17 Kasım 2018

Bigupman.com: Müzik Tarzına Göre Ürün Sergileyen Alternatif Girişim

Alternatif bir tarzı olan ya da müzik zevkine göre giyinmeyi tercih edenler, her mağazadan alışveriş yapmayı pek sevmezler. Kendi stillerini ve zevklerini yansıtacak ürünler ararlar genellikle. Bigupman.com da böyle giyinmeyi sevenlerin ya da ilginç aksesuarlar arayanların ilgisini çekebilecek bir site.

Kuruluş çalışmaları 2012’nin ilk aylarında başlayan Bigupman, 1 Eylül 2012’den beri Türkiye’deki alternatif tarza sahip olan kullanıcılara internet üzerinden hizmet veriyor. Bigupman’ın bir internet sitesinin yanı sıra ayrıca bir marka olduğunu söyleyen Bigupman kurucusu Gencer Arabacı, öncelikle kendilerin tasarladıkları ürünleri sattıklarını, bunun yanında Clandestino, Banditos, Köstebek, Shock5 gibi tedarikçi firmalarla da çalıştıklarını belirtiyor.

Çalıştıkları firmaların sayısını yakın zamanda artırmak istediklerini dile getiren Arabacı, el yapımı ürünler bölümünde yaratıcı zanaatkarların kendi ürünlerini de satabildiğini ve Bigupman’ın bünyesinde böyle başka zanaatkarlarla da çalışmak istediklerini söylüyor.

4 aylık bir zaman dilimi içinde ortalama sepet tutarlarının 50 TL‘yi bulduğunu da söyleyen Arabacı, Bigupman’da alışveriş yapabilmek için üyeliğin zorunlu tutulmadığından da söz ediyor. Sitede en çok satıkları ürünün 90’ların unutulmaz dizisi “Bizimkiler”in efsane karakteri Cemil’in “Sosyal Alkolik Cemil” adlı tişörtü olduğunu belirten Arabacı, bu tişörtün şimdiden 2. baskıya girdiğini söylüyor.

Çoğunlukla Anadolu’daki şehirlerden sipariş aldıklarını belirten Bigupman kurucusu, sırasıyla Antalya, Trabzon, Çanakkale ve Kayseri gibi illerin en çok sipariş veren şehirler olduğunu da ekledi.

%60’lık bir oranla erkek tüketicilerin daha çok alışveriş yaptığına değinen Gencer Bey, kendi tarzına özen gösteren ve bunları yansıtmak isteyen 13-35 yaş arasındaki her kesmin, sitede kendine ait bir şeyler bulabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir yaratıcı yönetmen, bir web geliştirici, iki operasyon sorumlusu, bir finans uzmanı, iki fotoğraf sanatçısı ve bir de sosyal medya ve iş geliştirme uzmanı ile toplam 8 kişilik bir ekibe sahip olan Bigupman, 1 yıl içinde Türk e-ticaret sektöründe alternatif tarzlarıyla bilinen bir şirket haline gelmek istiyor. Bunun yanında şirketin gelecek planlarının arasında mobil mağazalar açarak hızlı ve geniş bir satış ağı kurmak da bulunuyor.

Bunun dışında az öncede söylediğimiz gibi sitede alışveriş yapmak için üye olmaya gerek yok. 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti de sunan şirketin ödeme seçenekleri arasında kapıda ödeme sistemi de bulunmakta. Kredi kartını internette kullanmak istemeyen kullanıcılar bu özellik sayesinden ürün kendilerine teslim edildiğinde ödeme yapma şansına sahipler.

Sitenin tasarımı da sattığı ürünler gibi oldukça alternatif gözüküyor. Ana sayfada herhangi bir ürünün kullanıcıya sunulmaması alışıldık bir tercih değil. Sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz müzik tarzını seçtiğinizde o tarzın ürünleri karşınıza çıkıyor. Bigupman’ın, algı ve marka olarak konumunun epey ilgi çekici olmasının yanında ürün seçeneklerinin artırılmasıyla beraber daha çok kullanıcının ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. alternatif güzel bir e-ticaret girişimi, ama site tasarımı üzerinde çalışmalılar, t-shirt satışı ağırlıklı gözüküyor, aksesuara da ağarlık vermemliler ve en önemlisi hikayelerini iyi anlatmalılar, örneğin bir blogları yok, müziğe dair birşeyler olmalı tınılar, bazı ürünlerin kült, popüler, benzeri tınılarla özdeştirilmesi lazım.
  sonuçta ticari bir iş ülkemizde ençok tercih edilen müzik türü üzerine yoğunlaşılmalı.

  daha yolun başı, muhtemelen bunları düşünüyorlardır.
  kolaygelsin başarılar dilerim.

 2. merhabalar

  Biz http://www.petfoni.com ailesi olarak siteyi beyendik.

  ancak birde muzık çalsa sitede diye içimizden geçirmedik değil

  bize ulaşırlarsa yardımcı olabılırız.

 3. Çok farklı ve Eğlenceli olmuş.

 4. Ayşe der ki:

  Tasarımlarını değiştirmişler. Çok daha güzel olmuş

  bkz: http://www.bigupman.com/

Fikrini söyle

*