16 Kasım 2018

İlk Bitcoin ATM’si Güney Kıbrıs’ta Kullanıcıların Hizmetine Sunuldu

bitcoinatm
Bitcoin‘e olan ilginin giderek artıyor olması, yeni iş modellerini ve yeni fikirleri de beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin nedir diye bu konu üzerinde durmuş ve sonrasında da Expensify’ın şirket giderlerini Bitcoin’e çevirerek, kullanıcılarına yaptıkları iş harcamalarını Bitcoin ile almalarını sağladığından bahsetmiştik. Bunun yanı sıra Bitcoin’in değerinin 100 doları geçmesi ve her geçen gün daha da değerlenerek 115 dolar seviyelerine gelmesi, akıllara Bitcoin’in geleceğiyle ilgili daha fazla soru getiriyor.

Böylesine hızlı bir yükseliş gösteren Bitcoin beraberinde yeni fikirler de doğuruyor. Bu fikirlerden biri de The Dollar Vigilante’nin arkasındaki isimlerden biri olan ve aynı zamanda StockHouse’un Kurucusu olarak da bilinen Jeff Berwick’in geliştirdiği Bitcoin ATM.

Güney Kıbrıs’ta yaşanan banka sorunlarının giderek artması ve zaman zaman bankaların ATM’lerinden günlük para çekme limitinin 100 euroya kadar düşmesinin ülkede sıkıntılar yarattığına değinen Berwick, bu sebeple de ilk Bitcoin ATM’i Güney Kıbrıs’a yerleştirme kararını aldıklarını belirtiyor.

Bitcoin ATM üzerinden kullanıcılar bitcoin yatırıp nakit para alabiliyorlarken, nakit paralarını da bitcoinlere çevirebiliyorlar. 2 yıllık bir projenin ürünü olan Bitcoin ATM’lere olan talep de oldukça yoğun. Şimdiye kadar 30’dan fazla ülkede 300’den fazla makine için şirkete başvuruldu.

Bitcoin’in herhangi bir ülke ve hükümet tarafından desteklenmiyor olması herhangi bir para birimine denk gelmemesi birçok tüketicinin kafasında soru işaretleri oluştururken, bu konu aslında beraberinde bazı avantajları da getiriyor. Herhangi bir ülke ve para birimine bağımlı olmaması, kişiler arasında rahatlıkla para transferinin yapılabilmesine olanak sağlıyor. Hangi ülkede olursa olsun kullanıcılar kredi kartına ihtiyaç duymadan Bitcoin cüzdanlarıyla para transferi yapabiliyor ve bu birikimlerini kendi ülkelerindeki para birimine rahatlıkla çevirebiliyorlar.

Jeff Berwick önümüzdeki dönemlerde şirketlerinin merkezinin bulunduğu Los Angeles’a da bu ATM’lerden birini kurarak, sistemin nasıl çalıştığını daha geniş bir kitleye göstermek istediklerini belirtiyor. Talebi karşılamak için daha çok insan gücüne ihtiyaç duyduklarını ve birkaç hafta içinde de yatırımcılardan bir yatırım alacaklarını da sözlerine ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*