14 Kasım 2018

Barboo: Sakallı Berelerle Orta Dünyayı Kapınıza Getiren Girişim

barbooburadaTürk e-ticaret sektörü İzmir’de kurulan şirketlerle daha da büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yine İzmirli bir şirketten bahsetmiştik sizlere. Sektörün İstanbul dışında da böyle hareketleniyor olması, pazarın büyümesi için oldukça güzel gelişmeler olarak değerlendirilebilir. Barbooburada.com adresinde hizmet veren Barboo da 20 Aralık 2012 tarihinde kurulan İzmirli bir girişim.

Son zamanlarda yurtdışındaki sitelerde ortaya çıkmaya başlayan sakal biçimindeki bereleri belki sizler de görmüşsünüzdür. Barboo, özellikle Yüzüklerin Efendisi – Hobbit filminin de etkisiyle birçok insanın ilgisini çekmeye başlayan bu berelerin satışını yapıyor. Şirketin Kurucusu Murat Erturgut’un da ilgisini çeken nokta bu olmuş.

Bu tür ürünlerin Türkiye’de satışının çok yaygın olmaması ve tüketicilerin de yurtdışındaki internet sitelerinden alışveriş yapmaktan çekiniyor olmalarını göz önünde bulunduran Erturgut, yaptığı pazar ve ürün üretim araştırmaları sonucunda böyle bir işe başlamaya karar verdiğini söylüyor. Ailesiyle beraber ortaklaşa çalışarak birkaç tasarım yaptıklarını belirten Murat Erturgut, 6 farklı model ürettiklerini ve çevreden gelen olumlu tepkiler üzerine de bunu bir marka haline dönüştürmek için çalışmalara başladıklarını söyleyerek sözlerine devam etti.

Barboo’nun ismi de İtalyanların kızıl sakal lakabını taktığı Barbaros Hayrettin Paşa ile İtalyanca’da sakal anlamına gelen “barba” kelimelerinden geliyor.

barbooburadaBarboo 4 kişilik bir aile şirketi aslında. Annesi ve kardeşinin ürünlerin üretimiyle uğraştığını söyleyen Erturgut, babasının sipariş kontrollerini yaptığını ve kendisinin de reklam ve pazarlama çalışmalarıyla ilgilendiğini belirtiyor. 10 gün içinde 15 şehirden sipariş alan şirket, siparişleri yetiştiremeyince üretim konusunda sıkıntı çekmeye başlamış. Bunun için de çevrelerindeki ev hanımlarıyla görüşen Murat Erturgut, hem onlara iş imkanı sağladıklarını hem de üretimlerini hızlandırdıklarını söylüyor.

Kış ayları boyunca bere modelleri üzerinden üretim yapmaya devam edeceklerini belirten şirket, kış dönemi sonrasında da farklı tasarımlarda hediyelik eşyalara yönelecek. İzmirli girişim bu süreç boyunca da tekstil sektöründe kalarak, marka bilinirliğini arttırmak için çalışmalarına devam edecek.

Site şu an satışa sunulan Barbarian, Viking, Highlander, Wizard, Knight ve Gimli olmak üzere Sakallı Barboo serisinde 6 farklı model bulunmakta. Önümüzdeki dönemlerde satışa sunulmak üzere de Ninja Kaplumbağalar, Kaptan Amerika ve Süperman gibi süper kahramanlardan esinlenilen farklı bir konsept hazırlıkları sürüyor.

Herhangi bir yaş kitlesine hitap etmediklerini belirten Erturgut, aldıkları siparişler doğrultusunda iş yeri sahiplerinden, çeşitli mevkilerdeki memurlara kadar farklı iş gruplarından kişilere gönderim yaptıklarını ve eğlenmeyi ve farklı görünmeyi seven renkli kişilere hitap ettiklerini söylüyor.

Sitede satılan ürünlerin el üretimi olmasından dolayı en geç 4 iş günü içinde siparişleri kargoya verdiklerini söyleyen Murat Erturgut, mümkün olduğunca 2 ile 5 gün içerisinde ürünleri kullanıcıya teslim etmeye çalıştıklarından da bahsediyor.

Sitede ana sayfadaki ürünlere tıkladığınızda ürün görselleri konusunda biraz sıkıntı yaşandığına değinmek gerekiyor. Yeni kurulan bir site olduğu için bu tür yazılımsal sorunların normal olabileceğini söyleyebiliriz. Bu tip ufak tefek kozmetik sorunlarına el atıldıktan sonra farklı ve eğlenceli ürünler arayanların ilgisini çekebilecek bir iş modeli olduğunu söylemek mümkün. Özellikle Orta Dünya meraklıları mutlaka göz atmalı.

Güncelleme

(Sitedeki ürün görselleri sorununun giderildiğini not düşmek istedik. Ana sayfadan ürünlere tıkladığınızda ürün görsellerinin büyük hallerini de görebilirsiniz.)

BARBOO 600Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Dilara der ki:

  Ürünler gerçekten kaliteli, ilk çıktığında barbarian’dan edinmiştim bir tane. Aldıkça alası geliyor insanın o ayrı..

 2. emir der ki:

  Abi yok böyle bir şey 😀 ben çok önem veririm giydiğim şeylere daha doğrusu verirdim şu an barboo’m benimle olsun da ne giyersem giyeyim kafasındayım 😀 almayan varsa kendilerine eziyet çektirmeyip alsınlar abi ! 😀 i love you barboo !!!

 3. cenk bodur der ki:

  internette dolaşırken denk geldim ve hemen verdim siparişi, ürün kalitesinden çok memnun kalmamın yanında söylemem gereken şu ki; türkiye’de benzeri şekilde aktif olan çoğu satıcının aksine fiyatlarını sitelerine yazmaları, ürünlerinin tanıtımını tam olarak olması gerektiği şekilde yapmaları, teslim süreleri ve süreç boyunca gösterdikleri ilgi muhteşemdi, sanki bere değil de araba alıyordum 🙂

 4. Hande Gökçe der ki:

  Müthiş ürünler.. Hem eğlenceli hem sıcak 🙂 Bu eğlenceli tasarımlarla bizi buluşturan Murat Erturgut’a teşekkürler…

Fikrini söyle

*