19 Kasım 2018

Birçok Asyalı E-ticaret Şirketi Asya Pazarından Çıkış Yapıyor

asya e-ticaret pazarı
Asya e-ticaret pazarının önümüzdeki dönemlerde oldukça etkili ve büyük bir pazar konumuna gelmesi bekleniyor; ancak bir yandan bu büyüme gerçekleşirken birçok Asyalı şirket de pazardan çıkma kararı alıyor. Pazardan ayrılan şirketlerin büyük çoğunluğunun değerinin 50 milyon doların altında olduğu belirtiliyor.

Hindistan, 2010 yılından beri en çok şirketin çıkış yaptığı bölge olarak görülüyor. Yapılan araştırmada, 2010 yılından beri 154 şirket Hindistan’dan çıkış yaparken, bu rakam Çin’de 83, Rusya’da 61, Singapur’da 35 ve Japon’da 11 olarak açıklandı.

En çok şirketin çıkış yaptığı ülke Hindistan olsa da, çıkış yapan şirketlerin değerleri göz önünde bulundurulduğunda 2010 ile 2013 yılları arasında Çin’den çıkış yapan şirketlerin toplam değerinin 4,8 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Çin’i, 978 milyon dolarlık değerle Hindistan, 731 milyon dolarla Rusya, 328 milyon dolarla Singapur ve 54 milyon dolarla Japonya takip ediyor.

Araştırmaya göre, 2011’in ikinci çeyreğinde Çin e-ticaret pazarına yapılan yatırımlarda ani bir yükseliş olduğu da görülüyor. Bu çıkışın sebebi olarak ise 360buy’ın 1,5 milyar dolar, 55tuan’ın 200 milyon dolar ve Lashou’nun 110 milyon dolarlık değer ile pazara giriş yapması olarak değerlendiriliyor.

Pazardan çıkış yapan şirketlerin yanı sıra yurtdışında halka açılan Asyalı şirketler de yok değil. Kitap satışlarıyla başlayıp sonrasında ürün kategorisini genişleten Çinli şirket DangDang 2010 yılında New York Stock Exchange üzerinden yapılan halka açılma sırasında 272 milyon dolar, yine 2010 yılında MakeMyTrip NASDAQ üzerinden yapılan halka açılmada 70 milyon dolar ve 2012 yılıda halka açılan VIPShop 71,5 milyon dolar gelir etti.

Her ne kadar bu şirketler başarılı bir halka arz gerçekleştirmiş olsalar da, şirketlerin hisse değerleri halka arzın ardından düşüş göstermeye başlayarak şirketlerin beklentilerini karşılamadı.

Pazardan çıkış yapan ve değeri 50 milyon doların altında olan şirketler %60’lık bir bölümü oluşturuyor ve raporda bu şirketlerin yarısının da değerinin 25 milyon doların altında olduğu söyleniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*