19 Kasım 2018

Meşhur Bambi Kafe E-ticarete Girdiğinde Neler Olur?

İstanbul’da özellikle Taksim müdavimlerinin pek sevdiği Türk işi fast-food zinciri Bambi Kafe’nin fast-food markası olmanın yanında farklı farklı markalar altında e-ticaret sektöründe de yer aldığını biliyor muydunuz?

1974’ten beri hizmet veren ve Bambi Grup adı altında toplamda 14 kafe ve kuruyemişçi ile bir de inşaat şirketine sahip olan Bambi Kafe 2012 yılında açtığı üç ayrı online alışveriş sitesi ile kuruyemiş, et ürünleri ve kozmetik ürün satışı yapıyor: Bambisweet.com online kuruyemiş siparişinde, Bambigurme.com et ve et ürünleri alışverişinde ve Bambigo.com ise kozmetik ürünlerin satışında. Evet, kozmetik.

EticaretMag olarak e-ticaret girişimlerinin her anlamda yanında durduğumuzu bugüne kadar ispatladığımızı düşünüyorum. Hatta nadir de olsa bazı zamanlarda tasarımı ya da kullanılabilirliği gelişime açık olan siteleri bile iyi birer fikre sahip olduğunu düşünüp tanıtmaya çalıştık. Ancak bu sefer Bambi Kafe’nin online alışveriş sitelerinin tasarımlarının ve kullanılabilirliklerinin çiğliğinden ziyade ürün segmentasyonunun yanlış anlaşılarak Bambi markasına nasıl zarar verdiğine dikkat kesilmenizi rica ediyorum.

Yiyecek içecek anlamında Bambi Kafe markası ile bir noktada örtüşen kuruyemiş ve et ürünleri bir yana, parfüm ve bakım ürünü sattıkları Bambigo adresi (Bambigo? Zizigo? Limango? Sepeti?) ile marka algısındaki istikrarın sekteye uğradığını söylemek zor olmamalı. Eminim siz de Bambigo’yu ziyaret ettikten sonra kaşarlı et dürüm ile Calvin Klein Euphoria marka parfümün zihninizde çarpıştığını ve bol turşulu kozmik dalgalanmalara yol açtığını hissedeceksiniz.

Bambi’ye buradan soralım: İş hayatında her şey daha fazla satış yapmak mıdır? Ciroyu büyütelim derken Bambi markasına zarar vermek ve kaşarlı et dürüm satan markaya bir de el kremi sattırmak akıllıca mıdır? Oturmuş bir gıda markasının müşterideki algısından yine bir gıda satışı ile mi fayda sağlarsınız yoksa fondöten satarak mı?

Hem size kimse sormuyor mu kuruyemiş, et ve parfüm sattığınız e-ticaret girişimlerinden önce, Bambi Kafe’nin bildiğimiz ürünlerinin (dürüm, hamburger vs) satışını yapabileceğiniz Bambicafe.com.tr adresini neden telefon numarası yayınlamak için değil de, sipariş için optimize edip yeni bir satış kanalı olarak kullanmıyorsunuz? Çok iyi olabileceğiniz bir alanda (online kaşarlı et dürüm ve ıslak hamburger siparişi, bir düşünün!) efor sarf etmeye çalışmak yerine, oturmamış tasarım ve düşük kullanılabilirlik ile kuruyemiş, et ve parfüm (!) satmak niye?

Bugüne kadar hiçbir e-ticaret girişimini ve markayı bu şekilde sorgulamadık ancak e-ticaret sektörü ve online alışveriş tüketicileri bu gibi “internetten daha fazla kazanmak mümkün, bulun buluşturun bir altyapı paketi” mantığı ile acı çekecekse ve insanlar e-ticareti sorgulayacaksa orada susmak mümkün değil. Daha iyisi mümkünse o daha iyiyi işaret etmek gerekiyor ve Bambi Kafe’nin interneti parfüm satmak için kullanması iyiye işaret değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bambi parfüm satmaya çalışırken ne kadar ‘orijinal ürün garantisi’ verirse versin, “abi parfüm var, kol saati lazım mı?” diyen adamlar kadar güvenilirlik hissi uyandırıyor.

  Yani kendi markasına zarar vermeyi geçtim, markanın varolan algısı ile o ürün gamında hizmet vermesi zaten pek olası değil. İbrahim Tatlıses’in parfümünün çıkmasını dört gözle bekliyoruz.

 2. gerçekten çok güzel bir haber yakalamışsınız. böylece tekrar gördük ki Eticaret bir paket alır internetten satış yaparım diyen internetten uzak patronlarla dolu. işi bilen kişilerle yapılması gerekenlerin herşeyi ben yaparım mantığından dolayı kendilerinin yapmasından kaynaklanıyor.
  demiyorum ki eticarete girmeyin aksine girin ancak iyi bir plan yaparak ve yanınıza bu işten
  anlayan bir ortakla. Bambiye başarılar dilerim 🙂

 3. mehmet candan der ki:

  reklamın iyisi kötüsü olmaz denilen durum bu olsa gerek
  gerçi bugün kimse kimsenin hangi sektöre neden girdiğini sorgulayamaz
  keza gemi bile üreten samsungun android telefon işine girmesine kimse sesini çıkartmıyorsa
  google ın yüz tanıma sistemi üreten bir firmayı satın alması normal karşılanıyorsa
  facebook un instagram ı alması beklenmeyen bir hareket olsa da kimsenin eleştirmemesi,
  dahası amazonun yani bildiğiniz kitap satışı ile büyümüş olan bir firmanın ömür boyu kitap satmasını beklemek de büyük yanlışlık bence
  adamlar bulut sistemlerine girerek tüm dünyayı host ederken kimse siz kitapçısınız ne işiniz var bulut sunucu altyapısı verme ile demiyor
  sanırım burda editörümüz biraz bencillik yapmış. bir firmanın yeni pazarları denemesi gayet normal bence

  • Erhan der ki:

   Guzel bir tesbit. Katılıyorum. Bir şarkı aklıma geldi hemen. EticaretMag sanırım Cem Karaca “işçisin sen işçi kal” şarkısı eşliğinde bu yazıyı yazdı.

 4. yusuf ethem der ki:

  Bambi kafenin kozmetik sektöründe işi ne gibi çok sığ bir soru soruyorsunuz. Halbuki eticaret anlamında yayın yapan sizler daha ince detayları sorgulamalısınız ki bunun içinde ileri düzeyde uzmanlık gerekir. Çünkü önemli olan bu kafe sahiplerinin internette ne satıp satamayacağı değil uygulamadır. Uygulamadaki hatalar üzerine birşeyler yazsanız da hepimiz faydalansak.
  Aksi takdirde ( http://www.tchibo.com.tr/ ) tchibo yu nereye koyacağız. Kahvecinin ne işi var modayla , tencereyle diyebilirmiyiz bu kadar güzel bir uygulama varken?

 5. Herkes istediğini satar sanane kardeşim diyenlerin aksine bence doğru bir tespit. Sitede parfümlere bakarken burnuma yağlı et kokusu vererek beynimin benimle küçük oyunlar oynaması, Bambi’ye daha çok para kazandırmaz sanırım. Bambi adıyla değil de bambi’yi çağrıştırmayan başka bir isim bulsalarmış kendileri adına daha iyi olabilirmiş.

 6. çok yazık. bambi kuruyemişte sapıklar çalışmaya başlamış. gece yarısı müşterilerinin tlf. bilgisi dahil özel bilgilerini alıp taciz eden çalışanları var. adın böyle batmamalıydı.

Fikrini söyle

*