11 Aralık 2018

2016’da G-20 Ülkelerinin E-Ticareti $4.2 Trilyona Ulaşacak

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile, kullanım kolaylığı, fiyat karşılaştırmada sağladığı rahatlık ve ürün çeşitliliği ile online ticaret ilgi çeken bir konuma geldi.

Boston Consulting Group tarafından yayınlanan “The Internet Economy in the G-20 – The $4.2 Trillion Growth Opportunity” raporuna göre, tüketicilerin e-ticaret harcamaları 2016 yılına kadar $4.2 trilyon dolara ulaşacak.

2016’da 3 milyar internet kullanıcısının olacağını savunan raporda, bu oranın dünya nüfusunun neredeyse yarısına denk düşeceği açıklanıyor.

Araştırma yöneticileri ayrıca ülkemizin de arasında bulunduğu G-20 ülkelerinin toplam internet harcaması rakamının tek bir ülke ekonomisi olduğu varsayılacak olursa, bu rakamın dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasında yer alacağını belirtiyorlar.

Araştırma ayrıca İngiltere’nin e-ticarette gösterdiği çarpıcı rakamlara da dikkat çekerek, 2016 yılına kadar İngilizler’in yaptığı alışveriş rakamının tam olarak %23’ünü online ticaretin oluşturacağını öne sürüyor.

Geçtiğimiz hafta yayınladığımız bir araştırmada online alışveriş yapan İngilizler’in e-ticarete harcadıkları şaşırtıcı miktarı sizlerle paylaşmıştık.

Araştırmada 2010 yılında online alışverişin 102 milyar dolara çıkarak İngiltere toplam alışveriş rakamının %13.5’ine ulaştığı belirtilirken, bu rakamın 2016 yılında 230 milyar dolara çıkacağı ifade ediliyor.

Araştırma hakkında görüşlerini paylaşan ChannelAdvisor EMEA Yöneticisi Seamus Whittingham, İngiltere’de şu sıralar gerçekleşmekte olan online alışveriş rakamları göz önüne alınacak olursa, 2016 yılında her 4 alışverişten birinin online ortamda gerçekleşeceğini düşünmenin gerçekçi olduğunu açıklıyor.

İngiltere’deki mağazaların online alışverişin önemini kavrayarak hem ülke içinde hem de Ebay ve Amazon gibi online satış kanalları ile uluslararası alanda satış arttırmanın gereklerini yerine getirmek için çabaladıklarını ileten Whittingham, erken davranan ve gelişmelere ayak uyduran markaların bu girişimden karlı çıkacaklarını ifade etiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. erhun der ki:

    en büyük işsizlik de G20 de olur o zaman? ne de olsa aradaki çalışanıda kalkacak.

Fikrini söyle

*