13 Kasım 2018

Bir Pizza Şirketi, Yemeksepeti’nde Yapılan Yoruma Dava Açtı

Güncelleme: Bahsi geçen pizza şirketinden konuya dair açıklama geldi. Açıklamayı haberin sonunda bulabilirsiniz (23.05.2013).

YemeksepetiYemeksepeti birçoğumuzun bildiği üzere, müşteriler ile restoranlar arasında köprü vazifesi görüyor. Müşteriler, verdikleri sipariş sonrasında restoranın sunduğu ürün ve hizmeti yine Yemeksepeti üzerinden puanlayabiliyor ve yorum yazabiliyor. Türkiye’nin en popüler sosyal platformlarından biri olan Ekşisözlük’de “neal cassady” nickli kullanıcının paylaşımı, müşteri ilişkileri yönetiminin nasıl olmayacağına dair emsaline az rastlanır bir örnek niteliğinde.

“Neal cassady” adlı kullanıcı, sipariş ettiği pizza çok fazla pişirilince ve altı yanık bir şekilde teslim edilince Yemeksepeti’ne girip, yaşadığı mağduriyeti yorum olarak belirtiyor. İsmi Ekşisözlük’de telaffuz edilen ancak bizim dile getirmeyeceğimiz pizza şirketi ise, bu yorumun ardından kullanıcıya bir ihtarname göndererek; yaptığı yorumu 2 gün içerisinde kaldırmasını, aksi taktirde tüm maddi ve manevi zararın tazmini için aleyhinde dava açacağını belirtiyor.

Pizzanın altı yanmamıştı direkt altı kömür olarak geldi. Çöpe atmak zorunda kaldım hem param boşa gitti hem aç kaldım. Kutusuyla birlikte fotoğrafını çektim kömür yığınının, paylaşıyorum.

Olayın bu denli büyümesinde pizza şirketinin tutumunun yanı sıra, kullanıcı yorumunun herhangi bir hakaret ve aşağılayıcı tabir içermemesi yatıyor ki site içerisinde yapılan yorumlar editör onayından geçerek yayınlanıyor. Yemeksepeti ise, kullanıcıya bu durumu da dile getirdiği bir mesaj atarak, dava sonucunda karşılaşılacak muhtemel tazminat ve mağduriyetinin kendileri tarafından giderileceğini taahhüt ediyor.

“Bugün bize iletmiş olduğunuz konu hakkında size bilgi aktarmak isteriz. sizin de bildiğiniz üzere yemeksepeti üzerinden yapılan yorumlar hem yemeksepeti kullanıcılarının memnuniyeti hem de üye restoranlarımızın hizmet kalitelerini arttırmak açısından büyük önem taşımaktadır. bu bağlamda da şu ana kadar bize yaptığınız yorumları yakınen inceleyip, ahlaki değerler ve ispatlanabilirlik çerçevesinde de tüm şeffaflığımızla bu yorumları yayınladığımız sizin de bilginiz dahilinde.

Bu istenmeyen durum karşısında öncelikle üzgün olduğumuzu belirtip, bu olay özelinde size karşı açılabilecek olası davada eğer bir tazminat ya da mağduriyet söz konusu olursa yemeksepeti olarak bunları karşılamayı taahhüt ediyoruz.
“siparişleriniz ile ilgili destek hattımıza hemen ulaşmak için yemeksepeti.com ana sayfamızda bulunan canlı yardım butonuna tıklayabilirsiniz.”

Saygılarımızla

Siparişi veren kullanıcının paylaştığı pizzanın fotoğrafına buradan, pizza şirketinin yazılı olarak gönderdiği ihtarnameye ise, buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: İsmi geçen pizza şirketi (Pizza Eat) konu hakkında ilk defa bir basın açıklaması yaptı (23.05.2013).

“Müşterimizin, çevresinin, ısrarlı çabaları ve yazılı ve görsel medyanın, bugüne kadar yaşanan en önemli tüketici sorunu olarak ele alıp incelemesi sonucu “yanık pizza” “müşteriye pizzacıdan dava vs.” manşetleriyle gündeme gelen Şirketimiz , İtalyadaki büyük bir pizza okulunun Türkiye temsilcisi-(master franchise) olarak sanayi ürünü pizzalardan farklı gerçek el yapımı pizzalarını müşterilerine sunmaya devam etmektedir, edecektir.Gündem konusu haber, müşterinin iddiasına karşı Şirketimizin yasal hakkını kullanmasıdır, bu durum olağanüstü değildir, asıl olağanüstü olan yazılı ve görsel medyanın yasal hakkın kullanılması karşısındaki tutumudur, zira TÜKETİCİ de olsa hiç kimsenin yalnız işini yapmaya odaklanmış bir işletmeyi mizansen oyuncusu gibi göstermeye ve çalışanların emeğine haksızlık yapma yetkisi olmamalıdır.Bahse konu olayla ilgili Şirketimizin iyiniyetli problem çözme ve müşteriyi kazanma arzusu da sekteye uğratılmıştır, özellikle böyle bir yöne doğru ısrarla sürdürülmüş ve mağdur edilmek istenmiştir… Halihazırda Türkiye’de henüz sadece iki restoranımız olup en az hata ve çoklu kalite kontrol sistemleriyle hizmet veren ve kendine özgü müşteri kesimi ve özel ürünleri olan restoranlarımızın aynı misafirperverlik ve güleryüz ile yüksek standartlardan taviz vermeden işine ve müşterilerine odaklanacağını kamuoyuna saygı ile duyururuz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Konunun bir de Yemeksepeti tarafını ilgilendiren yaptırım kısmı var.
  Başka bir haberde konu hakkında güzel bir değerlendirme yapılmış: http://www.haberself.com/h/682/

  (Meraklısına özet:
  “Muhtemelen yorumu yapan kişinin siparişlerinden ev adresi tahmin edilerek o adrese ihtarname gönderildi. Yani yemek sipariş sitesi üyesinin adresi restoran tarafından ikincil bir amaç için kullanıldı. Dolayısı ile yemek sipariş şirketinin kuralları ihlal edildi. Dolayısıyla bu restoran’ın yemek sipariş sitesinin kayıtlarından çıkarılması gerekir.”)

 2. Kutlu Karatay der ki:

  Konunun cok enteresan olmasinin yaninda yemeksepetinin duyarliligi da dikkat cekici. Konferanslarda ayni konular tartisilacagina bu hadisenin irdelenmesi iyi olur.

  ‘Bu istenmeyen durum karşısında öncelikle üzgün olduğumuzu belirtip, bu olay özelinde size karşı açılabilecek olası davada eğer bir tazminat ya da mağduriyet söz konusu olursa yemeksepeti olarak bunları karşılamayı taahhüt ediyoruz.’

 3. mustafa der ki:

  Kullanıcısına duyarlı firmalar her zaman daha çok kazanır. Yemeksepeti krizi fırsata çevirerek 4 ayak üstüne düşmüştür, o da ayrı bir konu.

 4. M.kul der ki:
 5. Merhabalar.
  Bence olaya çift taraflı bakmak gerekiyor
  Olayın tüm boyutlarına bakmak gerek birşey diyemiyorum ama pizza firmasının kazanmasını isterim.
  Çünkü buna benZer durum sikayetvar.com da da var. Kişi geliyor şikayet ediyor. Ama cevap yazmak isye

 6. Olay bana pek gerçekçi gelmedi. Yorumu yapana değil de yemeksepetine dava açılması gerekir.

 7. En az ihtarname kadar basit, saçma bir duyuru ile beklenileni vermiş bir firmadır. Türkçe yazım hataları ve jargona dikkat edilirse; zaten firmanın kalitesi ortaya çıkacaktır. Sosyal medya’da yerin dibine girmiş, markasının değerini bu kadar küçültmüş bir firma bu jargonla bir açıklama yapıyorsa vay Türkiye’de müşteri olan bizlerin haline 🙂
  Daha fazla meşgul etmeyim burayı zaten tepkiler artarak devam ediyor sosyal medyada buda firmanın “Müşteriyi geri kazanma” ivediğini oldukça gözler önüne seriyor 🙂

 8. MUSTAFA der ki:

  şaka gibi ya.hala yemek sepetini savunuyorsunuz.adamın yorumunu silmiş yemeksepeti.

 9. Yemeksepeti yine oyunun kurallarını yazmaya devam ediyor. Bence müşterinin arkasında durmaları gerçekten çok iyi. Pizza şirketi de, yemeksepeti üzerinden bu yorumu sildirmeye çalışsaydı konu iki tüzel kimlik arasında kalırdı.

  Maalesef şirket yayıncı üzerinden değil de yazan üzerinden gitmeyi tercih etmiş. Şöyle düşünün, eksisozluk.com’da bir yazıyla ilgili şikayet yapılacağında bu talepler sözlüğe iletiliyor. Bir şekilde yazar bilgilerine ulaşarak doğrudan yazara yapılmıyor.

  Yer sağlayıcılık nedir, ilgili şirket biraz araştırmış olsaydı bu kriz bu kadar büyümezdi.

 10. müşteri o pizzayı para vererek aldıysa eğer, o pizza onun malı olmuştur. fotoğrafını da çekip yayınlar , istediği yorumu da yapar. böyle bir olay karşısında gerçekten müşteri ilişkilerini önemseyen ve “iyi niyetli” bir firma özür dileyip yeni bir pizza yollar, müşterisine dava açmaz. yarın öbür gün bu adamları savunanların başına aynısı gelirse ne yapacaklar acaba. paralarını çöpe attıktan sonra neyse ya en azından firma para kazandı diye sevinecekler mi? buna ayıp denir. ben bir şekilde bu firmanın adını öğrenmek istiyorum ki aynı şeyi yaşamayayım.

 11. Ahmet Zorlu der ki:

  Bence Yemeksepeti artık zor bir döneme giriyor, Menuburda.com diye restoranların ücretsiz olarak menü yayınladıkları bir site var, ben restoran sahibi olsam boşveririm Yemeksepeti’ni, %10 komisyon, artist gibi restoranı yalnız bırakmaları derken niye derdini çeksinler?

 12. Serkan der ki:

  Pizzanın sağ üst tarafındaki poşetteki şey nedir? http://p1305.hizliresim.com/19/k/n4rsc.jpg

 13. Yemek sepeti son zamanlarda rakipleri çıkınca işleri zorlaştı gibime geliyor komisyon falan hikaye

 14. resimdeki pizzanın o olduğu ne malum

 15. pizza şirketinin çok zoruna gitmiş demekki 🙂

 16. adamların işi yok demekki yoruma dava açacak vakti var.

 17. helal olsun yemek sepetine marka böyle olunuyor işte .

 18. %100 müşteri memnuniyeti nerede görülmüş? Hiç sorunsuz iş en sorunlu iştir.

 19. ilyas der ki:

  Sodekho ticit multinet yemek sepeti ve buna benzer o kadar araci firma varki %10%8%12 gibi cirodan pay aliyorlar haliyle yedigimiz her seyin fiyati bundan dolayi yukseliyor hem yiyene hem kazancini bu firmalarla paylasmak zorunda kalan esnafa aslinda hic bir isyeri bundan memmun degil kar marji dustukce fiyatlar yuksek tutuluyor dikkat ederseniz bir cogu firmalarin yabanci sermaye ortakli incelendiginde asronomik rakamlar kar ediyorlar sermaye koymadan her isyerinin curosuna ortaklar musteri potansyeli artikca komisyonlarida artiyor ureten tuketiciye veriyor aracida pastayi yiyor olan tuketiciye yuksek fiyet farki esnafda istemesede mecburiyetten kar ortagi yerli yabanci firmalarin altinda kazancina ortak olmak zorunda kalmasi

 20. murat der ki:

  yemeksepeti ni objektifliğinden ve tarafsızlığından dolayı tebrik ediyorum.. Yiyosa aynı hareketi dominos pizzaya yapsaymış ya.. 2 restaurantı olana yapması kolay..

 21. Hukukun üstünlüğünün savunucuları olduğuna hala seviniyorum. Teşekkür ederim

 22. Helal olsun tebrıklerr….

 23. Merhaba, Yemeksepeti ve diğerlerine başarılar diliyorum

 24. şükrü der ki:

  yemeksepeti firmayı mağdur edebilecek yorumları çözüme ulaştırmadan yayınlıyor bütün sorun budur
  bu ürünleri insanlar yapıyor kusursuzluk diye birşey söz konusu olamaz bana göre bütün sorumluluk yemeksepeti nindir firmalara haksızlık yapılıyor müşteri kendince haklı olabilir ama kimse onun parasını gasp etmek istemez ister parasını istesin ister yeni ürün istesin yazdığı yorum belkide firmanın kazancına büyük zarar vermiştir

 25. Firmalar bu tip durumlarda müşteri odaklı davranıp, müşteri memnuniyeti sağlamaya yönelik girişimlerde bulunmalılar. Sonuçta firmaları firma yapan müşterilerdir. Firmalar müşterilerine daha fazla değer vermeli, istek ve görüşlerine önem vermeliler diye düşünüyorum.

 26. Olcay der ki:

  Yemek Sepeti herzaman olduğu gibi bu konudada çıkarlarindan ödün vermemiş. Kendilerini artık tekel zannedip restoranlarin üzerinde istedikleri gibi oynama yapiyolarlar. Bazi arkadaslarda işine gelmiyosa üyelikten ayrıl demişler. öyle bi dünya yok kardeşim yemeksepetide bu işi yapacaksa adam gibi yapacak. Kurumların artık bişeyler yapması lazm tabiri caizse bu dolandiricilardan restorantlari kurtarmasi lazım. Tamamen haksız rekabat içindeler. sözleşmeleriyle restorantlari kendilerine bağlayıp parmağında oynatiyolar. Müşterilerine %50 olarak verilecek indirimi %30 üzerinden yapıp kalan kısmı restorantlardan tahsis ediyorlar. Dilerim en yakın zamanda batarsin yemeksepeti

 27. Olcay der ki:

  Insanlar gerçeklerin farkında olmadığı için yemeksepeti bu kadar ilerleyebildi ama inanıyorum en yakın zamanda yaptıkları bütün herşey ortaya çıkacak ve ilk başladıkları güne dönecekler , restoranların kapısında bize üye olun diye yalvaracaklar. Bir restoran sahibi olarak bende yemek sepetinden gelen siparişleri geç gönderiyorum yemeksepetinden pahalı kendi restoranimdan ucuz satıyorum. Ben yemek sepetinin batması için elimden geleni yapıcam. Etkileyemesekte safimiz belli olsun Biz tüketiciden yanayız. Esnafız biz esnaf 😉

Geribildirimler

 1. […] aldığı olumsuz yorumu, kimse görmesin diye dava açmakla tehdit eden […]

 2. […] aldığı olumsuz yorumu, kimse görmesin diye dava açmakla tehdit eden […]

Fikrini söyle

*