14 Kasım 2018

Avustralya’daki Mağazada Ürünlere “Bakma” Bedeli 5 Dolar

Avustralya’daki bir mağaza, müşterilerinin mağazadaki ürünlere bakmaları sonrasında mağazadan değil, internetten (ve bir de diğer mağazalardan) alışveriş yapmasına tepki olarak, ürünlere “sadece bakan” kişilerden 5 dolar alacağını açıkladı.

Mağazanın camına asılan kağıtta artık ürünlere “sadece bakanların” 5 dolar ödeme yapmak zorunda oldukları ve eğer alışveriş yapılırsa bu 5 doların alışveriş tutarından düşüleceği belirtiliyor. Müşterilerin ürünlere göz atıp sonra başka yerlerden alışveriş yapmalarına artık dayanamadıklarının yazıldığı kağıtta, fiyatların diğer mağazalarla aynı seviyede olduğu ve hatta diğer dükkanlarda olmayan ürünlere sahip oldukları da belirtiliyor.

Son zamanların modası olan showrooming’den (Türkçe’ye hala çeviremedik!), yani müşterilerin fiziksel mağazadaki ürünlere bakıp, internetten en uygun fiyatta olanlarını bulma alışkanlığından ötürü fiziksel mağazalar bir süredir epey acı çekiyorlar. Örneğin Best Buy sırf showrooming etkisinden dolayı 19 rakibine fiyat eşitleme için teklif götürmüştü. Best Buy’ın teklifini ilk kabul eden ise showrooming’den en çok faydalanan şirket olan Amazon olmuştu.

Fiziki mağazaların showrooming’e karşı strateji geliştirmeleri ve showrooming’in etkilerini kendi lehlerine çevirmeleri gerekiyor. Bunun için de üç önemli nokta öne çıkarılabilir:

• Müşteri desteğini arttırma
• Alışveriş deneyimini kişiselleştirme
• Değer sağlama

Fark ettiğiniz üzere yukarıdaki maddelerin arasında müşterilerden ürünlere bakmalarının karşılığında bedel talep etme tavsiyesi bulunmuyor. Zaten Avustralyalı mağaza da bu hatasını fark etmiş ve kağıdı mağazanın camından kaldırmış.

Ama bu haberini okuyabildiğinize göre sanki biraz geç kaldırmışlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*