tıpkı Amerikalılar gibi cihazlarını yüzde 62 oranında bilgi alma amaçlı kullandıkları belirtiliyor. İspanyol katılımcıların yüzde 35’i mobil cihazlarından hava durumunu kontrol ederken, yüzde 33.1’i ise uygulamalarda zaman geçirmeyi tercih ediyor. Bu kesimin yüzde 31.8’inin ise sporla ilgili bilgi almak amacıyla mobil arama yaptığı da raporda yayınlanan diğer bilgilerden.

comScore’un sağladığı verilerde göze takılan ilginç bir konu ise Fransızların mağaza içindeyken beğendikleri ürünlerin fotoğraflarını çekip arkadaşlarıyla paylaşmaları. 2011-2012 arasındaki mobil veriler incelenerek elde edilen sonuçlara göre, Fransız mobil kullanıcılarının yüzde 35’i, bir mağaza ziyareti sırasında çektiği fotoğrafları yakınlarıyla paylaşıyorken, yüzde 31’inin ise mobil cihazlarıyla araştırma yaptığı belirtildi. Fransızların modaya düşkünlüğü bununla da sınırlı değil. Katılımcıların yüzde 31’inin mobilden fiyat karşılaştırması yaptığı, aynı oranda ise belirli ürünleri mesaj yoluyla veya arayarak başkalarına duyurduğu da açıklanan verilerden.

Avrupa’nın en gelişmiş 5 ülkesindeki yüzde 50’yi aşan akıllı telefon penetrasyonunu da göz önünde bulundurursak, bu ülkelerin mobil cihazlarıyla ne derece entegre olduklarını daha iyi anlayabiliriz. Özellikle İspanya’da tüketicilerin yüzde 63’ü akıllı telefona sahipken, Fransızlarda ise bu rakam yüzde 50’nin biraz üzerinde. Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız başka bir araştırmada ise; mobil cihaz kullanıcılarının fiziki mağazalardan alışveriş yaparlarken de akıllı telefonlarını yanlarından ayırmadıklarına şahit olmuştuk. Buna göre kullanıcıların%78′i akıllı telefonlarını yakınlardaki mağazaları bulmak için kullanırken, %63′ü de fiziki mağazada alışveriş yaparken internetteki fiyatları karşılaştırıyor. Araştırmada tablet kullanıcılarının ise %68′inin alışveriş yapmadan önce cihazlarıyla araştırma yaptıkları, %53′ünün de internetteki ürün yorumlarını okudukları belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*