19 Kasım 2018

Bayi Ödeme Altyapısı Online Tahsilat Takibini Kolaylaştırıyor

PayU Türkiye, Bayi Ödeme Altyapısı çözümünü piyasaya sürdü. Sınırsız sayıdaki bayinin tek bir arayüz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde online satış yapmasına olanak sağlayacak olan yeni çözümün öne çıkan özelliklerini şöyle özetleyebiliriz:

Tek Arayüz ile Kolay Takip

PayU üye işyeri olan e-ticaret firmaları, bundan böyle yeni Bayi Ödeme Altyapısı sayesinde hem kendi işlemlerini hem de bayilerinin ticari hareketlerini tek bir arayüzden takip edebilecekler. PayU sisteminde yer alan ana hesaplarına bağlı bayi profillerinden bayilerin satış, ürün ve promosyon performansları hakkında detaylı bilgi alabilen üye işyerleri, aynı zamanda tüm iptal ve iade işlemlerini de aynı arayüzden gerçekleştirebilecekler.

Tahsilat Problemlerine Son

Ana firmanın ve bayilerin ticaretini aksatmadan sorunsuz ve hızlı bir nakit akışı sağlamayı amaçlayan PayU Bayi Ödeme Altyapısı, e-ticaret sektörünün en yaygın problemlerinden biri olan tahsilat gecikmelerini de ortadan kaldırıyor. Son kullanıcının bayiden hizmet alması ve ödemeyi gerçekleştirmesiyle birlikte para, PayU komisyon tutarı düşüldükten sonra kısa sürede bayinin hesabına geçiyor.

Tüm Raporlar Anlık Olarak Karşınızda

Bayilerin finansal ve yönetimsel raporlarına aynı sistem üzerinden ulaşabilen ana firma, bayilere ait istatistikleri saniyeler içinde oluşturabiliyor. PayU üye işyerlerinin verimliliğini artırmayı hedefleyen Bayi Ödeme Altyapısı, PayU’nun web hizmeti aracılığıyla, ihtiyaç duyulan veri ve raporları online olarak sisteme entegre etmeye izin veriyor.

PayU, ödeme aşamasında üye işyerlerinin güvenliğini sağlamak için geliştirilen 100’ü aşkın sahtecilik (fraud) filtresi ve PCI DSS Level 1 ve SSL sertifikalarına sahip ödeme sayfalarıyla müşterilerinin ve bayilerin ters ibraz (chargeback) riskini ve olası kayıplarını minimum düzeyde tutuyor. PayU’nun sahtecilik konusunda uzman ekibi ödeme işlemlerini en ince ayrıntılarına kadar inceliyor ve risk barındıran işlemleri anında iptal ediyor veya iptal etmeleri için müşterileri uyarıyor.

PayU Türkiye Risk Yönetimi ve Finansal Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tombul, “PayU olarak sunduğumuz hizmetlerde sektörel çözümlere de odaklanarak Türkiye’de yeni iş modellerini e-ticaret dünyasına kazandırmayı hedefliyoruz” dedi. Bayi Ödeme Altyapısı’nın bayi kaynaklı finansal ve itibar risklerini en aza indirme hedefiyle oluşturulduğunun altını çizen Tombul, yeni sistemin firmalara katkısını ise şöyle özetliyor: “Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayımlanan mesleki tanzim kararı doğrultusunda 1 Ocak 2015 tarihine kadar yapılması zorunlu olan ‘ara toptancıların ve onların altında yer alan bayi ağının ana firma tanımlama ve üye işyeri numarası alma işlemleri’ PayU sistemi üzerinden yapılabiliyor. PayU, yetkilendirme işlemleri sırasında işlemleri ayrıştırabildiği ve bayiler ile ayrı sözleşme imzalamak suretiyle işlemleri yönlendirebildiği için, 1 Ocak 2015 tarihini beklemeden, hatta bu konuda herhangi bir geliştirme yapmadan, alt bayi işlemlerini güvenli bir şekilde yürütmeye olanak tanıyor.”

Başvuru ve değerlendirme sistemi nasıl işliyor?

  • Her bir bayi ve ana merkez başvuru aşamasında, KYC (Know Your Customer-Müşterinizin Tanınması), başvuru risk değerlendirme ve karaliste kontrol süreçlerine tabi tutuluyor.
  • Ana firma ve risk skoru düşük olan bayiler için PayU sisteminde ayrı işyeri numaraları ve Faaliyet Kodu (MCC) tanımlanıyor.
  • Bu sayede bayiler tarafından gerçekleştirilen işlemler ayrıştırılabiliyor, olağandışı işlemler, şüpheli ciro artışları ve fraud şüpheli siparişler işlem esnasında engellenebiliyor.

Ödeme altyapısı sistemi nasıl işliyor?

  • Müşteri, bir ürün ya da hizmeti şirketinizin web sitesinden alışveriş sepetine ekler.
  • Müşterinin adresini tanımlaması ile bu adrese en yakın PayU sistemine entegre bayi hesabı üzerinden ödeme gerçekleşir.
  • Bayi ürünü müşteriye teslim eder. Gerçekleşen işlem tutarı PayU tarafından bayi hesabına aktarılır.
  • Ödeme işlemleri PayU sahtecilik önleme filtreleri ve uzman ekibi tarafından 7 gün 24 saat kontrol altında tutulur.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*