17 Kasım 2018

Avrupalıların %12.4’ü Mobil Alışveriş Yapıyor

Avrupa’daki akıllı telefon kullanıcılarının her 8 kişiden 1’i mobil alışveriş yapıyor. 6 kullanıcıdan 1’i de perakendecilerin sayfalarına akıllı telefonlarındaki uygulamalar aracılığıyla ulaşıyor.

Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya ve İtalya’da yapılan bir araştırmada, akıllı telefonlarından online alışveriş yapan Avrupalıların sayısı her geçen gün giderek artıyor. comScore‘un yaptığı bu araştırmaya göre, Mayıs ayında, akıllı telefondan mobil alışveriş yapanların 6’da 1’inin, telefonlarındaki uygulamalar ile online alışveriş yaptıkları ortaya çıktı. Geçen seneye göre bu sayı neredeyse iki kat artmış durumda.

Rapora göre, Mayıs 2012’de 19.5 milyon akıllı telefon kullanıcısı, perakendecilerin içeriklerine ulaşmış. 13 yaş ve üzerindeki kullanıcılar dikkate alınarak yapılan bu araştırmada, toplam 117 milyon kullanıcının %16.6’sı online alışveriş yapmak için akıllı telefonlarını kullanmışlar. Geçen seneye oranla %4.6’lık bir büyüme söz konusu.

İspanya şu an ekonomik krizle boğuşuyor olsa da, mobil alışveriş konusunda en çok ve en hızlı büyüyen ülke konumunda. Geçen seneye göre %141’lik bir artış gösteren kullanıcı sayısı bu sene Mayıs ayında 1.9 milyona çıkmış.

Birleşik Krallık, şu an 6.5 milyon mobil alışveriş yapan kullanıcıyla Avrupa’nın en büyüğü olarak görünüyor; ancak geçen seneye göre en az büyüme oranına sahip. Birleşik Krallık’ı, 5.8 milyon kullanıcı ve %118’lik büyümeyle Almanya takip ediyor.

Avrupalı akıllı telefon kullanıcılarının en çok satın aldığı ürünler %4.3 ile giysi ve aksesuarlar olarak belirlenmiş. Bunu %3.2 ile kitaplar takip ederken, elektronik aletler, biletler ve ev ürünleri %3.1 ile 3. sırayı paylaşıyor. Kişisel bakım ve temizlik ürünleri de %2.1’lik bir pazar payına sahip. Bu rakamlar Türkiye’deki e-ticaret sektörü için doğrudan bir veri olmasa da, sektörün nasıl gelişmekte olduğunu gösteren bir veri olarak değerlendirilebilir.

Avrupalı perakendeciler her geçen gün, internet sitelerini mobil uygulamalara uygun hale getiriyorlar ve böylece daha çok mobil kullanıcıya ulaşarak satış rakamlarını arttırmaya çalışıyorlar. Sürekli büyüyen ve gelişen bu sektörün önümüzdeki sene bu rakamları daha da katlayacağı tahmin ediliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bilgi için teşekkürler.

Fikrini söyle

*