15 Kasım 2018

Best Buy, “Showrooming”e Savaş Açıyor

best buyOnline alışverişin hızlı yükselişi, literatüre yeni bir fenomen kazandırdı; ”Showrooming”.  Tüketicinin fiziki bir mağazayı ziyaret edip, ürünü inceleyip beğenmesinin ardından internetten sipariş etmesi anlamını taşıyan bu kelimenin, online mağazalar ile fiziki mağazaların arasını açtığını söyleyebiliriz. Mağazada beğendiği ürünün daha ucuzunu internetten bulan tüketici, ürünü taşıma zahmetine de girmemiş oluyor. Online perakendeci ise sattığı ürünü fiziksel mağazalar aracılığı ile dokunulabilir hale getiriyor.

Dünyanın en büyük elektronik eşya perakende zincirlerinden biri olan Best Buy, bu duruma en azından bölgesel bir çözüm getirme niyetinde. Online mağazalara pazar payından daha fazla yer vermek istemeyen Best Buy, 19 rakibine fiyat eşitleme politikası için teklif götürdü. Showroom’dan en fazla faydalanan şirket olan Amazon, 3 Mart’ta yürürlüğe geçmek üzere bu teklifi kabul etti. Best Buy Ekim 2012’de pazar payını korumak için Amazon’a göre fiyat kıracağını açıklamıştı.

Best Buy’ın böyle bir atağa geçme sebebini rasyonel verilerle de açıklamak mümkün. Harris Interactive’in Kasım Araştırmasına göre yüzde 24’lük payıyla Showroom’dan en çok etkilenen şirket konumunda. Best Buy’ı yüzde 22 ile Türkiye’ye gelme planlarını hayata geçirmek üzere olan Wal-Mart takip ediyor.

Best Buy’ın politikası fiziki mağazalar açısından henüz bir zafer anlamı taşımıyor. Çünkü anlaşma gereğince tüketicinin fiyatı eşitlemek için satıcıya bunu sorması gerekiyor. Ayrıca anlaşmanın kontratına akıllı telefonlar yazılmış değil.

Online alışveriş sektörünün hızlı büyümesi devam ettikçe fiziki devler ile online mağazalar arasındaki bu savaşın süreceği kesin. Şimdilik beyaz bayraklar çekilmiş görünse de Best Buy ve diğerlerinin bunu kesin çözüm olarak gördüklerini söylemek pek mümkün değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*