15 Kasım 2018

Bir Nostalji Yeniden Canlanıyor: Türk Online Kupon Servisleri

Bir zamanlar basılı yayın organlarının en büyük promosyon silahıydı kuponlar. Özellikle doksanlı yıllarda Türkiye’de bir fenomen haline gelen kupon biriktirme furyası günümüzde online mecralara ayak uydurup bambaşka bir hal aldı ve yavaş yavaş yeniden gündemimize gelmeye başlıyor.

Online kuponların mantığı oldukça basit: Kim indirim sevmez ki? İşte bunun farkında olan internet girişimcileri, dünyada alıp başını giden online kupon hizmeti sayesinde birçok markanın indirim kuponlarını tüketiciyle buluşturuyor. Hatta kuponların son zamanlardaki en makbulunun mobil tabanlıları olduğunu da belirtmekte yarar var. Lokasyon bazlı mobil kupon uygulamaları; sayısı ülkemizde henüz çok fazla olmasa da bu hizmeti sunanları bir adım öne geçiriyor. Biz de ülkemizdeki online kupon sitelerini sizler için araştırdık.

KuponNow

2011 yılının Ekim ayında hizmet vermeye başlayan KuponNow, ülkemizdeki online kupon siteleri arasında en kapsamlı ve entegre hizmeti verenlerden. Türkiye’deki tüm perakende firmalarını veritabanlarına kaydetme amacını taşıyan site mobil uygulamasıyla da dikkat çekiyor. Özyeğin Üniversitesi’nin bünyesindeki Girişim Fabrikası kökenli oluşum; mobil kupon, basılı kuponlar, sms ve e-kuponlar olmak üzere dört seçenek sunuyor.

Özellikle iOS ve Android cihazlarda kullanılabilen mobil uygulaması oldukça kullanışlı olan hizmette, cep telefonunuzdan uygulamaya girip, bulunduğunuz lokasyondaki mağazalarda yer alan indirimleri görebiliyorsunuz. Kullanıcılarından hiç bir ücret talep etmeyen uygulama sayesinde edindiğiniz online kuponu tüm alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. KuponNow, aslında her iki taraf için de uygun olbilecek bir gelir modelini uyguluyor. Sisteme dahil kuruluşlardan toplanan aidatlarla çarkını döndüren sitede üye firmalar kupon ya da kampanya başına herhangi bir komisyon ödemiyor. Oldukça geniş bir hedef kitleye hitap etme gayretini taşıyan online kupon sitesi, akıllı telefonu olmayanlar için sms üzerinden veya basılı olarak kullanılabilecek indirim kodları da vermekte. Sistemin şimdilik tek eksiği büyükşehirler dışındaki diğer illerde pek fazla seçenek bulunamıyor olması.

Kupon Kodları

Bu sefer karşımızda yalnızca online alışveriş sitelerine odaklanmış bir kupon sitesi var: Kupon Kodları. Markafoni, ÇiçekSepeti, Zidaya gibi popüler e-ticaret siteleri için indirim kodları paylaşan sitede bu kuponları hiç bir ücret ve üyelik gerektirmeden almak mümkün. Sistemin nasıl çalıştığına bir göz atarsak; sitede gördüğünüz kuponları üye online mağazaların ödeme sayfasında bulunan kupon kodu, promosyon kodu, avantaj şifresi ya da indirim kodu kutucuğuna girerek belirtilen indirimden faydalanabilirsiniz.

Üyelerine ücretsiz bültenler de gönderen site, bu sayede yeni indirim ve kampanyalardan kullanıcılarını haberdar etme amacını taşıyor. Şimdilik bir mobil uygulaması bulunmayan Kupon Kodları’nda üyeler istediği takdirde, diğer mecralarda denk geldiği kuponları da paylaşabilme şansına sahipler. Özel alışveriş kulüplerinin oldukça popüler olduğu günümüzde bu sitelere yönelik indirim kodları sunan Kupon Kodları’nın potansiyeli oldukça fazla. Ancak tasarımın daha bir cezbedici ve kullanıcı dostu olarak yeniden ele alınmasında fayda var.

Kuponly

Yine e-ticaret sitelerindeki alışverişlerde indirim sağlayan bir uygulama olarak dikkat çekiyor Kuponly. Bu defa sistemde işletmeler kendilerine bir mağaza oluşturarak, bu mağaza altında indirim kodlarını listeli bir şekilde müşterileriyle paylaşma şansına sahip oluyorlar. Hem ana sayfada hem de üye işletmenin sayfasında görüntülenebilen bu indirim kuponları sayesinde müşteriler, istedikleri işletmenin kampanyasından yararlanabiliyorlar. Sistemin nasıl işlediğini kısaca anlatmak gerekirse; kendisine cazip gelen bir indirimi seçen müşteri “indirimi kullanmak için tıkla” butonuna tıkladıktan sonra alışveriş yapacağı siteye yönlendiriliyor. Burada gördüğü kırmızı renkteki kupon kodunu alışveriş sepeti kısmındaki ilgili kutucuğa giren müşteri bu şekilde belirlenen indirimden yararlanma şansına erişir. Aslında oldukça pratik olan sistem, üye e-ticaret sitelerinin daha da artması ve belki de daha efektif bir mobil uygulama kullanılmasıyla oldukça başarılı sonuçlar verebilir.

Kuponosfer

Kuponosfer de birçok Türk rakibi gibi online alışveriş sitelerindeki indirim kodlarına yoğunlaşmış durumda. İnternet üzerinden her online alışverişiniz için marka odaklı indirim kuponları sunmakta olan site, online kupon hizmeti veren diğer oluşumlara göre daha az aktif gibi görünüyor. Kuponosfer.com üzerinde bulunan arama kutusundan istediğiniz e-ticaret sitesini aratıp, aktif olan kuponlara ulaşma imkanı tanıyan sistemin ana sayfasında ayrıca “öne çıkan mağazalar” ve “popüler kuponlar” kategorileri de mevcut.

Tiko Kupon

Son olarak; hem online hem de offline kupon ve indirim seçeneklerini üyeleriyle paylaşan Tiko Kupon var karşımızda. İndirim kuponları, fırsat kodu, promosyon, kupon kodları ve kampanya duyuruları ile dikkat çeken sitede kuponlardan faydalanmak için herhangi bir üyelik şartı gerekmiyor. Yalnızca marka veya ürünlerin indirimlerini takibe almak istediğinizde sisteme üye olmanız gerekebilir. Bazı rakiplerine göre daha güncel ve bol çeşitli bir kupon skalası sunan Tiko Kupon, ayrıca sosyal medya kanalları üzerinden de üyelerine anlık fırsat ve indirim haberlerini paylaşıyor.

Online kupon hizmeti veren firmalar için bazı ipuçları:

 • KuponNow’ın da uyguladığı gibi, akıllı telefona sahip olmayan kullanıcılar için SMS veya bastırılabilir kuponları da seçenek olarak sunmak faydalı olabilir.
 • Diğer e-ticaret siteleriyle entegre olabilecek bir mobil uygulama olmazsa olmaz bir hal alıyor.
 • Lokasyon bazlı ve anlık fırsat uygulamaları online kupon servislerinin geleceğini oluşturacak. Bunu göz ardı etmemek lazım.
 • Oldukça geniş bir yelpazede kupon servisi sunmaktansa, daha niş sektörlerde bu indirimlere odaklanılabilir.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Yazınızda belirtmiş olduğunuz gibi kupon siteleri sayısı, “kupon ile alışveriş yapılabilen e-mağaza” sayısının artışına paralel olarak hızla artıyor. Aslında bu durum Türkiye’de e-ticaret rakamlarının da büyümesinin bir sonucu. E-ticaret büyüdükçe “yan sanayi” diye adlandırabileceğimiz fiyat karşılaştırma siteleri (akakçe, cimri, ucuzu), kupon siteleri (444kupon.com -bu bizim sitemiz), para iade siteleri (şimdilik avantajix.com var ama yakında rakiplerinin de çıkacağını duyduk) ve birbirinden değişik modellerde e-ticaret’e kan sağlayan siteler birbiri ardından yayına geçecek. Şu anda sadece “Facebook’taki Türk Sayısı” ile gurur duyan Türkiye’nin e-ticaret ekonomisinin büyüklüğü ile gurur duymaya başlayacağı günler çok yakın.

 2. Merhabalar. Öncelikle yazınız gayet güzel ve doyurucu olmuş, tebrik ederiz.

  Bu arada yazınızdan ve ona yapılan yorumdan da farkettiğimiz kadarıyla Avantajix’in “aynı zamanda bir kupon sitesi” olduğundan bahsedilmediği için eklemek gereğini hissettik.

  Avantajix Türkiye’nin ilk ve tek para iadesi (cashback) sitesi ve şirketidir. Ama adı üzerinde, “internetin tüm avantajlarını biraraya getirme konsepti” içerisinde, Avantajix kupon kodları da yayınlamaktadır. Yani kısacası Avantajix sadece bir kupon sitesi değil, kupon sitesinin de ötesindedir.

  Yarışmacı arkadaşlara başarılar dileriz. 🙂

 3. Deniz’in de bahsettiği gibi henüz emekleme aşamasında olan bir iş ve ne yazıkki e-ticaret siteleri henüz gelir paylaşımı (affiliate) modelini benimseyemedikleri için sektörün hızına göre yavaş ilerliyor. Umit ediyoruzki ileride çok daha güzel bir şekilde ilerleyecek ve kullanıcılar çalışan doğru düzgün kuponlarla alışverişlerini yapabilecekler…

 4. Amerika’da 1930’lardan beri kullanılan indirim kuponu sistemi Türkiye’de de giderek ilerlemesine karşın hala büyük markaların Sanal mağazalarında ortaklık sistemi olmaması ve olanlarında aslında kupon oluşumunda gerilerde kalması pek iç açıcı değil. Aslında kaybedilen bir şey yok fakat insanlar satışlarının artmasını değil hala az olsa da çok karlı satışlar olmasından yana. Umarız ilerleyen zamanlarda daha hareketli bir sanal pazar görebiliriz

 5. İndirim kuponu siteleri Türkiyede de gelişmekte olan bir sektör ve gün geçtikçe yükselen eğilimini artırmaktadır. Online alışverişlerin giderek yaygınlaşması kupon sitelerine olan talebi artırmakta ve bu da affiliate marketing sektörünün önünü açmaktadır.

 6. Türkiyede bu sektör E-ticaret sektöründe indirim kuponu kategorisi henüz daha yolun başında olan bir model. Bunu hem iş modellerinin çeşitliliğinden hem de sitelerde yer alan indirim kuponlarının birbirine benzer olmasından görebiliriz. Gelecek dönemlerde indirim kuponu kategorisinde yer alan site sayısının ve ziyaretçi sayısının artmasının, yeni iş modellerini hayata geçirebileceğini göstermektedir.Bu şekilde yükselen trendle birlikte kupon sitelerinin önemi ve sayısının giderek artacağı öngörülüyor.

 7. Merhaba,

  Cok güzel kupon sitelerine, evet Metin Online alışverişlerin giderek yaygınlaşması kupon sitelerine olan talebi artırmakta ve bu da affiliate marketing sektörünün.

 8. O kadar çok alışveriş sitesi var ki artık 🙂 Ama bizim açımızdan iyi ucuza bulabiliyoruz herşeyi.

 9. Kemal Genç der ki:

  Son durum nedir bu sektörde? Para azaldı millette, daha çok kupon olması lazım. Geziyoruz bakıyoruz kupon mupon yok ortalıkta.

Fikrini söyle

*