18 Kasım 2018

Avrupa’da E-ticaret: Ekonomik Krizin Kucağında Online Rekabet

Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında son yıllarda ciddi oranda bir büyüme kaydeden e-ticaret sektörü; yeni iş kolları, tüketiciler için daha fazla seçenek ve düşük fiyatlar sunması açısından kıta genelinde de oldukça popüler durumda. Tüm Avrupa kıtası bazında baktığımızda ABD’den daha büyük bir pazar teşkil etmesi, Avrupa e-ticaret pazarının potansiyeli hakkında daha net bir bilgi ortaya koyacaktır.

Her ne kadar ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterse de Avrupa’yı bölgelere ayırdığımızda kıtanın en düşük e-ticaret rakamlarının Doğu Avrupa ülkelerinde olduğuna şahit oluyoruz. İnternet kullanıcıları arasında online alışveriş yapma oranının yüzde 4 seviyesinde olduğu Romanya ve yüzde 5 seviyesinde olan Bulgaristan, birliğin en alt sıralardaki ülkelerinden. Özellikle Türkiye’ye yakınlığıyla dikkat çeken bu ülkelerde yatırım yapmanın hala bir risk olduğunu söylemek mümkün. Yunanistan ise, yüzde 12’lik bir oranla bölgenin diğer ülkelerine göre daha ileride görünse de, genel ortalamanın oldukça altında kalıyor.

Orta ve Batı Avrupa e-ticarette lider

İnternet kullanıcıları arasında online alışveriş yapma oranının; İtalya’da yüzde 15, İspanya’da yüzde 24 ve Fransa’da yüzde 56 civarında olduğunu da belirtelim. Yaşlı kıtanın en e-ticaret dostu ülkeleri ise İngiltere, Almanya ve Norveç. Avrupa genelindeki toplam pazar hacminin 2011 yılında 200,5 milyar Euro olduğu açıklanmıştı. Kaldı ki bu rakamın 2008 yılında 117,84 milyar olduğunu biliyoruz. Sadece üç ülke; İngiltere, Almanya ve Fransa’daki online perakendeciler Avrupa e-ticaret satışlarının yüzde 71’ini oluşturuyor. Tüm bu büyüme rakamlarının ışığında 2012 yılına geldiğimizde Avrupa’da online satışların önceki yıla göre yüzde 16,1’lık bir artışla 232.76 milyar Euro rakamına ulaşacağı da öngörüler arasında.

Online alışveriş harcamaları artıyor

Kıtada tekstil sektörü en hızlı büyüyen e-ticaret kategorilerinden biri olarak öne çıkıyor. Tüketici elektroniği ve genel perakende ürünlerinin de oldukça ilgi gördüğü Avrupa’da, tüketicilerin yüzde 85’i akıllı telefonlarını internete girmek için kullanıyor ve mobil alışveriş kavramına oldukça sıcak bakıyor. Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç’i kapsayan altı Avrupa ülkesinde bin beşyüz tüketici arasında yapılan bir araştırmada ankete katılanların yüzde 30’u internet üzerindeki alışveriş harcamalarını bir önceki deneyimlerine göre artırdıklarını belirtiyor.

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 62’si internetten giyim ve ayakkabı almayı tercih ediyor. Yüzde 59’unun online kitap ve dergi alışverişi yaptığı Avrupa’da seyahat harcamaları ise yüzde 47 oranında. Özellikle 35-54 arası yaş grubunda oldukça popüler olan e-ticaretin gittikçe mobil cihazlara kayma eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’daki akıllı telefon kullanıcıları arasında her 8 kişiden 1′i mobil alışveriş yapıyor. 6 kullanıcıdan 1′i ise perakendecilere akıllı telefonlarındaki uygulamalar aracılığıyla ulaşıyor.

Fransızlar, tüketici elektroniğine ilgi gösteriyor

100 binden fazla kayıtlı internet sitesi ve toplam 37.7 milyar Euro’luk bir e-ticaret hacmi ile Fransa, Avrupa’yı kasıp kavuran ekonomik kriz silsilesinden pek de etkilenmişe benzemiyor. 2011 yılında, online alışveriş sektöründeki büyümenin yüzde 22 olarak kaydedildiği Fransa’da, ancak yıl sonunda toplam e-ticaret gelirlerinde yüzde 18’lik bir düşüş yaşanacağı da beklentiler arasında.

Fransız perakende sektörünü domine eden 90 büyük mağaza zincirinin yüzde 70’inin de online ticaret sitesi kullandığını belirtelim. Fransa e-ticaret sektörü şu anda iki dev perakendeci etrafında yoğunlaşıyor. Birincisi aylık 9.1 milyon tekil ziyaretçisi olan eBay, diğeri ise 7.8 milyon tekil ziyaretçiye sahip PriceMinister, Fransız internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği sitelerden. Ülkede öne çıkan diğer e-ticaret sitelerine göz atarsak;  La Redoute 6.5 milyon, 3 Suisses 5.3 milyon, la Fnac aylık 6.9 milyon tekil ziyaretçi alıyor.

İngiltere’de online katalog ve mobil ticaret oldukça popüler

2011 yılında İngiltere’de toplam B2C e-ticaret satışlarının 70 milyar Sterlin’e ulaştığını ve bu rakamın yıl sonunda 80 milyarı geçeceğini söylemek, pazarın büyüklüğü hakkında daha net bir bilgi verecektir. Moda ve spor malzemelerinin en popüler kategori olduğu İngiltere e-ticaret pazarında seyahat ve ev eşyaları satan online alışveriş siteleri de cirolarını katlamaya devam ediyor.

Mobil alışveriş uygulamaları İngiltere’de hızla artan bir diğer eğilim. Ayrıca şu ana kadar İngiltere’de tüm e-ticaret gelirlerinin yüzde 5’i mobil cihazlar kullanılarak sağlandı. Ayrıca, tüm akıllı telefon kullanıcılarının yarısından fazlası kendi cep telefonları ile en az bir online satın alma yaptığını da belirtelim. Tekil ziyaretçi açısından Amazon‘un liderliğini elinde tuttuğu İngiltere’de Argos.co.uk  ve Tesco.com ise diğer dominant e-ticaret sitelerinden. B2C e-ticaret gelirlerinin 2010 yılından 2011 yılına kadar üçte bir oranında artış gösterdiği ülkede;  Groupon, KGB Deals ve LivingSocial gibi günlük fırsat siteleri;  2012’nin ilk çeyreğinde 4 milyon adet fırsat satışı gerçekleştirdi. İngiltere’de perakendeciler arasında oldukça yaygın olan bir diğer uygulama ise online kataloglar. Özellikle tabletlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla ilgi görmeye başlayan katalog sisteminin satışlar üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu belirtebiliriz.

Kıtanın öne çıkan e-ticaret pazarı: İspanya

Online alışveriş rakamlarında geçtiğimiz senelere göre ciddi bir yükseliş gözlenen İspanya’da 2011 yılında 15,64 milyar dolar e-ticaret geliri elde edildi. 2012 yılı sonunda ise bu rakamın 18,57 milyar dolara ulaşacağı bekleniyor. Tüm kıtayı etkisi altına alan ekonomik krizlere rağmen, 2011′e kıyasla %18.8′lik bir büyüme göstersen İspanya’daki online alışveriş sektörünün 2016′da toplam 30 milyar doları bulması bekleniyor.  2011′in üçüncü çeyreğinde ulaşım ve ulaşımla ilgili servisler e-ticaret kategorileri arasında yüzde 36 ile listenin ilk sırasını oluştururken, tekstil  yüzde 3.2 ve elektronik aletler ise yüzde 2.2 ile e-ticarette daha küçük bir paya sahip. Amazon, tekil ziyaretçi sıralamasında İspanya’da da birinci sıraya yerleşmiş durumda. İkinci sırayı alan El Cortes Ingles‘in ardından Fransız fiyat karşılaştırma sitesi LeGuide.com geliyor. İspanya şu an ekonomik krizle boğuşuyor olsa da, mobil alışveriş konusunda en çok ve en hızlı büyüyen ülke konumunda. Geçen seneye göre %141′lik bir artış gösteren kullanıcı sayısı bu sene Mayıs ayında 1.9 milyona çıktı.

Avrupa’nın “Silikon Vadisi” Almanya

70 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla Avrupa’nın en büyük internet popülasyonuna sahip olan Almanya, tıpkı diğer dijital girişimlerde olduğu gibi e-ticaret hacminde de bölgenin lider ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor. Küresel online perakende devi Amazon, Almanya’da da liderliği elinde tutuyor. Almanya’da B2C e-ticaret satışları 2012’nin ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında büyüyerek, 6.34 milyar Euro seviyesine ulaştı. 2011 yılı verilerine göre ise Almanya, İngiltere’nin hemen arkasında yer alarak Avrupa’nın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olma ünvanını kazandı. Yıl sonuna kadar 41 milyondan fazla internet kullanıcısının online alışveriş yapması beklenen Almanya’da online alışveriş yapanların sayısının toplam kullanıcıların yüzde 80’ine ulaşacağı bekleniyor.

Kaynaklar:

Ecommerce in Germany Nears $9 Billion in Q1 2012 – eMarketer
E-commerce in France: new retail sites – E-commerce Facts
Spain is eCommerce market with greatest growth in Europe
Ecommerce across EU Countries
Building a single e-commerce market
Online Retailing: Britain and Europe 2012 United Kingdom
B2C e-commerce market sees growth in mobile shopping Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] milyar TL’lik e-ticaret hacmine sahip olan Avrupa e-ticaret sektöründe internetten satış yapmaya en hevesli ülke ise İngiltere. Avraupa’daki tüketicilerin […]

Fikrini söyle

*