15 Kasım 2018

B2B Nedir ve Neden Önemli?

b2bE-ticaret denince genellikle akla ilk olarak B2C ya da C2C şirketleri geliyor. Şirketler kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle beraber e-ticarete ve mobil ticarete yönelmeye başladı. 2012’de B2C harcamalarının dünya genelinde 1 trilyon dolara ulaşmış olması sektörün geldiği noktayı zaten gözler önüne seriyor.

Yalnız henüz popülerleşmemiş bir alan varsa o da B2B sektörü diyebiliriz. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse B2B, şirketler arası ticaret anlamına geliyor. Yani üretici bir firma ürünlerini internet üzerinden toptancılara mal sattığında ve/ya toptancılar perakendecilere internet üzerinden satış gerçekleştirdiklerinde bunun adı B2B oluyor.

Henüz şirketlerin ve üreticilerin çoğu tüketici odaklı düşündükleri için bu alanı biraz göz ardı etmiş durumdalar; ancak B2B’de şirketler arası alım satım olduğu için bu pazardaki işlem ve rakamlar daha büyük. B2B için en büyük örnek Ocak ayında 25 farklı şirkete bölünen Alibaba diyebiliriz. Alibaba Group‘un B2B pazarında hizmet veren Alibaba.com, 1688.com ve AliExpress.com adında üç farklı şirketi bulunuyor.

Bunun yanında B2B’den biraz daha bahsedecek olursak, 2007’de ABD’deki B2B hacmi 127 milyar dolarken 2010’da bu rakam 165,4 milyar dolar seviyelerine gelerek %30’luk bir artış gösterdi. Bu hacmin 2013’te ise 559 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2013’te ABD’deki B2C hacminin ise 252 milyar dolar yani B2B harcamalarının yarısından bile az bir rakama ulaşacağı söyleniyor.

B2B’nin bu kadar büyük bir pazar sahibi olmasındaki en büyük etken yukarıda da bahsettiğim gibi şirketler, toptancılar ve perakendeciler arasında ürün alım satımı gerçekleştiği için işlem hacimleri ve ödenen meblağlar oldukça yüksek oluyor.

İlgili haber: Sıkça Karıştırılan E-Ticaret Türleri

B2B neden önemli?

İnternet ve e-ticaretin son dönemlerdeki yükselişi, kullanıcıların ve şirketlerin online alışverişe yönelmesi, teknolojik gelişmeler gibi birçok farklı etken klasik ticaret anlayışının da değişmesinde önemli bir rol oynuyor. B2B, internet üzerinden çok geniş kitlelere ulaşabilme ve farklı ürün seçeneklerine ulaşabilme gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Hızla büyüyen e-ticaret ekosisteminde öne çıkmak isteyen şirketler, köşe başları henüz tutulmamış pazar ve dikeylerde öncü olarak öne çıkabilirler. Rekabetin çok büyük ve zorlu olduğu bu ekosistemde belli bir alanda öncü olmak kritik bir öneme sahip. Hal böyle olunca da elini hızlı tutanların şansı daha yüksek olabiliyor.

B2B sitesiyle beraber daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyorsunuz. İnternet üzerinden küçük çaplı şirketlere de ulaşma fırsatı yakalayabilceğiniz gibi daha büyük markalarla da iletişime geçip ürünlerinizi satma imkanı bulabilirsiniz. İnternet, perakendeci ve toptancılar için daha uygun fiyatlı ürünler bulmak için de bir kaynak ve B2B’ye yönelen şirketler, bu kanalı etkin bir şekilde kullanırlarsa müşteri profillerini büyütebilirler.

Dikey alanlarda da B2B’ye yönelerek yeni iş modelleri ve yeni pazarlar yaratılabileceği için şirketler arası ticaret platformu oluşturmanın önemi daha da artıyor. Çoğunluğun B2C ve C2C’ye yoğunlaştığı bir çevrede, bu alanlarda boy göstermek hem fark yaratacak hem de gölgede kalan yeni sektörlere yeni kapılar açacaktır. Bunun dışında eğer offlineda hali hazırda oturttuğunuz bir sisteminiz varsa bunu online ortama entegre ederek gelirlerinizi de artırma fırsatı bulabilirsiniz.

İlgili haber: Eticarette Tedariği Son Bulan Ürünler için SEO Rehberi

B2B modelini etkin kullanmak için neler yapılmalı?

Kullanıcılar için internet üzerinden bu işi yapmanın en önemli özelliklerinden biri kendi başlarına sistem üzerinden ihtiyaçları olan tüm bilgilere ulaşabilmeleri. Eğer müşteri aradığı bilgileri bulamaz ve bu bilgilere ulaşmak için ekstra birkaç işlem yapması gerekirse sitenizi terk etmeyi seçebilir. Bu gibi durumları önlemek için bazı noktaların üzerinde durmakta fayda var.

Bunun için en başta ürünlerin güncel bir şekilde sistemle entegre tutulması oldukça önem taşıyor. Siteye giren biri stoklarda hangi ürünlerin bulunduğunu görüp, bu ürünlerin bilgilerine ulaşabilmeli. Bunun yanı sıra işin muhasebe kısmı da oldukça önem taşıyor. Genellikle çek, senet gibi işlemlerle iş yapılan Türkiye’de kullanıcılara internet üzerinden de ödeme yapabilmelerini sağlayacak ödeme sistemlerini sisteminize uyumlu hale getirmek işlem adetinizi artırabilir. Bunun yanında mikro kredilerle ödeme sistemleri de sunmak ödemelerinizi aracı bir kuruluş ile garanti almanızı da sağlar.

Lojistik sisteminizin de B2B platformunuza uyumlu olması kullanıcı için oldukça önemli. Ürünün sevkıyat adımlarının tek tek kullanıcıya yansıtılması güven duygusu oluşturur ve iki taraf için de iş takibini kolaylaştırır.

Bunlara ek olarak sisteminizi tanıtmak için bir pazarlama bütçesi ayırmak da oldukça önemli. Belli bir müşteri profiline sahip olsanız bile, yeni kitlelere ulaşmak ve internet ekosisteminde markanızın bilinirliğini artırmak için reklam ile pazarlama için vakit ve bütçe ayırmanız gerekiyor. E-posta pazarlama, Google Adwords ya da Facebook reklamlarıyla hedefli kitlelere ulaşabilir ya da eğer yeterli bütçeniz varsa outdoor reklamlara yönelerek markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Kullanıcılara yaptıkları alışverişlerin raporlarını, ürün ve teslimat bilgilerini sunmak, alternatif ödeme sistemleri sağlamak ve devamlı olarak sisteminizi geliştirerek kullanıcılara daha fazla bilgi ve yenilik sunmak markanızın değerini artırır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Burak der ki:

  Çek ile ödemeye alışmış firmalar için kredi kartı harici alternatif ödeme sistemleri neler olabilir bankaların bu konuda bir çalışması var mı bildiğiniz? Mikro kredilerde başvuru, onay işlemlerinin zaman alması kullanıcı firmanın çabuk vazgeçmesine yol açabilir. B2B’de çözülmesi gereken önemli problemlerden birinin bu bölüm olduğunu düşünüyorum.

 2. Ahmet der ki:

  Şu an ürün tedarik ettiğim bir firmadan açık mal alıyorum, ne beni ne de tedarikçi mi sıkmayacak şekilde k.kartı, eft ile ödemeler geçiyorum ancak kendisi B2B yaptığının farkında olmasına rağmen -büyük çapta bir ticaret olduğundan dolayı- kendisini sözleşme ile sağlama alması gerekiyor, ancak bir sözleşmemiz yok. B2B yapanlar Alacağınızı mutlaka sağlama alın…

 3. Merhaba Sinan Bey ;

  Sizinle görüşmek isterim.

  Vahdettin İLHAN

 4. Amerika’daki B2B ve B2C verileri oldukça dikkat çekici. Türkiye için bu verileri görebileceğimiz bir kaynak var mıdır? Ya da sizin daha önce yazdığınız bir yazı? Önümüzdeki dönemde bir e-ticaret sitesi girişiminde bulunmayı düşünüyorum ve bu tarz veriler benim için hayati önem taşıyor.

 5. B2B e-ticaret şirketleri her geçen gün büyüyor ve o kadar hızlı ilerleme kaydediyorlar ki rakiplerini çoktan geride bırakmış durumdalar. Hatta onlara tur bindirmek üzereler.

Fikrini söyle

*