13 Kasım 2018

Çin’in Arama Motoru Baidu’nun 2. Çeyrek Cirosu $859 Milyon

Çin arama motoru hizmetinin neredeyse %80’ine sahip olan Baidu, oldukça çarpıcı ikinci çeyrek verileri ile karşımıza çıkıyor.

Japon Rakuten ile birlikte AliBaba rakibi bir e-ticaret hizmeti de bulunan, fakat Rakuten’in AliBaba’ya direnemeyeceklerine inanması ile ortaklıktan vazgeçmesini duyurması ile bu alanda yalnız kalan Baidu, arama motoru hizmetlerinde ise oldukça iddialı.

İlk çeyrekte 2011’in aynı çereğine kıyasla %75 artış yakalayarak 677 milyon dolarlık ciroya ulaştığını açıklamış olan Baidu’dan gelen ikinci çeyrek veri analizleri ilkini geride bırakmayacak şekilde.

2012’nin ikinci çeyreğinde cirosunun geçtiğimiz senenin aynı çeyreğine kıyasla %59.8 oranında arttığını açıklayan Çinli arama motoru, ciro rakamını 858.8 milyon dolar olarak açıklıyor.

Kazancının büyük bir kısmının online pazarlama çalışmalarından, yani arama motoru reklamları başta olmak üzere online çalışmalardan geldiğini açıklayan Baidu, gelecek planlarının ise cloud ve mobile yönelmek olduğunu paylaşıyor.

Baidu tarafından paylaşılan verilere göre online reklam çalışmaları ikinci çeyrekte 858.1 milyon dolara ulaşmış durumda.

Operasyon karının 2011’in ilk çeyreğine kıyasla %51.5 oranında artış gösterdiğini açıklayan Baidu tarafından açıklanan operasyon karlılığı oranı 443.1 milyon dolar civarlarında. Firmanın yayınladığı net karlılık oranı ise 436 milyon dolar.

Baidu, online reklam hizmetleri müşteri sayısının 352.000’e ulaştığını da paylaşırken, bu oranın bir önceki senenin aynı çeyreğini %18, 2012’nin ilk çeyreğini ise %10 oranında geride bıraktığını açıklıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*