16 Kasım 2018

BitCoin 2014’ün En Kötü Seyreden Para Birimi Oldu

Dijital ekonomilerin ve e-ticaretin gelişmesi sonrasındaki ilk mantıklı adımlardan birisi, her ne kadar başlarda şüphe ile karşılansa da, para birimlerini doğrudan dijital ortama geçirmekti. Sanal para, kripto para veya dijital döviz denilen bu para birimlerinden en ünlüsü şüphesiz Bitcoin. Özellikle 2013 yılında adından sıkça söz ettiren ve 1 birimi 1000 doları zaman zaman geçen Bitcoin, 2014 yılı içerisinde bir çok e-ticaret şirketi tarafından ciddiye alındı ve bir çok şirket ile mağaza Bitcoin’i ödeme seçeneklerine dahil etti.

Bitcoin’in umulmadık bu başarısı, ne yazık ki ekonomik verilere bakıldığında, işlerin hiç de iyi gitmediğini gösteriyor. 2 yıl önceye göre artık Bitcoin kullanarak online alışveriş yapabileceğimiz daha fazla seçeneğe sahip olmamıza rağmen, dijital bir paranın güven yaratmaması, hatta hacker’ların doğrudan Bitcoin çalmaya yönelik eylemleri, bu para biriminin değerinin düşmesine sebep oldu.

Bu pek azımsanacak bir düşüş de değil. Çünkü Bloomberg’ün verilerine göre, ekonomisi çökmekte olan Rus Rublesi ve çok ciddi bir savaş geçiren (aslında hala geçirmekte olan) Ukrayna Hryvnia’sı bile 2014 yılı içinde Bitcoin’den daha iyi bir seyir sergiledi.

Bu yüzden, henüz çok yeni bir kavram olan sanal paralara ödeme sistemlerinizde yer vermeyi gözden geçirirken, ciddi finans kurumların ekonomik verileri ile kripto paranın gidişatını karşılaştırmak her zaman akıllıca bir adım olacaktır. Bloomberg’in paylaştığı ve yukarıda bahsettiğimiz para birimlerini karşılaştıran grafiği aşağıda bulabilirsiniz. Grafiği büyütmek için üzerine tıklayın.

bitcoinSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sonunun böyle olacağı belliydi. Sanal bir para birimi yine de şimdiye kadar iyi değer kazandı.

  2. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    bit..ler ne zaman değerli oldu ki? 🙂

  3. www.ileriduzeyseo.com der ki:

    Güzel bir alternatif çıkması gerek ,çok spekulatif seyrediyor.

  4. Bitcoin zorda olsa tutunuyor,havalesi çok pratik

Fikrini söyle

*