18 Aralık 2018

Büyük Veri – “Big Data” Nedir, Ne Değildir?

Büyük VeriTeknoloji, günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğinden beri iletişim ve alışveriş alışkanlıklarımız da kökten değişti, neredeyse her anımız 7/24 online hale geldi.

Bu dijital mecralarda gerçekleştirdiğimiz eylemler neticesinde kendimiz ile ilgili birçok veriyi de farkında olmadan ardımızda bırakıyoruz. Birçok firma ise, tıpkı geçmişte var olan sadakat kartlarındaki mantıkla bu verileri bir havuzda biriktirip, müşterilerine daha hedefli ve etkili kampanyalar sunmak amacıyla stratejiler oluşturuyor.

Küresel çapta dönen verinin büyüklüğü o kadar baş döndürücü durumda ki, bu sebeple otoriteler tarafından bu durumu tanımlamak için “Big Data” yani büyük veri terimi kullanılıyor. Gelin isterseniz bu bahsettiğimiz verinin ne denli büyük olduğuna en güncel rakamların ışığında bakalım:

“Dünya çapında 6 milyar mobil abone var. 1.1 milyar Facebook kullanıcısı ve her gün atılan ortalama 400 milyon tweet bulunuyor. Dünyadaki mevcut datanın yüzde 90′ı son iki yılda oluştu ve akıllı telefonlar ile internet sayesinde her geçen saniye daha da büyüyor. 2016 yılında toplam internet trafiğinin yüzde 61′i kablosuz cihazlardan, geri kalanı ise kablolu olanlardan sağlanacak. Online dünyadaki dijital içerik 2012 yılında 2.7 zettabayt iken, bu rakam 2016 yılında 7.9 zettabayta ulaşacak.”

Büyük Veri

“Veri madenciliği” gibi yeni uzmanlık alanları ortaya çıktı

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kullanıcı verileri ile çok daha efektif satış ve pazarlama stratejileri geliştirilebiliyor. Bu sebeple markalar, bu veriyi daha anlamlı hale getirmek amacıyla adeta bir yarış halindeler. İnovasyon, üretkenlik, müşteri memnuniyeti gibi konularda firmalara bambaşka dünyaları kapılarını aralayan “big data”nın bu denli popüler olmasının ardından, sadece bu alanda uzmanlaşmış meslek dalları ve departmanlar oluşturuldu. “Veri madenciliği” denilen ve bu datayı adeta yerin altından çıkarırcasına ayıklayan ve anlamlandıran uzmanlık alanları ortaya çıktı. Gerçek olan şu ki, bu veriyi değerlendirmeyi bilen uzmanlar şu sıralar büyük firmalar tarafından adeta havada kapılıyor.

Markalar “Büyük Veri”yi kullanarak ne elde edebilir?

Öncelikle kullanıcı verilerine erişmek, bu veriyi anlamlandırmak ve buna uygun stratejiler geliştirmektir büyük veriyi anlamlı kılan. Peki markalar bu süreçlerin ardından ne gibi faydalar sağlayabilir? Bu süreci 5 maddede inceleyebiliriz. Büyük veri, çok daha yüksek frekanstaki bilgiyi şeffaf ve kullanışlı hale getirerek önemli bir değerler kilidini açabilir ve müşterilere ulaşma konusunda daha derinlemesine kararlar alınmasına olanak sağlar.

Şirketler, dijital formatta daha fazla veri oluşturup, depolayarak ürün stokları hakkında daha doğru ve ayrıntılı sipariş ve satın alma bilgilerini toplayabilir ve bu bilgileri performans artırıcı eylemlerde kullanma imkanına erişir. Üçüncü olarak büyük veri, dar segmentasyondaki müşterilere çok daha özel ürün veya hizmetleri sunma imkanı verir. Büyük verinin iyi analiz edilmesi derin ve karmaşık bilgiyi daha anlamlı hale getirerek, karar alma sürecinde markalara ciddi bir kolaylık sağlar. Son olarak ise firmalar bu veriyi kullanarak, geliştireceği bir sonraki ürün veya hizmet hakkında fikir sahibi olabilir.

big data

Büyük veri, büyük analiz ihtiyacını da beraberinde getirdi

Geçmişte kullanılan ve çoğunlukla yaş, cinsiyet ve telefon numarasını inceleyen analiz çözümleri, artık bugünün ihtiyaçlarını da karşılayamaz duruma geldi. Şimdilerde ise gelişmiş metodolojiler, ileri teknoloji ve deneyimlerin kombinasyonundan ortaya çıkan yepyeni bir analiz yöntemi ortaya çıktı. Elinizdeki veriyi analiz etmeye başlamadan önce, ortaya çıkan sonucu hangi amaçlar için kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. İşe kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz: “Öğrenmek istediğim şey nedir?”, “Hangi tarz bilgiler ihtiyacım olan cevapları bulmamda yardımcı olur?”, “İlgili bilgilere hangi yöntemlerle ulaşabilirim?“, “Bu metodları uygulamak için hangi araçları kullanabilirim?” ve belki de en önemli soru olan; “Bu sonuçları nasıl yorumlayabilirim ve harekete geçebilirim?” Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra artık sıra aksiyona geçmeye gelmiş demektir.

Markaların yüzde 83′ü veriyi internet sitelerinin performansını artırma amacıyla kullanacak

Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız bir araştırmada belirttiğimiz gibi, markalar 2013 yılında data ile ilgili bütçelerini artıracaklar. Peki bu markalar büyük veriyi nerede arıyor ve nasıl bir sonuç ile karşılaşıyor? Katılımcıların yüzde 56′sı veri yüklemesi konusunda tecrübeli olan personel temin edeceğini belirtirken, yüzde 83′ü bu veriyi internet sitelerinin performansını artırma amacıyla kullanacak. Araştırmada görüş bildiren firmaların yüzde 72′i ise e-posta verimliliğini artırma amacıyla veriyi kullanacağını ifade ederken, yüzde 59′u ise sosyal performansını iyileştirme amacını taşıdığını belirtiyor. Bu doğrultuda, katılımcıların büyük çoğunluğu sosyal medya kanallarından elde edilen kullanıcı verilerine odaklanmayı planladığını belirtirken, yarısından azı ise bu verileri offline kampanyalarında değerlendireceklerini belirtiyor.

“Karlılıklarını maksimum derecede artırmak isteyen firmalar bu yıl, özellikle farklı kanallardan elde edilen verileri ilişkilendirme konusuna odaklanma yoluna gidecekler. Bu şekilde müşterilerinin davranışlarını en iyi şekilde ölçebilecek olan şirketler, ellerindeki verilerle, kişiye özel kampanyalar yapabilir, ilgi alanlarına yönelik ürünler geliştirebilir ve hatta ileriye yönelik potansiyel müşterilerine, ürün ve hizmetlerini ulaştırabilme şansına da sahip olacaklar.”

big_data2

Data toplamak, müşteri davranışlarını etkiler mi?

Online dünyada faaliyet gösteren birçok marka, olabildiğince fazla müşteri datasına ulaşmak için farklı farklı yöntemler deniyor. Kimisi bunu bir anket yoluyla yaparken, kimisi üyelik veya ödeme sırasında zorunlu olarak bu bilgileri talep ediyor. Peki bu durumun da ister istemez farkında olan müşteriler bu durumdan olumsuz olarak etkileniyorlar mı? ABD ve Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre bu sorunun cevabı “evet”. Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 70’i sosyal güvenlik numaraları ve kredi kartı bilgilerinin çalınmasından endişe ediyor. Yarıya yakını ise telefon numarasını vermekten çekinirken, yüzde 19’luk bir katılımcı kesimi ise, online dünyada paylaştığı yorumların markalar tarafından kullanıldığı ile ilgili şüphe duyuyor.

Büyük verinin kullanımı yakın gelecekte firmalar açısından bir numaralı rekabet öğesi konumunda olacak. Bu yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve ellerindeki potansiyelin tamamını kullanmak isteyen markalar, büyük veriyi daha da ciddiye almalılar. Birçok sektörde, veri odaklı stratejiler geliştiren ve bu bağlamda inovasyona yatırım yapan firmalar diğerlerinden bir adım daha ön plana çıkıyor olacak. Bu sebeple veriyi yorumlama ve anlamlandırma kapasitesine sahip kişileri iş işten geçmeden istihdam etmek en doğrusu olacaktır.

Kaynaklar
Big data: The next frontier for innovation, competition, and productivity
Welcome to the age of big analitycs
Making sense of big data
Does data collection affect consumer behaviour?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kutlu der ki:

    Değerli bir yazi olmus, tebrikler.

  2. Özellikle “marka” ve pazarlama açılarından bakıldığında güzel bir yazı olmuş. Ben de big data’yı bilişim yönü ile ele almıştım:
    http://www.karel.com.tr/blog/buyuk-veri-big-data-nedir-uygulamalar-ve-firsatlar-yonetici-ozeti

  3. Olay tamamen arz-talep ilişkisi bence.Güzel bir yazı ama eline sağlık.

Fikrini söyle

*