21 Kasım 2018

Beacon Kullanımının Pratik Faydaları

Şu bariz gerçekten söz edip, akabinde hemen konuya girelim: Cep telefonu kullanan insanlar, zamanlarının çoğunu kapalı mekanlarda geçiriyorlar. Kapalı mekanlar, GPS konumlandırma sinyallerini engelliyor.

Beacon teknolojisi, tam olarak bu soruna bir çözüm sunuyor; yani kapalı mekanlardayken cep telefonlarına nerede olduklarını bildiren sinyaller yollamak. Beacon teknolojisinin başka bir amacı yok, zaten beacon cihazlarının yapabileceği başka bir şey de yok. Ancak, beaconlar üzerinden alınan yer bildirim sinyalleri ile cep telefonu üzerinde yapılabilecekler sizin hayalleriniz ile sınırlı.

Beacon teknolojisinin nasıl çalıştığını ve teknik detaylarını merak ediyorsanız iBeacon Nedir, Nasıl Çalışır, Faydaları Nelerdir? adlı makalemizi okumanızı öneririz.

Beacon teknolojisinin kullanım alanları

Beacon cihazları, genellikle pille çalışan ve pil ömüreri yıllar ile ölçülen, küçük ve ucuz Bluetooth cihazları. Dolayısı ile bu cihazları herhangi bir yere yerleştirmek çok kolay. Esas yaptıkları iş, cep telefonlarına nerede olduklarını bildirmek ve olasılıkla cep telefonu üzerinden bir uygulamanın bu yer bildirim sinyaline tepki olarak açılıp, size bulunduğunuz yer hakkında bazı eylem seçenekleri sunması, bütün bu teknolojinin temelini oluşturuyor.

ibeacons-BlogPost2-300x300Örneğin perakende mağazaları, konser veya benzeri etkinlikler, toplu taşıma sistemleri, otobüslerin içi veya otobüs durakları, eğitim – öğretim kurumları, müzeler gibi, kullanıcının anında bilgi almak isteyebileceği tüm kapalı veya açık alanlar beacon teknolojisinin kullanım alanına girer. İsterseniz kendi evinizde, ev otomasyonu için bile kullanabilirsiniz.

Doğal olarak fiziksel perakende mağazaları ve offline ödeme sistemleri beacon teknolojisinin ilk ve en büyük kullanım alanını oluşturuyorlar. Zaten Apple da kendi iBeacon adını verdiği teknolojiyi doğrudan kapalı mekanlarda yapılacak pazarlama veya satış aktiviteleri için tasarlamıştı. Mağaza içinde gezen müşterileri belli reyonlara özendirmek için, reyona yaklaştıklarında indirim kuponu ile ödüllendirmek, otomatik olarak yanına bulundukları ürünün detaylı bilgilerinin cep telefonlarında görüntülenmelerini sağlamak gibi mağaza içi uygulamalar hali hazırda, özellikle ABD’de kullanılmakta.

Beaconlar kullanılmaya başlandıktan sonra yapılan gözlemlerde, tüketicilerin aslında bu teknolojiyi benimsediği de ortaya çıkıyor. Tüketicilerin çoğu zaten hali hazırda cep telefonlarını mağaza içinde kullanıyorlar. Ürünlerin özelliklerini veya ürün hakkında yapılan yorumları internetten araştırıyorlar, başka ürünler ile karşılaştırıyorlar veya başka mağazaların fiyatlarını kontrol ediyorlar. Ürünlerin fotoğraflarını çekip, arkadaşlarına gönderiyorlar. Beacon teknolojisi aslında tüketicinin hali hazırda yaptığı tüm bu işlemleri otomatikleştirmesi bakımından yararlı ve tüketici dostu bir teknoloji.

mağazada cep kullanımı

Kullanıcı izinleri hem avantaj hem dezavantaj

Beacon teknolojisinin yaygınlaşmasının önünde bir kaç katmanlık bir izin silsilesi yer alıyor. Teknolojinin veya sistemin çalışması için kullanıcıların cep telefonlarında Bluetooth’u açmış olmaları, ilgili uygulamada yer bildirim özelliklerini aktif etmeleri ve yine aktif olarak mağaza içineki Beacon iletişimine izin vermeleri gerekiyor. Bunlar yapılmadığı takdirde beaconlar, hoş tasarımlı be merak uyandırıcı küçük plastik kutucuklar olmanın ötesine geçemiyorlar.

ibeacon-offers

Ancak bu izin katmanları aynı zamanda bir çeşit güvenlik ve mahremiyet kalkanı da yarattığı için kullanıcılar rahat ediyor. Beacon ilerişimi öncelikle tek yönlü bir iletişim. Cep telefonundan beacon cihazına bir veri aktarımı gerçekleşmediği için (pratik olarak imkansız) kullanıcı veri güvenliği maksimum seviyede. Ayrıca kullanıcı gerçekten istemiyorsa, zorla müşteriye bir beacon iletişimi dayatılamıyor. Bu bakımdan da müşteri, kendi mahremiyeti emniyet altında ve alışveriş deneyimi başka mesajlar ile bölünmeden işini görebiliyor. Beaconlar yalnızca orada bir cep telefonu olup olmadığını algılayabiliyorlar, cep telefonun ne olduğu veya sahibinin kim olduğu gibi bilgileri kesinlikle alamıyorlar.

Beacon savaşları kızışmaya başlıyor

Aklımıza ilk gelen büyük beacon üreticilerini sayalım: Apple, PayPal, Qualcomm, Estimote, Swirl, GPShopper ve ülkemizden, beaconın bir üst versiyonu diyebileceğimiz cihazlar üreten Blesh. Bir anda yedi marka birden sayabilmemiz, beacon sektörünün ne kadar gelecek vaat ettiğinin güzel bir örneği. Yedi farklı cep telefonu markası sayın denilse zorlanılır. Bu yedi marka haricinde daha irili ufaklı bir çok marka beacon teknolojisine yatırım yapmış durumda. Bu markaların hemen hepsi aynı zamanda beacon uygulamaları konusunda danışmanlık ve yazılım desteği de sunuyor.

Kullanım alanı örnekleri

Perakende alanındaki bariz kullanımlarını bir kenara bırakırsak, şu anda beaconların en ilginç kullanımlarından biri, Apple’ın ürettiği iBeacon’lar ile Londra Heathrow havaalanında yapılıyor. Güvenlik kontrol noktasına yaklaşan yolcuların cep telefonları, yakınlardaki iBeacon sinyallerini aldıklarında, otomatik olarak dijital biniş kartları ekranlarında görüntüleniyor ve böylece bavulun ön gözüne tıkıştırdığınız uçak biletini arayıp bulmak yerine güvenlik kontrolünden çok daha hızlı geçebiliyorsunuz. Yani cep telefonunuz bir nevi bizim OGS sisteminin havaalanları için tasarlanmış versiyonuna dönüşüyor.

nftw-virgin-atlantic2

Bir başka ilgi çekici kullanım alanı ise ev otomasyon sistemleri. Beacon cep telefonu algıladığı anda, önceden belirttiğiniz eylemler ev otomasyon sistemi tarafından harekete geçiyor. Örneğin kapıya yaklaştığınızda ışıklar açılıyor. Aynı zamanda cep telefonunuzda otomatik olarak ev otomasyon sisteminizin arayüzü beliriyor. Böyle bir otomasyon, yeterince test edildikten sonra fabrika otomasyonlarında bile potansiyel olarak kullanılabilir.

Önümüzdeki hafta beacon teknolojisi ve kullanım alanları hakkında yazılarımız yayınlanmaya devam edecek. Takipte kalın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*