21 Kasım 2018

Best Buy, Amazon’a Göre Fiyat Kıracak

Dynamic Experiences Group‘un başkanı ve yönetici ortağı olan Doug Fleener, Best Buy’ın pazardaki yerini koruyabilmesi için bazı hamleler yapması gerektiğini söyledi. Mağazada ürün sergileme devrinin yavaş yavaş geçtiğini; ama elektronik ürünler söz konusu olunca kullanıcıların bu ürünleri denemek için hala mağazaları tercih edebildiklerini de sözlerine ekledi.

Best Buy yaklaşan tatil sezonunda mağazalarındaki fiyatları ve teslimat tekliflerini rakiplerinin sunduğu tekliflerle kıyaslayarak, müşterilerine bu fiyatları sunmayı planlıyor. Bu uygulama ile mağaza içindeki satışları arttırmayı planlayan Best Buy, eğer müşteriler rakip firmalardan birinde daha ucuza bir fiyat bulursa çalışanlarına fiyatlarda indirim yapma yetkisi verecek.

Bu uygulama ile Best Buy, Amazon, Walmart ve benzeri internet şirketlerinin verdikleri fiyatlarla kıyaslayıp, bu fiyatları kendi müşterilerine vererek, tüketicinin Best Buy mağazalarından alışveriş yapmış bir şekilde ayrılmalarını sağlamaya çalışacak.

Tüketicilerin bu indirimlerden faydalanabilmesi için, mağaza çalışanlarına gidip internette buldukları teklifleri göstermeleri gerekecek. Çalışanlar da, ellerindeki listede var olan şirketlerden birinin fiyat teklifiyse, bu indirimleri yapma yetksine sahip olabilecek. Best Buy, bu indirimlerin yapılabilmesi için, sadece bazı internet sitelerinin fiyatlarını dikkate alacak ve bu firmalar arasında Amazon ve Walmart da bulunuyor. Ayrıca eğer tüketicinin istediği ürün stoklarda tükenmişse, şirket satışı yapabilmek için tüketiciye ücretsiz kargo hizmeti sunacak.

Best Buy, bu teklifi 4 – 17 Kasım ve 27 Kasım -24 Aralık tarihleri arasındaki iki farklı tatil döneminde uygulamayı planlıyor. Bu uygulama ise sadece elektronik alet ve eşyalarda geçerli olacak.

Best Buy’ın böyle bir strateji izleyecek olmasının bazı kusurları olduğuna da değinen Fleener, fiyat kıyaslamada sadece belli şirketlerin fiyatlarının dikkate alınmasının ve buna göre indirim yapılmasının mağazadaki çalışanın inisiyatifinde olduğu için tüketicilerin tepki gösterebileceğini iddia etti.

Bunun yanında Best Buy, böyle bir uygulama ile rakiplerinin fiyatlarına göre hareket etmek zorunda kalacak ve bu da şirketin kar marjında düşüşe uğramasına sebep olabilir. Ayrıca bu tür indirimlerin sadece belli bir döneme ait yapılması kullanıcının çok fazla ilgisini de çekmeyebilir. Bu uygulamanın Best Buy’ın satışlarına ne kadar etki yapacağını ise yaklaşan tatil sezonun sonunda görebileceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*