21 Kasım 2018

Çinli Baidu, Mobil Platform 91 Wireless’ı 1,9 Milyar Dolara Satın Almak İstiyor

baidu satın alma
Çin’in ünlü arama motoru Baidu, mobil platform 91 Wireless’ı 1,9 milyar dolara satın almak istediğini duyurdu. 91 Wireless’ın çoğunluk hissesi (%57,41) NetDragon’ın elinde bulunuyor. Bu anlaşmayla Baidu hem NetDragon’un hem de diğer ortakların hisselerini satın alarak şirketin tamamına sahip olmayı hedefliyor.

Önümüzdeki Ağustos ayının 14’ünde tamamlanması beklenen anlaşma gereğince NetDragon bu süreç içinde başka bir üçüncü parti ile 91 Wireless’ın satışı hakkında görüşemeyecek.

Baidu’nun böyle bir anlaşma yapmasının arkasında 91 Wireless’ın iki popüler mobil uygulama dağıtım platformunu bünyesinde bulundurması yatıyor. Bu iki platform üzerinden geçtiğimiz yıl toplamda 10 milyar mobil uygulama indirildi. Bu iki platformun Baidu’ya geçmesiyle beraber, Çinli arama motoru kendi bünyesinde yer alan mobil servis ve uygulamaları daha rahat bir şekilde kullanıcılarla buluşturabilecek.

Bunun yanı sıra 91 Wireless’ın sahip olduğu mobil data ve kullanıcıların mobil alışkanlıklarını içeren analizler Baidu’nun eline Çin’in mobil pazarında çok büyük bir koz verecek. Bunların yanı sıra Baidu, iki ay önce Çin’in yakın zamanda en büyük video sağlayıcısı olma potansiyeline sahip PPS Video’yu 370 milyon dolara satın almıştı. Baidu böylelikle hem mobil hem de video alanlarında kendine yer edinerek arama motoru odaklı bir şirket olmaktan çıkmayı hedefliyor demek yanlış olmaz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*