15 Kasım 2018

B2B E-Ticaret Satışları 2020’de 1,13 Trilyon Dolar Olacak

Forrester Research tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre, ABD’li üreticiler ve distribütörler, diğer şirketlere bu yıl içerisinde internet üzerinden 780 milyar dolarlık satış yapacaklar ve bu rakam her yıl hızla artıyor. Bir çok işletme fiyatların daha uygun olması sebebi ile B2B alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başladı ve satışı yapan firmalar da internet teknolojilerini kullanarak satış masraflarını azaltabiliyorlar.

Perakende sektörü her ne kadar çok daha göz önünde olsa da, en çok satış ve büyüme rakamları artık B2B piyasalarda görülüyor. 2014 yılında ABD Ticaret Departmanı’nın hazırladığı rapora göre online B2B satışların hacmi 304,91 milyar dolardı. Yani yıldan yıla iki kattan fazla artış bekleniyor. Bileşik yıllık büyüme oranı yüzde 7,7 olarak hesaplanan online B2B pazarının 2020 yılında 1,13 trilyon dolara ulaşacağı bekleniyor.

Bu ani büyümenin en büyük sebebi satış kanallarının değişmiş olması. B2B alıcılar artık diğer offline kanallara göre daha çok online kanallardan alışveriş yapıyorlar. Hatta internet alımları artık offline alımları geçmiş durumda. Bu durum satışı yapanların da işine geliyor çünkü böylece operasyonel maliyetlerini azaltabiliyorlar. Yani B2B ticaretin online ortama kayması hem satış hem alış konusunda bir win-win durumu yaratıyor.

ABD’deki B2B e-ticaretinin en büyük kalemlerine baktığımızda karşımıza petrol ve petrol ürünleri ile ilaç ve eczacılık malzemeleri çıkıyor. Bu durum 2020 yılında da devam edecek. Ancak önümüzdeki 5 yıl boyunca en hızlı büyümesi beklenen kategoriler motorlu taşıtlar ve yedek parçaları, elektroik ve elektronik ürünler, endüstriyel makine ve ekipmanları olarak karşımıza çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*