18 Kasım 2018

Avustralyalı Hackerlar’dan Büyük Kredi Kartı Vurgunu

Avustralya’da hackerlar 500.000 adet kredi kartının bilgilerini ele geçirdi. İsmi verilmeyen şirketin çok düşük güvenliğe sahip veri tabanı yüzünden bu olayın gerçekleştiğini söyleyen polis yaşanan bu olayı “beklenen felaket gerçek oldu” şeklinde yorumladı.

Bu kredi kartı dolandırıcılığının 25 milyon dolara mal olabileceğini açıklayan Dedektif Başkomiser Brad Marden, SC Magazine‘e yaptığı açıklamada, bu grubun Doğu Avrupa’daki bir suç örgütüne dahil olduğunu ve 2011 yılında 80.000 kişinin mağdur olduğu Subway restoran zincirine yapılan saldırıdan da sorumlu olduğunu düşündüklerini belirtti.

Brad Marden, grubun temel güvenlik kırma işlemleriyle şirketin veri tabanına ulaştıklarını ve şirketin güvenlik ağının IT güvenliğini iyi bilmeyen biri tarafından hazırlandığını sözlerine ekledi.

SC Magazine hackerların POS (Point of Sale) terminalleri içine yerleştirilmiş keyloggers (kullanıcının klavyede kullandığı tuşların kaydını tutan bilgisayar programı) ile kredi kartı bilgilerini ele geçirerek, güvenli olmayan bir RDP (Microsoft’s Remote Desktop Protocol) bağlantısıyla da bu bilgileri transfer ettiklerini yaptığı haberde okuyucularla paylaştı.

Polis bu suç örgütünü yakalamaya biraz daha yaklaştıklarını söyledi; ama şimdilik Avustralya bankaları, bu çalınan bilgilerin üçüncü bir şahsa ya da suç etkinliğinde kullanılmasına karşı alarm durumuna geçmiş bulunuyorlar.

Yaşanan bu hacker saldırıları özellikle e-ticaret şirketlerinin kullanıcı veri tabanlarının güvenliğini maksimum seviyede tutmazlarsa başlarına neler gelebileceğini gösteriyor. Böyle bir olay hem şirketin itibarını zedeleyecektir hem de binlerce kullanıcıyı mağdur ederek online alışveriş sektörünü de kötü yönde etkileyecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*