19 Kasım 2018

Avrupa Online Reklam Pazar Değeri 30,7 Milyar Euro

5

IAB Avrupa ve IHS Technology işbirliği ile yayınlanan AdEx Benchmark 2014 Raporu’na göre, Avrupa online reklam pazar değeri 30,7 milyar Euro’ya ulaştı ve Avrupa dijital reklam pazarı yüzde 11,8 ile beşinci kez çift haneli büyüme kaydetti.

Online reklam pazarı 30 milyar Euro’yu aştı

2013 yılında ilk defa % 11,8 ile toplam display reklam yatırımlarındaki payını çift haneli rakamlara ulaştıran dijital reklam pazarı 2014’te büyüme hızına ivme kazandırdı. Avrupa online dijital reklam harcamaları yüzde %11.8 arttı ve Avrupa online reklam pazarının değeri 30,7 milyar Euro’ya ulaştı. 2013 yılında online reklamcılık yatırımları % 11,9 büyüyerek 27,3 milyar Euro’ya ulaşmıştı.

1

TV’den sonra dijital reklam geliyor

Dijital reklam harcamaları son 5 yıldır yakaladığı büyüme trendi ile televizyon reklam harcamalarının hemen ardından ikinci sıradaki yerini pekiştirdi. Türkiye, Avrupa dijital reklam harcamaların artış sıralamasında yüzde 20,8’lik artışla 4.’cü sırada yer aldı.

Rapor, Avrupa’da dijital reklamcılığın giderek güçlendiğini ortaya koydu ve büyümenin sadece gelişmekte olan pazarlarla sınırlı olmadığı görülüyor. Mobil ve video reklam sektörlerindeki yeniliklere ek olarak programlı satın alma segmenti de dijital reklam yatırımlarının büyümesini tetikledi.

Bu bağlamda, gelişmekte olan pazarlar da toplam medya yatırımları içindeki payını artırmaya devam etti. Her zamanki gibi gelişmiş ülkelerin uyguladığı yeni online reklamcılık teknolojileri gelişmekte olan ülkelerdeki pazarların büyümesini teşvik etti.

Yıllık bazda büyüme gösteren ilk 10 pazar

1. Slovenya %43,1
2. İrlanda %33,3
3. Belarus %32,8
4. Türkiye %20,8
5. Macaristan %19,5
6. Bulgaristan %18,7
7. Rusya %17,3
8. Yunanistan %16,3
9. Avusturya %16,0
10. Belçika %16,0

3

Büyük veri mobil video reklam çağı

IAB Avrupa Ceo’su Townsend Feehan bu yıl 9.’su yayınlanan araştırmayla ilgili şunları söyledi: “AdEx Benchmark 2014 raporu günümüzde yeni reklam fırsatlarının neler olduğunu göstererek mobil ve video reklamcılığı alanındaki kararlı büyümeyi ortaya koyuyor. IAB olarak sektöre yön veren raporlarımızla üyelerimizin yeni iş alanlarında standartları yakalaması için gereken iş fırsatlarına dikkat çekiyoruz. Raporlarımızda şeffaf bir yaklaşım benimseyerek hedef kitlenin güvenini kazanmak için gereken verileri sağlıyor ve net rakamlarla bu verilerin anlamlandırılmasını kolaylaştırıyoruz.”

IHS Technology firması Reklam Araştırmaları Direktörü ve IAB Europe AdEx Benchmark 2014 Araştırma Sorumlusu Daniel Knapp de açıklamasında raporun kritik noktalarına dikkat çekti: “Avrupa’daki mobil internet penetrasyonu önemli oranda artmış bulunuyor. Bu da reklamverenlerin hedef kitleye ulaşmak için mobil platformları tercih etmesini ve bütçelerinde mobil reklamlara önemli bir pay ayırmasını sağlıyor. Avrupa’nın en olgun online reklam pazarları bile çift haneli büyümeyi sürdürerek sektörün gelecek vaat ettiğini gösteriyor. Tüketici, marka ve medya kanalları arasında entegrasyon sağlayan büyük veri analiz yazılımları pazarın gelişmesine büyük katkıda bulunuyor.”

4Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*