18 Kasım 2018

B2B Şirketleri Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? [infografik]

b2b sosyal medya kullanimi
Sosyal mecraların kullanıcılar arasında yaygınlaşmasının ardından şirketler pazarlama ve PR çalışmalarını bu platformlara yönelik planlamaya başladılar. B2C şirketlerinin sosyal medya kanallarına yönelik çalışmalarına daha aşina olsak da son zamanlarda B2B firmaları da sosyal ağlara yönelik çalışmalara ağırlık vermeye başladılar.

Eloqua’nın 548 B2B şirketinin pazarlamacısıyla yaptığı araştırma sonuçlarına göre B2B firmalarının yüzde 64’lük bir bölümü sosyal medya pazarlamasından yararlandığını belirtiyor. Geri kalan yüzde 36’lık bir bölüm ise bu kanal üzerinden pazarlama yapmaya henüz başlamadıklarını belirtiyor.

Sosyal medya aslında kimin?

B2B şirketlerinde sosyal medya pazarlamasını üstlenen kısım ise yüzde 26’lık bir oranlar PR ve iletişim bölümleri oluyor. Bu görevin yüzde 23’lük bir bölümü ise farklı departmanlar arasında dağıtılırken, yüzde 11’lik bir kısım ise internet sitelerini yöneten kişilerce yapılıyor.

Sosyal medyanın kullanım amaçlarına bakıldığında ise yüzde 83’lük bir oranla marka bilinirliği yaratmak öne çıkarken, sosyal paylaşımı çoğaltmak için sosyal mecraları kullananların oranı yüzde 56, markaya olan güveni ve takipçi sayısını artırmak için bu pazarlamadan yararlananların oranı yüzde 55 seviyelerinde.

Şirketiniz sosyal medya pazarlamayı kullanıyor mu?

B2B markalarının yüzde 20’lik bir kısmı gerekli araçlara sahip olmadıkları için sosyal medyayı lead generation yaratmak için kullanamadığı da araştırmada ortaya çıkan bir diğer bir bilgi. Ancak markaların bir kısmı gelecekte sosyal medyayı pazarlama stratejilerine dahil etmek için çalışacağını da belirtiyor. Şirketlere gelecek planları sorulduğunda yüzde 17’lik bir kısım pazarın algısını daha iyi anlamak için sosyal medyayı kullanmayı amaçladığını belirtirken, yüzde 16’lik bir kısım markaya yönelik bir talep yaratmak için kullanacağını söylüyor. Marka bilinirliğini artırmak isteyenlerin oranı ise yüzde 14.

B2B firmalarının şu an için çoğunlukla kullandıkları sosyal ağlar ele alındığında ise Facebook yüzde 80 oranla birinci sırayı alırken, Twitter yüzde 78 ile onu takip ediyor. Linkedin ise yüzde 51 ile en çok tercih edilen üçüncü sosyal ağ olarak öne çıkıyor. Her ne kadar Linkedin kullanım oranı az olsa da geri dönüş etkinliğine bakıldığında Linkedin, Facebook ve Twitter’dan 3 kat daha fazla geri dönüş sağlıyor.

İnfografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:

b2b sosyal medya kullanimiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*