14 Kasım 2018

Çinli Arama Motoru Baidu İlk Çeyrekte 677 Milyon Dolar Ciroya Ulaştı

Dün sizlerle Çinli arama motoru Baidu ile beraber Çin’de e-ticaret alanına yönelen Japon Rakuten’in aniden Çin’den çıkmaya karar verdiğini paylaşmıştık.

Hikayenin öteki kahramanı Çinli e-ticaret devi Alibaba‘nın rakibi Baidu, bu karar karşısında nasıl bir yol izleyeceğinin henüz belli olmadığını iletmişti.

Çin e-ticaret sektöründe Alibaba karşısında büyük bir darbe alan Baidu, arama sektöründe ise oldukça iddialı.

Çinli arama motoru tarafından paylaşılan verilere göre, firmanın 2012 ilk çeyrek cirosu 677 milyon dolara ulaştı. Bu oran Baidu tarafından paylaşılan 2011 ilk çeyrek rakamının tam %75 yukarısında.

Son 1 senede yakaladığı başarı ile adını iyice duyuran Baidu, net gelirininin de 2011’e kıyasla %76 artış gösterdiğini ve 299 milyon dolara çıktığını açıkladı.

Firma gelişimlerinin araştırma ve geliştirme çalışmalarının yardımı ile olduğunu ekleyerek, arge çalışmalarına bu sene geçen seneye kıyasla %85 daha fazla para harcadıklarını paylaştı. Baidu tarafından yatırılan toplam ilk çeyrek arge harcama tutarı 70 milyon dolar.

Çinli arama devi, ikinci çeyrekte ciro artışına devam edeceklerini öngördüklerini ileterek, cirolarının 847 ile 867 milyon dolar arasında değişebileceğini ekledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*