18 Haziran 2018

Başarılı Girişimcilere 7 Tavsiye

2

Startup fabrikası MODD/works Ajans Başkanı Cem Has günümüzün sıkı rekabet dünyasında başarılı bir girişimci olmakla ilgili yedi pratik ipucu sağladı.

Girişimcilik Hayal Gücü, Özgürlük ve Farklı Olma Duygusu İster

Herkes girişimci olamaz çünkü girişimcilik ciddi bir enformasyon istiyor. Girişimcilikte analiz ve yorum yapabilme özelliklerine odaklanmanın yanı sıra, yaratıcı fikri harekete geçirmek için gerekli düğmelere basma yeteneği gerekiyor.

Hayal gücü, özgürlük ve farklı olma duygusu bu noktada öne çıkıyor. Girişimciliğin zorlaştığı günümüzde sorgulayan, analiz eden ve olayları kendi perspektifinden yorumlayan startuplar daha başarılı oluyor.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

İş fikri, iyi analiz, iyi gözlem, farkındalık ve özgür düşünce girişimcilere avantaj sağlıyor. Yeni bir iş fikri, daha önce denenmemiş bir şey keşfetmek istiyorsak daha önce denemediğimiz şeyler yaparak sonuca ulaşabiliriz. Konfor alanınızın dışına çıkın ve farklı mekanlarda hiç yapmadığınız biçimlerde çalışmaya gayret edin. Mutlaka aklınıza farklı bir şey gelecektir.

Girişimcilik Endüstrisi Satın Alma Üzerine Kurulu

Türkiye’de startup denince daha çok internete odaklanıyoruz. Aslında startup birçok farklı modelde işlenebilir. Ancak internet üzerinden konuşacak olursak Türkiye gerek genç nüfusu gerek de giderek artan internet kullanıcı sayısı bakımından keşfedilecek bir ülke ve yeni fikirleri destekleyecek bir ortam.

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’de ciddi satın almaları ve dünya devlerini konuşuyor olacağız. Dünya devlerinin modellerinin şimdiden ülkemizde denemeye değer fikirler olduğunu düşünüyorum. Çünkü girişimcilik endüstrisi satın alma üzerine kurulu ve ilerleyen yıllarda çokuluslu şirketler Türkiye pazarına girerken ciddi satın almalar yapacaktır. Deliver Hero’nun Yemek Sepeti’ni ve Zomato’nun Mekanist’i satın alması buna en iyi örnek.

Projenizi Ne Kadar Taze ve Yenilikçi Kılarsanız O Kadar Başarılı Olursunuz

Büyüyen startupların en çok karşılaştıkları zorlukları 3 ana madde olarak düşünebiliriz.

İyi Tasarım ve Kullanıcı Dostu Ara Yüz: Startuplar genelde fayda ve çeşitli ihtiyaçlar üzerine kurulmuş olmalarına karşın, fikri hayata geçirmeyi kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüz geliştirmekte zorlanıyor. Oysa iyi ve fonksiyonel bir tasarım için çok uzağa gitmeye gerek yok, bunun için en çok örneği silikon vadisinde gerçekleştirilen girişimleri örnek alabilirler.

Büyüme Modeli Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri: Birçok fikrin startup aşamasından hayata geçmekte zorlandığını görüyoruz. Bunun başlıca sebeplerinden biri iyi planlanmış bir gelir modeli olmaması. Buna büyüme modeli de diyebiliriz. Her startup kendi modelini tasarlamalı ve hem kısa vadeli hem de uzun vadeli büyüme stratejilerini geliştirmeli. Bu stratejilerin ilk etapta kapital odaklı olmasına gerek yok. Trafik veya üye sayısı da ilk dönem hedefleri arasında yer alabilir. Ancak bu şekilde yatırımcı ilişkilerini kurabilir ve yatırım alabilirler.

Ekip Heyecanı: Günümüzde birçok melek yatırımcı projelere yatırım yaparken en çok ekibin heyecanına ve projeye sahipleniş biçimlerine odaklanıyor. Burada fikrinize ne kadar yenilik yapmaya açık olursanız o kadar ilgi görüyorsunuz. Her gün yeni bir iletişim modeli geliştiren günümüz girişimcilik endüstrisinde projenizi ne kadar taze ve yenilikçi kılarsanız o kadar başarılı olabilirsiniz.

 1Doğru Ekip, Doğru Tasarım, Doğru Teknoloji ve Doğru Strateji

Bir startupın başarılı olması için o fikri ilk bulan kişi olmanıza gerek yok. Global veya lokal ölçekte mevcut bir fikri geliştirip farklı bir sunumla kullanıcılara sunarak öne çıkabilirsiniz. Tabii burada doğru ekip, doğru tasarım, doğru teknoloji ve doğru strateji benimsenmeli. Startuplar doğru ekibin birçok farklı disiplini uyumlu ve heyecanlı bir şekilde hayata geçirmesiyle hayat buluyor. Bunu başaranların startup evresi de sona eriyor ve kurumsallaşmaya başlıyorlar.

Önce Fayda

Startupların en sık yaptıkları hata kapital odaklı giriş stratejilerine sahip olmaları. Burada en önemli noktanın kullanıcının kullanabileceği, gelire dönüşen yararlı fikirler geliştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Girişimciler ancak bu şekilde startup seviyesinden çıkıp büyüme modeline entegre olabiliyorlar.

Melek Yatırımcılara Ulaşmak Zor Değil

Melek yatırımcılar entelektüel bilgiye ve geleceğe yatırım yapan, teknolojinin ilerlemesine adapte olabilmiş, bilgisini ve sermayesini daha yenilikçi modellere harcamaya eğilimli olan kişiler. Bir iş fikrinin gelire dönüşmesi için o fikre yatırım yapıyor ve 2 ila 7 yıl arasında yatırımının geri dönüşünü planlıyorlar. Gelişmiş melek yatırımcı platformları da günümüzde çok yaygın olarak kullanılıyor. İnternette bu sitelere 3-4 tıklamayla ulaşabiliriz. MODD/works olarak bu ve diğer konularda kendi özel startup projeleri geliştirmek ve melek yatırımcılarla bir araya gelmek isteyen girişimcilere hizmet veriyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*