17 Kasım 2018

Geleceğe Umutla Bakıyor: Birleşik Arap Emirlikleri E-ticaret Pazarı

Birleşik Arap Emirlikleri denince birçoğumuzun aklına Dubai ve dolayısıyla lüks turizmi,  Avrupa’da satın alınan futbol takımları ve mimari bir gösteriye benzeyen gökdelenler gelir. Son yıllarda petrolün getirdiği finansal güçle ülke sınırlarının binlerce kilometre ötesinde adını duyurabilen BAE, şimdilerde Orta Doğu ve Kuzey Afrika e-ticaret pazarında yıldızını parlatıyor.

Yaklaşık 8,5 milyonluk nüfusunun yüzde 71’i aktif internet kullanıcısı olan BAE, internet yasakları ve diğer Orta Doğu ülkeleri düşünüldüğünde makul bir penetrasyon oranına sahip. Son 10 yılda internet kullanımının yıl başına minimum yüzde 30, toplamda yüzde 1,500 artış göstermesi, e-ticaret sektörü adına geleceğe optimist bir bakış atabilmenin mümkün olacağını kanıtlıyor.

Devlet, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yatırımına Önem Veriyor

dubaiÜlkedeki e-ticaret pazar hacmine baktığımızda global rakamlarla baş edebileceğini söylemek haliyle pek mümkün değil. Çift haneye ulaşmayan nüfus populasyonu da bu rekabete dezavantaj katıyor. Ancak ülkenin 1,9 milyar dolarlık e-ticaret hacmi, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK: Bahreyn, Katar, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve BAE) ülkeleri arasında yüzde 60’lık bir aslan payına sahip. Birleşik Arap Emirliklerini 520 milyon dolarla Suudi Arabistan takip ediyor. Gelecek 3 yıla dair beklentiler ise, şu anki pazarı mikro seviyede bırakacak düzeyde. Konseyin 2015 e-ticaret hacmi 15 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. 2015 rakamları ışığında, ülkenin bölge kaptanlığını devam ettirmesi durumunda ciddi bir seviye atlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son yıllarda gelişen teknolojilere ayak uydurmaya çalışan BAE’nin merkez emirliği Dubai hükümeti, 2010 yılında eBay’in uygulama sistemine 46 banka daha ekleyerek e-ticarete verdiği önemi göstermişti. Bunun yanı sıra BAE, e-devlet, e-eğitim ve en önemlisi e-ticaret alanlarında bireysel girişimlere destek vermeye devam ediyor.

İlgili haber: E-ticaretin Parlayan Yıldızı: Orta Doğu

Yapılan anketler, nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin en az bir kez internetten alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu rakam halkın online alışverişe olan güvensizliğinin yıkılma eğrisine girmiş olduğunun da göstergesi. Ülkede elektronik cihaz, uçak bileti ve otel rezervasyonu satın alımı en çok tercih edilen ürünler olmakla birlikte tercihlerin odak noktası olan e-ticaret siteleri ise namshi.com ve jadopado.com. Tüketici trendleri açısından satın almada en çok fiyat, satış sonrası hizmet ve kullanım kolaylığına dikkat çekerken nüfusun yine yüzde 80’i önlerindeki 12 ay içinde internetten alışveriş yapacaklarını söylüyor.

Ülkenin Yarısı Facebook’da

dubai e-ticaret ülke analiziTunus’ta Twitter üzerinden başlatılan isyan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde sosyal medya kullanımını tez konusu haline getirmişti. Her ne kadar BAE’nin bu isyandan sosyo-ekonomik anlamda etkilenmesi direkt olmasa da, sosyal ağlarda zaman geçiren insanların sayısının artmasına neden oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, online alışverişte olduğu gibi sosyal medya kullanımında da bölgenin önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Yüzde 50 ile Facebook penetrasyon oranı en yüksek ülke olan BAE, Twitter kullanımında da Mısır ve Suudi Arabistan ile birlikte ön plana çıkıyor. Ayrıca internete bağlanmak için nüfusun yüzde 79’u telefon, yüzde 43’ü tableti kullanıyor. Bu istatistikler, gelişen sektörlere sosyal alışveriş seçeneğini de ekleme ihtimalini gözler önüne seriyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın yakın tarihe kadar teknolojik gelişim ve trendleri yakından takip ettiğini söylemek mümkün değildi. Dünyanın diğer köşelerine göre son 50 yılın en hareketli bölgesi olmasını da bunun sebepleri arasında sayabiliriz. Fakat refah düzeyini belirli seviyelere getiren Birleşik Arap Emirlikleri, o bölgedeki en büyük istisna haline geleceğinin emarelerini veriyor. Gerek internet kullanımı gerek e-ticaret rakamları tahmin edilenden çok daha iyimser. Global oyuncu haline gelme ihtimali ütopik bir hayalden öteye gidemeyecek olsa da, halkın ve devletin e-ticarete verdiği önem, uzun vade planları, yabancı yatırımcıların dikkatini bölgeye çekmeye yetiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. BAE ve bölgenin e ticaret açısından çok önemli potansiyel arz ettiği aşikar ama bankacılık alt yapısı,lojistik alt yapısı,telekominikasyon alt yapısı,ürün tedariki,aktif internet kullanıcı sayısı,pazar büyüklüğü gibi konularıda es geçmemek lazım

Fikrini söyle

*