14 Kasım 2018

Bing’den Anti-Google Kampanyası: Ürün Aramalarında Kim Daha Güvenilir?

Arama motoru pazarını uzun yıllardır Google domine etse de, son yıllarda oyuna dahil olan diğer oyuncular sayesinde çetin bir rekabet ortamı oluştu. Google, küresel çapta arama trafiğinin yüzde 88’ine sahip durumda. Ancak dünyanın en büyük internet pazarı Çin’de yasaklı olduğu için yerini yerli arama motoru Baidu‘ya bırakan şirket, Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde ise Yandex‘in gerisinde kalıyor. 2009 yılında Bing adlı arama motorunu duyuran yazılım devi Microsoft’un da pazara girmesiyle iyice hareketlenen arama motoru piyasasında anlaşılan o ki, tüm oyuncular Google’ı hedef almış durumda.

Scroogled” adında bir Anti-Google kampanyası başlatan Bing, Google’ın tüm alışveriş arama sonuçlarının paralı olduğunu eleştirip, şirketin kullanıcılarını aldattığını iddia etti.

Google’ın bu yeni kararını bir anti kampanyaya dönüştürmekte gecikmeyen Bing, bu amaçla kurduğu sitede Google’ın hamlesinin doğru bir adım olmadığını maddelerle açıklayıp kendi alışveriş sayfasının tanıtımını yapma yoluna gitmiş.

Google üzerinden yapılan tüm alışveriş sonuçlarının, en fazla parayı veren işletmeye göre sıralanıyor olmasını kullanıcıları kandırmak olarak nitelendiren Bing, sonuçların en fazla parayı verene göre değil, en ilgili sonuca göre olması gerektiğini savunuyor. Bing, halihazırda milyonlarca işletmeyi ücretsiz olarak listeliyor, ancak üçüncü parti alışveriş ve ürün arama siteleri ile ortaklık yaptığı da biliniyor.

İş bu noktaya gelmişken, Microsoft’un arama motorundaki gösterimlerle ilgili de bazı argümanlar ortaya atılmış durumda. Geçtiğimiz günlerde eBay’in ürün arama platformu Shopping.com ile işbirliği yaptığını açıklayan Bing’in alışveriş aramalarında bu siteden gelen paralı reklamları yayınladığı da iddia ediliyor.

Bilindiği gibi Shopping.com, işletmelerin belirli bir ücret karşılığında dahil olabildikleri bir ürün arama platformu. Bu doğrultuda dolaylı yoldan Bing’in Google ile aynı kapıya çıktığı öne sürüldü. Konuyla ilgili Bing tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket bu listelemeri Google’ın yaptığı gibi en fazla parayı verene göre hazırlamadıklarını ve en ilgili aramalara göre listeleme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Arama motorlarındaki bu çetin rekabet önümüzdeki günlerde ne boyuta taşınır ve pazar paylarında bir değişiklik olur mu, şimdiden kestirmek zor. Ancak internette arama yapan bir kullanıcı, o konuyla gerçekten ilgilendiği için arama yapıyordur. Bu sebeple, gazete ve TV gibi yayın organlarından farklılaşan internet arama motorları, tamamen ücretli bir reklam platformuna dönüşmeli midir, gerçekten tartışmaya açık bir konu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*