18 Kasım 2018

Bicantam.com: Çanta Alışverişinde Yepyeni Bir Dikey Girişim

Dikey e-ticaret sitelerini keşfetmek ve okuyucularımıza tanıtmak ekip olarak en çok hoşumuza giden işlerden biri. Sizin de haber arşivimizi karıştırarak örneklerini bulabileceğiniz üzere 2012 yılında bol bol dikey e-ticaret girişimi ile tanıştık. Bicantam.com da çanta dikeyinde faaliyet gösteren yeni bir girişim ve sitenin hikayesini kurucu ortaklarından olan Sosyal Medya ve Pazarlama Yöneticisi Anıl Başaran‘dan aldık.

7 aylık altyapı, CRM, lojistik ve depo çalışmaları sonucunda Kasım ayında faaliyetine başlayan Bi’Çantam’ın 3’ü kurucu ortak olmak üzere 7 kişilik bir ekibi (stil ve moda danışmanı, sosyal medya pazarlama uzmanı ve iki de lojistik ve depo uzmanı) bulunuyor: “Kurucu ortak kadromuz sektörün içerisinden gelerek İstanbul/Beyazıt’ta tekstil sektörünün her kademesinde yer almış 2 ismi içerisinde barındırıyor. Bunun faydasını da sektör içindeki ürün farklılaştırması, ürün alımı vs gibi durumlarda çokça görüyoruz.” diyor Başaran.

Kısa ve orta vadeli planlarını sorduğumuzda Bi’Çantam’ın markalaşma sürecinde olduğu cevabını alıyoruz. Bi’Çantam’da satılan ürünlerin tamamı yerli üretim ve kendi imalatları. Bu da aslında Bi’Çantam’ın markalaşma sürecini doğrudan etkileyen ve ürünlerin istikrarlı bir şekilde kaliteli olmaları ve iyi pazarlanmaları halinde hedefledikleri “marka olma” çizgisine hızlı bir şekilde ulaştırabilecek bir farklılık. 400’ün üzerinde farklı çantanın yer aldığı sitede ürünlerin neredeyse tamamı “Gececi” isimli kendi markalarına ait. Ek olarak özel olarak üretilen, alan kişinin ismine düzenlenen ve bir daha üretilmeyen çantaları bulunuyor. Doğal olarak da bu tip özel ürünler tüketiciye epey cazip geliyor.

Başaran: “Bi” markasının markalaşma sürecinde yakın sürede abiye ve portföy kategorisinde dikey birkaç proje ortaya çıkartacağız. Bunlar da yine yerli üretim ve birçoğu yine kendi imalatımız olacak.

Bunun yanında Bi’Çantam’ın “Acil Çanta Hattı” gibi bir projeleri de bulunuyor. “Son anda bir yere (davet, düğün, parti vb) yetişmesi gereken ve uygun çantası olmayan kadın”ı hedefledikleri bu proje ile verilen siparişi birkaç saat içinde müşteriye ulaştırmayı hedefliyorlar. “Unutmayınız” diyor Başaran, “çanta acil ihtiyaçtır!

Bi’Çantam, bireysel müşterilerinin yanı sıra bayilere de (B2B) satışlar gerçekleştiriyor ve hatta bayi satışları toplam satışlarının büyük bölümünü oluşturmakta. En çok satılan ürünleri ise son zamanların modası olan Vintage-Retro kategorisinde yer alıyor. Başaran’ın aktardığına göre Bursa, Zonguldak ve Samsun şu an en yoğun siparişi aldıkları iller olarak görünüyor. Peşi sıra ise İstanbul, İzmir ve Ankara geliyor.

Çok yeni bir girişim olmalarına rağmen günlük trafiklerini ve sepet tutarlarını da bizimle paylaşmaktan çekinmeyen Başaran, Bicantam.com’un günlük yaklaşık 1.500 tekil ziyaretçi tarafından 10.000 sayfa görüntülenmesi ile ziyaret edildiğini belirtiyor. Bicantam.com’un nokta atışı bir ihtiyacı karşılamasından ötürü sepet başına tek ürün satışı yaptıklarını ve ortalama 39 TL’lik bir sepet tutarları olduğunu da ekliyor. Bu rakamların böylesine yeni bir girişim için gayet iyi olduğunu ifade etmemiz gerek.

Hedef kitle olarak 18-34 yaş arası kadınları belirleyen Bi’Çantam’dan henüz tek bir erkek bile alışveriş yapmamış: “Belki burada bizim izlediğimiz sosyal medya stratejisi belki de verdiğimiz reklamlardaki kısıtlamalar olabilir. Şimdiye dek neredeyse satış yapılan tüm ürünler kadınlar tarafından alınmakta. B2B modelinde ise elbette erkek müşterilerimiz başı çekiyor.” diyor Başaran. Aslında erkeklere yönelik çalışmalar da yaparak kız arkadaşlarına ya da eşlerine çanta aldırabilirlerse de kazançlı çıkabilirler. Tabi burada kadının ruhundan ve estetik beğenisinden anlamayan erkekler için (hangimiz bu konuda tam olarak eminiz kendimizden?) bir uzman görüşü ile satış yapılması tavsiyemiz olabilir.

Bi’Çantam kesinlikle umut vaat eden bir dikey e-ticaret girişimi. Özellikle hedeflediği kitlenin çanta ile olan samimi (!) ilişkisi onlara bu dikeyde iyi bir geri dönüş sağlayabilir. Ancak yine de çantanın çok kritik ve bahanesiz bir şekilde iyi olmak zorunda olan bir obje olarak konumlanmasından dolayı Bi’Çantam, istikrarlı bir şekilde kaliteli ürünler ile iyi bir müşteri hizmeti sunmak durumunda.

Bi’Çantam‘ı Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından da takip edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*