16 Kasım 2018

Hollywood Ünlülerini Sosyal Ticaretle Buluşturan BeachMint’in Hikayesi

2010 yılında Los Angeles’da kurulan BeachMint, kendi alanındaki en başarılı şirketlerden biri olmayı çok kısa bir sürede başardı. Şirket, ünlü simaların seçtikleri ürünleri tüketicilerle buluşturarak e-ticaret sektörüne farklı bir bakış açısı getirdi.

BeachMint’in 2 yıl kadar kısa bir sürede bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden ilkinin kurucularından birinin Josh Berman olması diyebiliriz. Berman, bir zamanlar herkesin kullandığı ve en popüler sosyal ağlar arasında yere alan Myspace’in kurucu ortağı ve COO’suydu. Berman, bu sosyal ağdaki bilgi ve birikimini BeachMint’e yansıtarak e-ticaret sektörüne de başarılı bir şekilde adım atmış oldu.

Şu an BeachMint’in CEO’su olan Josh Berman, Diego Berdakin ile beraber kurdukları şirketin ilk markasını Ekim 2010’da hayata geçirdiler. JewelMint adı verilen bu markada sinema severlerin 2006 yılında çekilen Superman Returns filminde Lois Lane’i canlandırmasıyla hatırlayacağı Amerikalı aktrist Kate Bosworth ve ünlülerin moda stilistliğini yapan Cher Coulter ile çalışmaya başladılar.

BeachMint kurulduğunda 150 milyon dolarlık bir değere sahip olduğu söyleniyordu.

Kullanıcılar üye olduklarında illa her ay alışveriş yapmak zorunda değiller. Ayın ilk 5 günü içerisinde bir şey almak istemediklerini belirttikleri takdirde, o ayki ürünü geçiyorlar ve bir sonraki aya devrediyorlar; bu şekilde o ay 29,99 dolarlık ücret kendilerinden kesilmiyor. Böylelikle kullanıcıya her ay düzenli olarak ödeme zorunluğu da koymayan şirket kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirebilecek bir iş modeli geliştirmiş oldu.

JewelMint, internetten yüzük, küpe, kolye, bilezik ve küçük aksesuarlar satan bir girişim olarak hayata geçti. Üyelere özel olarak hizmet veren sitede, Bosworth ve Coulter her ay farklı ürünler seçiyor ve kullanıcılar aylık 29,99 dolar ödeyerek her ay farklı bir paket ürüne sahip olabiliyorlar. Aylık paketler sunarak farklı bir iş modeli geliştiren BeachMint’in bu girişiminin asıl noktası ise bu paketlerin ünlüler tarafından hazırlanıyor olmaları.

BeachMint’in bünyesinde 6 farklı şirket bulunmakta.


Tüketiciler bu sayede ünlülerin beğendiği ve tavsiye ettikleri ürünlere aylık 30 doların altında bir fiyattta ulaşabiliyorlar. Bu da bir çok kullanıcının hoşuna gidiyor. Hem makul fiyatlarda her ay farklı bir takı pakedine sahip olabiliyorlar hem de bu takılar Bosworth gibi ünlü bir Amerikalı oyuncunun tavsiye ettiği ürünler oluyor.

Bunun dışında kullanıcılar her ay modayla ilgili ipuçlarını ve son trendleri de siteden takip etmenin yanı sıra satın almış oldukları takıları nasıl ve ne tür kıyafetlerle giyebileceklerini izledikleri videolara da ulaşma imkanı buluyorlar.

BeachMint’in bünyesinde bulunan şirketlerin iş modelleri birbiriyle aynı. Her markanın ürün önerilerini ünlü bir sima ve bir uzman yapıyor.

Josh Berman’ın bu sektöre yönelmesindeki en önemli etmenlerden biri de internetin sosyal yönüyle online alışveriş yönünün birbirlerininden uzak olması ve bu ikisini bir arada götüren şirketlerin sayısının az olması. Bu düşünceyle yola çıkarak BeachMint’i kuran Berman ve Berdakin’in getirdiği yenilikler arasında ünlüleri de e-ticarete dahil etme konusu öne çıkıyor. Gelişen teknoloji ve e-ticaret sektörü Hollywood ünlülerinin de ilgisini çekmişe benziyor ki son bir kaç yıldır ünlüler e-ticarete yatırım yapmaya başladılar.

Her marka aylık olarak farklı koleksiyonlar sunuyor. Bu koleksiyonları kullanıcılara özel olarak düzenleyen siteye üye olunurken kullanıcılara bir test yapılıyor ve bu testin sonunda üyelerin zevklerine göre bir sonuç çıkartılıyor. Bu sonuçlara göre de kullanıcıya farklı ürünler sunuluyor.

25 Ocak 2012’de BeachMint, Accel Partners, Goldman Sachs, New World Ventures ve Millenium Technology Value Partners’dan 35 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Bu yatırımlarla beraber şirketin toplamda aldığı yatırım 75 milyon dolara ulaştı.


BeachMint’in ikinci projesi ise StyleMint oldu. 2011 Temmuz’da hayata geçen girişimin stil ikonları ise Mary Kate ve Ashley Olsen kardeşler. Özel tasarım tişortlerin yanı sıra sezonluk olarak atkı, kazak ve elbiseler de tasarlayan Olsen kardeşler, bu ürünlerini 29,99 dolarlık fiyatla aylık olarak üyelere sunuyorlar. Olsen kardeşler uzun süredir moda konusundaki fikirlerini ve tasarımlarını StyleMint üzerinden kullanıcılara sunarak e-ticaret sektöründe de kendilerine bir yer edindiler.

BeautyMint, güzellik ve kişisel bakım ürünleri satan bir girişim olarak Ekim 2011’de hizmet vermeye başladı. BeachMint’in 3. projesi olan BeautyMint‘in öne çıkan ismi ise Amerikalı ünlü oyuncu ve şarkıcı Jessica Simpson. Jessica Simpson‘ın güzellik ve cilt bakımıyla ilgili tavsiyelerine, Kate Beckinsale ile Tyra Banks gibi ünlülere cilt bakımında danışmanlık yapan ve bu alanda 30 yıllık tecrübesi olan Nerida Joy da katkıda bulunuyor.

17 Haziran 2011’de BeachMint 23,5 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

BeachMint Kasım 2011 tarihinde ShoeMint adındaki yeni bir projesini hayata geçirdi. Şirket, Rachel Bilson ve ünlülerin modacısı Nicole Chavez’in önerilerde bulunduğu bu sitede Steve Madden’in de katılımlarıyla beraber son trendlere göre ayakkabılar üretiyor. Her çeşitten her tarzda ayakkabı üreten şirketin aylık ürün ücreti ise 79,99 dolardan başlıyor.


BeautyMint‘in bir sonraki hamlesi ise 2012’nin Mayıs ayında gerçekleşti. Ünlü oyuncu ve şarkıcı Justin Timberlake‘in içinde olduğu bu projede bir de iç mimar Estee Stanley de yer alıyor. HomeMint adındaki bu girişim ile şirket kullanıcılara ev tasarımıyla ilgili bilgiler sunarken bir yandan da kişilerin zevklerine göre ürünler önererek uygun fiyatlarla evlerini döşemelerinde yardımcı oluyorlar. Stanley dünyanın farklı yerlerinden özel tasarım yastık ve yemek takımı gibi ürünlerde buluyor ve kullanıcılara almak istedikleri ürünlere göre belli indirimlerde sağlanıyor.

Mint ailesinin son üyesi ise, IntiMint adındaki iç giyim markası. Haziran 2012‘de açılan site oldukça yeni bir girişim. İç giyim ürünleri üzerine yoğunlaşan bu sitenin ürünlerini ise Brooke Burke Chavret tasarlıyor. Özel günler ve günlük giyim için de olmak üzere farklı kategorilerde düzenlenen koleksiyonların fiyatları 19,99 dolardan başlıyor.

Bütün bu girişimleri topladığımızda ise en eskisi henüz 2 yıl önce kurulmuş olan ve Beachmint şemsiyesi altında toplanan sosyal ticaret girişimleri topluluğu görüyoruz. Ülkemizde henüz yaygın olmasa da Beachmint üyesi şirketlerin ABD’de, özellikle de ünlülerin online alışverişe olan sıcak yaklaşımıyla, birçok takipçisi olduğu biliniyor. Ünlülerle yapılan işbirliklerinin özellikle göze çarpıyor olmasının yanında girişimlerin hep birinin dikey alanlarda kendilerini konumlandırmış olduklarını da belirtmek gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*