16 Kasım 2018

B2B E-ticarette Dönüşüm Oranlarını Artırmak İçin 6 İpucu

 

B2C e-ticaret hacmi her yıl giderek artmasıyla dikkat çekse de yapılan satış hacminin daha büyük olması nedeniyle B2B e-ticaret de oldukça önemli sektörlerden biri haline geldi.

Özellikle küçük ve orta ölçekli B2B şirketleri farklı stratejilerle marka bilinirliklerini artırmak için son 1-2 yılda bir atağa geçmiş durumdalar ve bunun için farklı pazarlama stratejileriyle yollarına devam ediyorlar.

B2B e-ticaret satışlarını ve marka bilinirliğini artırmak için şirketlerin bazı adımlar atmaları ve yeni stratejiler belirlemeleri gerekebiliyor. B2C şirketleri dijital dünyanın gereksinimlerini kavrama ve e-ticaretin içinde yer alan ticaret kavramını bu dijital dünyayla entegre etme konusunda oldukça başarılı oldukları için küresel çapta oldukça başarılı oldular ve aynı başarıyı yakalamak isteyen B2B şirketlerinin de bu gelişmelere ayak uydurmaları gerekiyor.

İnternet site performansını artırın

Klasik bir e-ticaret sitesi şablonu oluşturup, satışların gelmesini beklemek çok da akıllı bir davranış olmayacaktır. Eğer sitenin performansı düşükse bu performansın artırılması gerekiyor. Site içindeki ürünlerin görselleri, içerikleri düzgün ve kaliteli bir şekilde hazırlanmalı.

Ürün kategorileri içindeki navigasyonun düzenli olması, kullanıcıların rahat bir şekilde aradıkları ürünlerini bulmalarını sağlayacaktır. En iyi kategori düzenini oluşturmak için belli aralıklarla A/B testleri yaparak, site üzerinde kategorilerin sırasını güncelleyerek, farklı ürün çeşitlerini öne çıkartabilirsiniz.

Sezonlara özel ürünleri, belli periyotlarla ana sayfa üzerinde göstererek, kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Site performansını artırmak ve site üzerinde gerekli düzenlemeleri yapması için daha önce e-ticaret konusunda tecrübesi olan biri ile çalışabilirsiniz. E-ticaret konusunda bilgi sahibi olan bir kişinin yanı sıra şirketinizin büyüklüğüne göre yazılımcıları işe almayı da düşünebilirsiniz. Küçük ölçekli şirketler bu işleri freelance olarak yaptırabilirler; ancak hacim büyüdükçe iş yükü de artacağı için şirket içinde yazılım konusuyla ilgilenecek birinin olması oldukça önemli.

Sosyal medya içerik yönetimi

Sosyal medyada artık bir ürün fotoğrafı paylaşalım, yarışma yapalım gibi basit stratejilerle yola çıkmak çok fazla etkili olmuyor. Özellikle Facebook’un devamlı olarak değişen algoritmaları nedeniyle Facebook üzerinde etkileşimi artırıp, belli bir kitleye ulaşmak oldukça zorlaşıyor.

Bu nedenle sosyal medya için belli bir strateji belirlemek gerekiyor. İçeriklerinizi farklı kategorilere ayırıp, farklı sosyal ağlar için farklı içerik tipleri hazırlamak ve viral olabilecek sosyal medya içerikleri hazırlamak B2B firmaları için oldukça önemli.

Sosyal medya ile sosyal yönlendirme trafiğinizi de artırabileceğiniz için sitenize farklı kaynaklardan trafik çekebilirsiniz ve arama motorları açısından da hazırladığınız sosyal medya içeriklerinin arama motorlarında yer alması nedeniyle iki şekilde de karlı olabilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Dijital pazarlama önem verin

Bir B2B firması olarak dijital pazarlamaya oldukça önem vermeniz gerekiyor. Siteniz üzerindeki ürünlerin online dünyada görünebilmesi ve reklamlar aracılığıyla farklı kitlelere ulaşması için online pazarlama tarafında da yatırımlar yapmanız gerekiyor.

Bunun için bir ajans ile çalışsanız bile dijital pazarlama çalışmalarının raporlarını incelemek ve analizlerini yapmak için kendi ekibinizden birinin de dijital pazarlamadan anlıyor olması size avantaj sağlayacaktır.

İçerik pazarlama ve SEO için çalışmalar yapın

Kaliteli içerik hazırlamak ve bu içerikleri hazırlarken SEO’ya uygun içerikler hazırlamak arama motorlarında sayfanızın kalitesini artıracaktır. İçerik pazarlamayla ilgili en önemli kriter, ürün ya da hizmetiniz hakkında en kaliteli bilgi kaynağı olmak diyebiliriz.

Google’ın değişen algoritması sonrasında sayfasında kopya içerikler bulunan şirketler oldukça zarar gördü. Bu nedenle ürün sayfalarında yer alan tüm içeriğinizi optimize ederek SEO kuralları dahilinde gözden geçirin.

Kategori ve ürün sayfalarında ürün hakkında soruları cevaplayan spesifik içerik hazırlamaya dikkat edin. Böylece ürünlerinizin içerik değeri de artacaktır.

SEO ve kaliteli içerikler hazırlamak için, bu işten anlayan biriyle anlaşmanız oldukça önemli. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında içerik hazırlamak kolay bir işmiş gibi görünse de bu işin devamlı ve kaliteli bir şekilde yürütülmesi oldukça emek gerektiren bir iş.

İlgili araştırma: B2B Şirketleri İçerik Pazarlamasını Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Kullanıyor

E-posta pazarlamasına yönelin

B2C şirketleri e-posta pazarlamasına oldukça ağırlık veriyor; ancak bu çalışmaların etkin bir şekilde yapılamamasından dolayı kullanıcıların spam maillerden şikayet ettiklerini biliyoruz.

B2B tarafında bu durum biraz daha farklı. Doğru bir stratejiyle yapılan e-posta pazarlamasıyla B2B şirketleri geri dönüşümlerini artırabilirler. E-posta pazarlama yaparken içerik pazarlamasında olduğu gibi kaliteli ve ürünler hakkında farklı verilerin ve bilgilerin yer aldığı bilgilendirici e-postalar hazırlamak müşterilerinizin ilgisini çekecektir.

E-posta pazarlamasında özellikle video kullanımı geri dönüşümleri gözle görülür bir şekilde artırıyor. Ürünlerinizle ilgili bilgilendirici video içerikler hazırlamak ve bunları e-posta ile müşterilerinize göndermek de bu pazarlama çalışmalarında geri dönüşlerin artmasını sağlayabilir.

İlgili rehber: Video İçerik Üretirken Atılması Gereken 4 Adım

Müşteri hizmet kalitenizi artırın

Kaliteli bir müşteri hizmeti sağlamak müşteri memnuniyetinizi artıracağı için markanızın itibarını da dolay olarak artıracaktır. Müşterileriniz size ulaşmak istediklerinde rahat bir şekilde iletişim kurabilmeliler.

Müşterilerin sorunlarını mümkün olan en kısa sürede çözebilmek için gerek çağrı merkezi ya da site içinde yer alan canlı destek (live chat) sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre site içinde canlı destek kullanmak müşterilerin alışveriş deneyimlerini iyileştiriyor.

Müşterilerinizden gelen geri bildirimler doğrultusunda site performansınızı da artırabileceğiniz için, müşterilerinizin fikirlerini ve sorunları iyi bir şekilde analiz etmeniz oldukça önemli.

İlgili rehber: Sitenizde Live Chat Özelliği Kullanmanız İçin 6 Neden


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*