19 Kasım 2018

B2B Şirketleri İçerik Pazarlamasını Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Kullanıyor

b2b içerik pazarlama

İçerik pazarlamasına en çok önem veren şirketler arasında küçük ölçekli B2B firmaları da yer alıyor. ABD 10 ile 99 çalışanı bulunan küçük ölçekli firmalar arasında yapılan araştırmaya göre şirketlerin yüzde 94’lük bir bölümü içerik pazarlamasını kullandığını belirtiyor.

Bir önceki yılla kıyaslandığında içerik pazarlamasından yararlanan firmaların oranında bir değişiklik olmadığı görülüyor. Şirketlerin yüzde 45’lik bir bölümü içerik pazarlamasının oldukça etkili olduğunu dile getirirken, geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 34 seviyelerindeydi. İçerik pazarlamasının hiç etkili olmadığını öne süren şirketlerin oranı ise yüzde 2 civarında.

İçerik pazarlamasından yararlanan şirketlerin yüzde 78’lik bir bölümü pazarlama stratejilerini gözden geçirdiklerini belirtirken, yüzde 18’lik bir bölümü gözden geçirmediğini söylüyor. Stratejileri gözden geçirme konusunda fikri olmayanların oranı ise yüzde 4.

Küçük ölçekli şirketlerin son bir yıl içinde içerik üretimini yüzde 75 oranında artırdıkları da bir diğer dikkat çeken bilgi. Case study ve blog içerik tipleri en etkili içerik pazarlama stratejileri arasında yer alırken, e-kitap ve videolar da önemli içerik tipleri arasında yer alıyor.

İçeriklerin dağıtımı konusunda ise sosyal ağlar arasında Linkedin yüzde 91 ile birinci sırada yer alırken, Twitter yüzde 86 ile ikinci sırada yer alıyor. Facebook ise küçük ölçekli B2B şirketleri için yüzde 82 ile üçüncü sırada. Sosyal ağların etkinliği sorulduğunda ise Linkedin yüzde 60 oranında etkili bulunurken, SlideShare ve Twitter yüzde 49 oranında etkili bulunuyor. Facebook ise bu kıyaslama da Vimeo, Youtube ve Pinterest’in gerisinde kalarak yüzde 28’lik bir orana sahip.

Şirketlerin içerik pazarlamasına yönelmelerinin arkasında yatan birincil nedenin ise yüzde 85 ile marka bilinirliğini artırmak olduğu görülüyor.

Content Marketing ve New Rainmaker’ın hazırladığı araştırmanın tamamını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*