13 Kasım 2018

Bir E-ticaret Girişimi Nasıl Başlıyor? Juico’nun Kurucularından Öğrenin [Röportaj]

Juico, yaşam tarzımızda çok da büyük değişiklikler yapmadan sağlığımızı korumanın mümkün olabileceği anlayışı ile ortaya çıkmış bir “juice cleanse”, yani taze meyve – sebze suyu karışımlarıyla detoks markası” deniliyor Juico’nun internet sitesinde. Juico, Sedef Dördüncü ve Deniz Derman adlı iki genç bayanın, ABD’de detox üzerine deneyim kazanıp, Türkiye’ye gelip e-ticaretin zorlu yollarına adım atmaları ile ortaya çıkmış yeni bir proje. Proje henüz tazeyken kendileri ile bir röprotaj yapıp, enine boyuna bu yeni girişimi anlatmalarını istedik. İyi okumalar.

 

Juico’yu kurma fikrinin nasıl doğduğunu sizden öğrenebilir miyiz?

S: Ben ilk juice cleanse’imi New York’ta çalışırken ofiste 24 kişiyle beraber yaptım. O dönemdeki yoğun iş temposundan dolayı kendimi biraz sağlıksız ve yorgun hissediyordum. 3 günlük juice cleanse programı bana inanılmaz iyi geldi. Cleanse sonrasında enerjik ve hafif hissettiğim gibi, acayip bir zihin berraklığı da oldu. O zamanlar juice cleanse Amerika’da New York ve Los Angeles, Avrupa’da da Londra, Milano ve Paris gibi belli başlı şehirlerde oldukça popüler olmaya başlamıştı. Ben de Türkiye’ye kesin dönüş kararını verdiğimde neden İstanbul gibi bir metropolde böyle bir fikir oluşmasın diye düşündüm. Sonuçta biz de bu şehirde yoğun bir tempoda yaşıyoruz, ofiste ya da trafikte uzun saatler geçiriyoruz ve istediğimiz kadar sağlıklı beslenemiyoruz. Herkesin günlük yaşamını aksatmadan rahatlıkla hayatına sokabileceği bir juice cleanse markasını bu sebeple İstanbul’da yaratmaya karar verdim ve kendime pazarlama yönü kuvvetli bir ortak arayışına girdim.
D: Juice cleanse ile ilk olarak Sedef sayesinde New York’ta tanıştım. Potansiyel bir müşteri olarak juice cleanse fikri çok ilgi çekiciydi çünkü o dönemde reklam sektöründe oldukça yoğun bir tempoda çalışıyordum. Beslenme ve uyku düzenime hiç dikkat edemiyordum ve vücudumun bu tip bir temizliğe ihtiyacı vardı. Daha sonra Sedef Türkiye’ye döndüğümde farklı uzmanlık alanlarımızı bu is fikri çerçevesinde bir araya getirmeyi önerdiğinde tereddütsüz kabul ettim. Bir reklamcı olarak potansiyeline inandığınız ve size ait olacak bir markayı sıfırdan oluşturma fırsatı gerçekten heyecan vericiydi.

Juico Team 1

Kendinize has tarifleriniz olduğunu biliyoruz. Bunları hazırlarken nasıl bir bakış açısı ile hareket ediyorsunuz?

Juice cleanse, özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça yaygın bir trend. Cleanse yani detoks programları içerisinde yer alan juicelarin sindirim sistemine uygun belirli içeriklerle hazırlanması ve bu juicelarin belli bir sırayla içilmesi gerekiyor. Biz de Juico’lari hazırlarken detoksun gerektirdiği bu içeriklerden yola çıktık. Aylarca süren araştırma, geliştirme ve test süreçleri sonucunda da nihai tariflerimizi elde ettik.

Satış sisteminizin yapısını anlatabilir misiniz? Bu sistemi oluştururken hangi noktalara odaklandınız?

Ana satış kanalımızı web sitemiz olarak belirledik. Özellikle Türkiye’deki ilk eve servis juice cleanse markası olarak müşterilerimizin web sitemize girdiklerinde mümkün olduğunca basit bir süreçten geçerek sipariş vermelerini sağlamaya çalıştık. Ancak bu sürekli olarak iyileşmeyi/yenilenmeyi gerektiren bir süreç. Kullanıcı deneyimini merkezde tutarak müşterilerimizin alışveriş deneyimlerini mümkün olan en pürüzsüz hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Juico Team 2

“Genç girişimci”, “kadın girişimci” gibi kavramların olduğu iş hayatında kadın girişimci olarak ne tür zorluklar ya da kolaylıklarla karşılaştınız, karşılaşıyorsunuz?

Açıkçası kadın girişimci olmaktan ötürü hiçbir zorlukla karşılaşmadık. Kadın veya erkek olmamızdan bağımsız olarak, birlikte çalıştığımız her kurum ile iletişim odaklı bir is yapma seklimiz olduğu için önümüze çıkan engelleri de kolayca atlatabildik.

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Henüz 2 aydır aktif olan firmamız için orta vadeli hedefimiz, satış kanallarımızı ve servis ağımızı kontrollü bir bicimde genişletmek yönünde. Uzun vadede ise, urun gamımızda birtakım yenilikler yapmayı planlıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kerem Aşan der ki:

    Klon bir proje olmasa güzel ama isimden tut, logoya, şişe tasarımına hatta web sitesine kadar klonlanmış bir proje oluşu pekte başarı hikayesi değil aslında.

Fikrini söyle

*