18 Aralık 2018

B2B E-Ticaret Pazarı 2020’de 6,7 Trilyon Dolar

B2B-1

Frost & Sullivan B2B Online Perakendenin Geleceği raporuna göre, dünyada B2B e-ticaret pazarının büyüklüğü 2020’de 6,7 trilyon dolar olacak. 2020’de toplam B2B pazarı 25 trilyon dolar olacak ve B2B e-ticaret bunun yüzde 27’sini oluşturacak. B2B e-ticaret öncelikle devlet dairelerinin e-devlete dönüşmesi ve satın alma ile tedarik zincirinin e-ticaret platformları ile yapılmasıyla büyüyecek.

Toptancılar için e-ticaret başlıyor

Amazon ve Alibaba gibi büyük e-ticaret şirketlerinin yıldızı şimdiden parlıyor. Alibaba halka açıldığında 21,8 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Capgemini araştırmasında görüldüğü gibi, e-ticaret platformu kullanımı her yıl hızla yaygınlaşıyor. Geçen yıl İngiltere B2C e-ticaret pazarı yüzde 12 büyüdü ve bu yıl toplam perakendenin yüzde 24’üne karşılık geliyor.

Kurumsal tedarik zinciri online ortama kayıyor

Rapora göre 2020’de 25 trilyon pazar hacmine ulaşacak olan global üretim ve toptancılığın yüzde 27’si B2B e-ticarete kayacak. Çin ve ABD B2B’de başı çekecek ve ABD’nin online gelirlere katkısı iki kart artarak 1,2 milyar dolara ulaşacak.

Aracı platform devri

2020 yılında B2B e-ticarette aracı platformlar yayınlaşacak E-bay, AirBNB, Kickstarter gibi satış ve kitle kaynak fon platformları B2B’de kullanılmaya başlayacak. Sistemin en avantajlı yanı ise aracının sadece müşteri ile hizmet sağlayıcıyı buluşturan bir platform olması, yani stok/envanter/lojistik/tedarik işlerine karışmaması.

Frost & Sullivan Vizyoner İnovasyon Grubu Takım Lideri Archana Vidyasekar’ın belirttiği gibi, “Belirli şirketlerin ürünlerini takas etmek için bir araya geldiği özel sektör ağları ve kamu sektörü ağları son on yılda öne çıktı. Kurum ve kuruluşlar daha fazla online satış ve satın alma yaptıkça B2C tarzı genele açık ağlar da satıcılar için görünürlüğü ve mallarını sergileme imkanını artıracak.”

B2B e-ticaret toptancının pazarlık gücünü kırıyor

Bu konudaki en büyük sorun toptancıların devletlere ve şirketlere hep özel fiyat vermesi. Toptancı bir firmaya ne kadar indirim yapacağına o firma ile olan pazarlık gücüne göre karar veriyor. Bu noktada sevkiyattan indirim yapılması da sorun çıkarıyor. Açıkçası kimse e-ticaret sitesinde listelenen B2B ürünler için bir firmaya ne kadar indirim yaptığını söylemek ve B2C gibi fiyat standardı oluşturmak istemiyor. Ayrıca B2B platformların daha sıkı vergi düzenlemeleri ve teknik mevzuata tabi olması gerekiyor. Bu da mevzuata uygun üretim-satış-dağıtım yapacak ek uzman kadrolar istihdam etmeyi zorunlu kılıyor.

B2B bulut bilişim tek çözüm

Frost & Sullivan Vizyoner İnovasyon Grubu danışmanı Pramod Dibble’a göre, “Teknolojik ilerlemeler malların akıllı telefon ve tabletlerle yolda satın alınmasını kolaylaştırıyor. Bu da online platformların hızla büyüyeceği anlamına geliyor. Hem yazılım hem de donanım hizmeti olarak daha fazla ölçeklenebilirlik sağlayan bulut platformları işletmeleri B2B online perakendeye itiyor”. Kısacası 2020’de devletlerin ve kurumsal müşterilerin e-ticarete geçmesi kaçınılmaz görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*