18 Kasım 2018

Asya Pasifik’in 4. En Büyüğü Avustralya E-ticaret Pazarı

Avustralya e-ticaret pazarıSidney Opera Binası, sörf tutkunlarının vazgeçemediği sahilleri ve göktaşı kraterlerinin haricinde, müzik dünyasının ve Holywood’un efsanevi isimleri AC/DC, Kylie Minogue, Nicole Kidman, Mel Gibson, Rusell Crowe gibi simalarıyla da adını sıkça duyduğumuz Avustralya, Asya Pasifik’in 4. en büyük e-ticaret pazarını oluşturmakta.

22,5 milyonluk nüfusa sahip Avustralya’nın 2012’deki e-ticaret hacmi 33 milyar dolar civarındaydı. 2013 yılında ise online alışverişe 37 milyar dolar harcaması bekleniyor. Daha önceki yıllara bakacak olursak ülkenin online alışverişe harcadığı rakam 2010 yılında 27 milyar dolarken, 2011’de 30,2 milyar dolar seviyelerindeydi. Tabii ki bu rakamların içinde seyahat ve tatil alışverişinin de olduğunu belirtmekte fayda var.

Kanguru ve koalalar ülkesindeki internet kullanım oranı ise oldukça yüksek. Nüfusun %94’ünün internet erişimine sahip olduğu ülkede 2008 yılında online erişimi olanların %53’ü internetten alışveriş yaparken 2010 yılında bu oran %59’a çıkmış. 2012 yılında internet kullananların %79’u internetten faydalandığını belirtirken, %60’ı da günde birkaç kez kullandığını belirtiyor.

33 ile 44 yaş grubu arasındaki internet kullanıcılarının %73’ü online alışveriş yaparken, 25 ile 34 yaş arasındaki nüfusun %69’luk bir kısmı internetten ürün ve ya hizmet almayı tercih ediyor. 65 yaş ve üstü kullanıcıların ise %40’ı e-ticareti tercih ediyor.

İlgili haber: E-ticaret Güneşi Doğudan Yükseliyor: Asya E-ticaret Pazarı

Avustralya’da internet kullanımı daha çok erkek nüfus arasında yaygın durumda. Ayda ortalama 82 saat internet kullanan erkek tüketicilere kıyasla, kadınların internette geçirdikleri süre yaklaşık olarak 73 saat. Erkek kullanıcılar yine bir ay içinde yaklaşık 3000 sayfa görüntülemesi yapıyorken kadınlarda bu sayı 2700 civarında.

Avustralya e-ticaret pazarı

Sosyal medya kullanımında ise Facebook en popüler ve en çok kullanıcıya sahip olan sosyal mecra olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 11 milyon kayıtlı Facebook kullanıcının bulunduğu Avustralya’da en popüler ikinci sosyal mecra ise 2,2 milyon üyeyle Linkedin. Twitter ise 1,8 milyon kullanıcıyla sosyal ağlar arasında 3. sırada yer alıyor.

Avustralyalı kullanıcılar internet üzerinden en çok seyahat ve tatil için para harcıyorken, ikinci sırada ise müzik ve DVD harcamaları yer alıyor. Eylül 2011 ve Eylül 2012 tarihleri arasında tüketicilerin yaklaşık olarak %40’ı seyahat alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmesine rağmen, en çok harcama yapılan ilk 5 kategoride sadece seyahat ve kıyafet harcamalarında her yıl belli bir artış olduğu görülüyor.

2012 yılında internet üzerinden en çok alışveriş yapılan sektör %74 ile seyahat ve otel harcamaları birinci sırada gelirken, %45 ile müzik ve DVD harcamaları yer alıyor. İnternetten kıyafet alanların oranı %34, bilgisayar ve bilgisayar programı almayı tercih edenler %31’ken, elektronik ürünleri onlinedan alanlar %21’lik bir bölümü oluşturuyor.

2011 yılındaki B2C harcamaları ise 10,5 milyar dolardı. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve kullanıcıların seyahat ve tatil alışverişleri dışındaki alışverişlerini de online taşımasıyla beraber 2015 yılında bu rakamın 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

PayPal’ın kullanıcı sayısı bir yıl içinde %400 arttı

Avustralya e-ticaret pazarı

2012 yılında internet kullanıcılarının yarısından fazlası Avustralyalı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederken, %19’luk bir kesim denizaşırı şirketlerin sayfalarından da alışveriş yaptıklarını belirtiyor. %29’luk bir bölüm ise hem Avustralya merkezli sitelerden hem de yabancı firmaların internet sayfalarından alışveriş yaptıklarını söylüyor. Avustralya’nın en popüler e-ticaret şirketlerinin başında ise Big W ve Booktopia geliyor.

İlgili haber: Teknolojinin Gölgesinde Kalan Japonya E-ticaret Pazarı

İnternetten alışverişte ödemelerin büyük çoğunluğu kredi kartıyla gerçekleşiyor. PayPal, kredi ve bankamatik kartlarından sonra ülkede en çok kullanılan online ödeme sistemi. Mobil uygulamasıyla kullanıcılara hizmet veren PayPal’ın kullanıcı sayısı 2011’de bir önceki yıla göre %400 arttı. 2012 yılında genele bakıldığında PayPal ile ödeme yapanlar sadece %12’lik bir kısmı oluştururken, %25’lik bir kesim sadece kredi kartıyla alışveriş yapıyor. Hem PayPal ve kredi kartını aynı anda kullananlar ise %53’lük bir bölümü oluşturuyor.

Avustralya’da mobil reklamlara yapılan yatırımlar da bir önceki yıla kıyasla %65,5 arttı. 2012’de mobil reklamlara 72,8 milyon dolar harcayan ülkenin, 2016 yılında bu reklamlara 186 milyon dolarlık bir bütçe ayırması bekleniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*